Jakie prace wykonać w ogrodzie w lipcu?

2023-06-21
Jakie prace wykonać w ogrodzie w lipcu?

Lipiec w ogrodzie!


Podlewanie

Podlewanie ogrodu w okresie letnim to niezwykle istotna czynność. Brak wody sprawia, że ziemia staje się zbita, a rośliny nie mają możliwości pobierania składników pokarmowych. Ratunkiem jest ściółkowanie rabat, dzięki czemu wilgoć będzie zatrzymywana w podłożu. Dodatkowo, podczas sadzenia roślin w gruncie, warto wymieszać ziemię z Hydrożelem, który jest naturalnym absorbentem wody, sprawdzającym się równie dobrze w uprawie kwiatów domowych, balkonowych, jak i tarasowych.

Jeśli rabaty nie są ściółkowane, warto spulchnić ziemię, aby woda lepiej przedostawała się w głębszą warstwę podłoża. Pamiętajmy również, aby rośliny o dużych liściach i kwiatach podlewać od dołu. W ten sposób nie ryzykujemy, że powierzchnia roślin zostanie poparzona słońcem. Dodatkowo wilgoć na roślinach może być przyczyną rozwoju chorób grzybowych.

Istotna jest również ilość dostarczanej wody – należy podlewać obficiej i rzadziej. W ten sposób roślina w naturalny sposób rozwija system korzeniowy w głąb, aby pobierać wodę z głębszych warstw. Dzięki temu dostosowuje się do trudnych warunków związanych z brakiem wody.

W przypadku podlewania trawników niezawodne okażą się zraszacze. Trawnik najlepiej podlewać rano lub wieczorem, kiedy słońce nie operuje zbyt mocno. W przypadku roślin uprawianych w donicach trzeba mieć na uwadze, że woda z małej ilości ziemi szybciej paruje, a co za tym idzie, często w upalne dni, rośliny uprawiane w donicach, zwłaszcza w miejscach nasłonecznionych, należy podlewać rano, jak i wieczorem.

Kolejną strefą ogrodową, która wymaga podlewania, jest warzywnik. Tutaj idealnie sprawdzi się woda z deszczówki. Uprawy najlepiej podlewać rano lub wieczorem. Odpowiednia ilość wody jest szczególnie istotna zwłaszcza na etapie zawiązywania owoców i ich wzrostu - tyczy się to między innymi ogórków, papryki czy pomidorów. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie linii kroplujących, które w sposób ciągły dostarczają wodę bezpośrednio pod korzeń.

Odchwaszczanie

W lipcu ogród jest w pełnym rozkwicie. To prawdziwa eksplozja kolorów i zapachów. Niestety równie intensywnie rosną chwasty, które stanowią konkurencję w pobieraniu wody i składników pokarmowych. W związku z tym tak ważne jest regularne pielenie i odchwaszczanie rabat. Poza tym chwasty na grządkach zagłuszają rośliny, zaburzają ich właściwy pokrój i mogą być źródłem chorób grzybowych.

Nawożenie w lipcu

Lipiec to ostatni moment na nawożenie nawozami NPK, czyli takimi, których skład oparty jest na trzech podstawowych pierwiastkach: azocie, fosforze i potasie. Umownie od 15 sierpnia rozpoczynamy nawożenie jesienne, w którym nie może być aplikowany azot, który pobudza rośliny do wzrostu. Nawożenie w okresie letnim jest bardzo ważne, ponieważ odpowiada za kwitnienie, owocowanie, a także zwiększa odporność roślin na choroby grzybowe i skutki ataku szkodników.

Walka ze szkodnikami i chorobami

W lipcu w dalszym ciągu ogrodnicy borykają się ze szkodnikami i chorobami. Do najczęściej spotykanych zaliczamy:

Do najczęściej spotykanych chorób zaliczamy:

  • mączniaka prawdziwego – na liściach, kwiatach i pędach pojawia się charakterystyczny mączysty, biało-szary nalot;
  • szarą pleśń – plamy na brzegach liści, które są otoczone żółtą obwódką; na porażonych roślinach pojawia się pylisty nalot w kolorze szarym;
  • rdzę – na liściach pojawiają się rdzawe plamki;
  • antraknozę – pędy więdną i zamierają; na blaszce liściowej tworzą się ciemnobrązowe plamy, a w konsekwencji liść żółknie i opada;
  • czarną plamistość – objawy są bardzo podobne do antraknozy, z tą różnicą, że w tym przypadku plamki mają kolor czerwonobrunatny lub fioletowo-czarny.

