Sposób na mszyce w ogrodzie
Gdzie najczęściej atakują mszyce?
Mszyca jest jednym z najczęściej spotykanych insektów w ogrodach, który zagraża roślinom. Pojawienie się mszyc często spędza sen z powiek ogrodnikom. Potrafi skrupulatnie oblepić całą roślinę i w krótkim czasie doprowadzić do jej wyniszczenia. W związku z tym bardzo ważna jest obserwacja roślin i szybka reakcja w momencie, gdy zauważymy ślady żerowania.
Jak rozpoznać mszyce?
Mszyce to drobne owady należące do pluskwiaków, a ich łacińska nazwa to Aphidomorpha lub Aphidoidea. Są to roślinożerne stworzenia o długości 2-5 mm, które wysysają sok z roślin i żerują na gatunkach ozdobnych, jak i uprawnych. Mają miękkie ciało i błoniaste skrzydełka, które u niektórych gatunków są częściowo zredukowane. Ich kolor jest bardzo zróżnicowany – są gatunki białe, zielone, żółte, pomarańczowe do prawie czarnych.
Mszyce występują zawsze w większych skupiskach, zajmując większą część dolnej blaszki liściowej, młodych pędów i młodych liści. Są to stworzenia bardzo płodne, bowiem w trakcie jednego sezonu może się rozwinąć do kilkunastu kolonii mszyc. Właśnie dlatego tak ważne jest natychmiastowe działanie, kiedy tylko zauważymy mszyce i ślady ich żerowania.
Mszyce na różach
Delikatne krzewy róż wymagają systematycznej obserwacji. Nalot mszyc, które żerują na roślinie, może doprowadzić do nieodwracalnych szkód. Krzewy słabiej rosną, kwiaty się nie rozwijają, pojawiają się choroby grzybowe. W związku z tym warto znać najważniejsze gatunki mszyc, które zagrażają różom. Zaliczamy do nich:
- mszyce różano-trawowe w kolorze jasnozielonym z charakterystycznym ciemnozielonym paskiem na grzbiecie i z czułkami, które są długości ciała; najczęściej można je dostrzec jesienią – to w tym okresie pojawiają się na różach, aby złożyć zimujące jaja;
- mszyce różano-rutewkowe dostrzeżemy na liściach i łodygach; gatunek ten żeruje pod spodem liści; atakuje róże dziko rosnące;
- mszyce różano-szczeciowe są w kolorze różowo-brunatnym lub zielonym - matowym; spotkamy je na różach wiosną.
Mszyce na drzewach owocowych i krzewach owocowych
Mszyce żerujące na drzewach owocowych mogą mieć znaczący wpływ na finalny plon. Żerują bowiem nie tylko na liściach, ale również na młodych pędach, pąkach i kwiatostanach. Do najczęściej spotykanych gatunków należą:
- mszyca wiśniowa, którą rozpoznamy po kolorze; jeśli na czubkach młodych pędów lub pod koniec okresu kwitnienia pojawiają się czarne robaczki, to z pewnością jest to ten gatunek mszycy. Na skutek żerowania drzewa mają mniejszą odporność na niskie temperatury, co jest szczególnie niebezpieczne wiosną, kiedy występuje ryzyko przymrozków. Czarna mszyca wiśniowa powoduje również usychanie liści, które w konsekwencji opadają;
- mszyca jabłoniowa, jak sama nazwa wskazuje, najczęściej żeruje na jabłoniach. Atakuje także grusze, pigwę czy głóg. Charakteryzuje ją zielony kolor i okres żerowania na początku wiosny na młodych liściach, a także pędach.
Mszyce w warzywniku
Mszyce w warzywniku, to obok chorób grzybowych, główny powód małych zbiorów lub słabo wykształconych warzyw. W związku z tym tak ważne są działania profilaktyczne, które ograniczą ryzyko pojawienia się tego szkodnika w naszych uprawach przydomowych.
Główna zasada dotyczy odpowiedniego sąsiedztwa warzyw, zmianowania, spulchniania podłoża, aby usprawnić proces rozwoju systemu korzeniowego i poboru wody wraz ze składnikami pokarmowymi. Bardzo ważne jest również systematyczne odchwaszczanie i pilnowanie porządku na grządkach. Warto pamiętać, że chwasty nie tylko zabierają miejsce, ale również ograniczają dostęp światła, pobierają wodę i składniki pokarmowe, których ilość może się okazać niewystarczająca dla upraw na grządkach.