Wysiew warzyw w lipcu

Lipiec to doskonały moment na wysiew warzyw, które będą gotowe do zbioru jesienią. Zaliczamy do nich m.in. sałatę liściową, rzodkiewkę, szpinak, kalarepę, czarną rzepę. Pierwsza połowa lipca to idealny moment na wysiew buraka ćwikłowego i buraka liściowego – najlepiej zrobić to w pierwszym tygodniu. Jeśli mamy wolne miejsca na grządkach, to można je wypełnić cebulą siedmiolatką, którą możemy wysadzać również w sierpniu. Roślinom o równie szybkim wzroście jest endywia, którą możemy wysiewać przez cały miesiąc. Jest ona doskonałym dodatkiem do sałatek z serem i orzechami.

Pierwszy tydzień lipca to również doskonały termin na wysiew fasoli. Jeśli na naszych grządkach znajdują się ogórki, to przez cały lipiec możemy wysiewać koper, który będzie idealnym dodatkiem do zapraw.

Wykopywanie roślin cebulowych

W lipcu warto również wykopać rośliny cebulowe. Najlepiej zrobić to do połowy lipca. Ważne jest, aby liście nie były jeszcze całkowicie suche. Wykopywanie cebul pozwoli dokonać ich przeglądu i oceny stanu, zwłaszcza pod kątem zagrzybienia. Oczywiście nie ma obowiązku wykopywania cebul co roku. Warto jednak dokonać przeglądu raz na kilka lat, a dodatkowo pomyśleć o przearanżowaniu rabat. Polecamy jednak wykopywać takie rośliny jak tulipany (z wyjątkiem botanicznych), narcyzy, krokusy, hiacynty, cesarskie korony, czyli szachownice.

Po wykopaniu cebule układamy w skrzyniach w przewiewnym i ciemnym miejscu. Kiedy przeschną, oczyszczamy z ziemi i ponownie układamy w skrzynkach w przewiewnym miejscu.

Cięcie letnie

Cięcie roślin ogrodowych to zabieg, który jest niezwykle ważny, jeśli chcemy mieć wpływ na pokrój roślin, owocowanie i kwitnienie. W związku z tym przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących cięcia w okresie letnim, a konkretnie w lipcu.

Cięcie róż

W lipcu większość róż jest w pełni kwitnienia. Zachwycają kolorem, pokrojem i zapachem. Róże okrywowe są o tyle uniwersalne, że nawet bez cięcia będą kwitły. Róże wielkokwiatowe i parkowe wymagają jednak cięcia po kwitnieniu. To samo dotyczy róż rabatowych.

Cięcie sprawi, że pobudzimy je do ponownego kwitnienia. Sposób cięcia, jaki wybierzemy, zależy od naszych możliwości czasowych. Jeśli mamy zbyt mało czasu na pielęgnację ogrodu, należy wykonać jedno solidne cięcie, które pozbawia roślinę nie tylko kwiatostanów, ale również masy zielonej. Jest to duży stres dla rośliny, zwłaszcza w czasie upałów. Dla osób, które mają czas na codzienne doglądanie roślin, polecamy usuwanie przekwitłych kwiatostanów systematycznie. W ten sposób roślina nie doświadczy dużego stresu.

Cięcie drzew owocowych

Cięcie drzew owocowych ma na celu troskę o owocowanie. Ważne jest, aby usunąć te gałęzie, które ograniczają dostęp światła do dojrzewających owoców. Są to również gałęzie, które się krzyżują, a zbyt duża ilość masy zielonej może skutkować chorobami grzybowymi. Jeśli na drzewach jest wiele wybujałych pędów - skracamy je.

Cięcie letnie powinno być zdecydowanie delikatniejsze od cięcia zimowego. Czereśnie i wiśnie tniemy po zbiorze owoców. Brzoskwinie tniemy, aby doświetlić koronę. W przypadku śliw i jabłoni usuwamy wilki, które wyrastają pionowo w górę.

Usuwanie przekwitłych kwiatostanów

Na przełomie czerwca i lipca warto również zadbać o krzewy, które przekwitają. Dotyczy to zwłaszcza lilaków i rododendronów. W przypadku rododendronów wyłamujemy przekwitłe kwiatostany, dzięki czemu roślina obficie zakwitnie w przyszłym roku. Warto również wyciąć przekwitłe kwiatostany lilaków, czyli tzw. bzów, co również pozytywnie wpłynie na ich kwitnienie w kolejnym sezonie. Usuwamy także przekwitłe kwiatostany bylin, jak chociażby ostróżki czy szałwi, dzięki czemu jeszcze raz powtórzą swoje kwitnienie.

Mamy nadzieję, że lektura artykułu pozwoli zaplanować lipcowe prace, których wbrew pozorom jest całkiem sporo. Powodzenia!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
Polecane
pixel