W utrzymaniu porządku i ograniczeniu pielenia z pewnością pomoże ściółkowanie; w tym celu możemy wykorzystać agrowłókniny, przesuszoną trawę po koszeniu czy też słomę z pobliskiego pola. Zaletą ściółkowania jest również to, że warzywa, które owocują przy ziemi, np. ogórki, cukinia, fasolka karłowa - są czyste i nie ulegają zabrudzeniu ziemią podczas opadów deszczu. Zabiegiem obowiązkowym w profilaktyce przeciw mszycom jest również podlewanie grządek gnojówką z pokrzyw lub skrzypu; roztwór ten nie tylko chroni przed szkodnikami, ale również ogranicza ryzyko pojawienia się chorób grzybowych, a zarazem dostarcza roślinom wartości odżywcze, zwłaszcza azot potrzebny do wzrostu i rozwoju.
Kolejnym sekretnym działaniem, które praktykowane jest po dziś dzień w ogródkach wiejskich, jest sadzenie roślin ozdobnych, których kolor i zapach odstrasza szkodniki - funkcję taką pełnią pospolite turki, czyli aksamitki. W funkcji odstraszającej sprawdzą się również nasturcje, których kwiaty możemy wykorzystać do sałatek - podobnie jak kwiaty bratków, róż czy chabrów. Warto sadzić również na rabatach i grządkach miętę, czosnek, szałwię oraz ogórecznika, których zapach także odstrasza insekty.
Objawy żerowania mszyc
Proces żerowania polega na tym, że mszyca wysysa z rośliny sok. Na skutek takiego działania liście zaczynają się zwijać do środka, usychają, a następnie opadają. Roślina spowalnia swój wzrost, a dodatkowo jest mniej odporna na stres środowiskowy, np. niskie temperatury.
Charakterystycznym objawem żerowania mszyc jest również pojawienie się mrówek na pniach drzew i łodygach roślin. Mrówki i mszyce łączy bowiem specyficzna relacja zwana trofobiozą, która jest rodzajem symbiozy. Polega ona na tym, że mszyce wydzielają spadź, którą żywią się mrówki, a w zamian mrówki zapewniają insektom ochronę chociażby przed biedronkami, które żywią się mszycami.
Jakie środki na mszyce? Zwalczanie mszycy
Co stosować na mszyce? Najlepiej sprawdzone środki na mszyce. Zwalczanie mszycy przy użyciu oryginalnych środków ochrony to gwarancja nie tylko skuteczności, ale również bezpieczeństwa. Na rynku pojawia się wiele produktów ekologicznych, a te konkretne preparaty na mszyce, które zyskały uznanie ogrodników, oferujemy w sklepie Gardenstart. Zaliczają się do nich między innymi:
- ABC Efitol – środek na bazie oleju rydzowego, który pozyskiwany jest z licznika siewnego (Camelia sativa); preparat skutecznie zwalcza nie tylko mszyce, ale również ochojniki, przędziorki, wciornastki i wiele innych szkodników, przy zachowaniu bezpieczeństwa dla ludzi i zwierząt.
- ABC Środek na szkodniki na roślinach ozdobnych – sprawdzi się w ochronie róż w zwalczaniu mszycy różano-szczeciowej, natomiast w przypadku pelargonii i begonii środek pozwoli na pozbycie się mszycy ziemniaczanej;
Jeśli problem z mszycą jest poważny, warto skorzystać ze środków o bardzo silnym działaniu. Przed ich użyciem należy zapoznać się z kartą produktu i uwzględnionymi w niej środkami ostrożności, a także sposobem aplikacji.
Sprawdzonym środkiem w walce z mszycą jest Mospilan 20 SP, w którego składzie znajduje się substancja czynna acetamipryd - 20%. Stosowany jest w uprawach rolniczych, sadowniczych, a także w ogrodach. W szczególności zalecany jest do oprysku wiśni, czereśni, gruszy, jabłoni, ogórków, pomidorów i roślin ozdobnych. Dodatkowo środek sprawdzi się w walce z takimi szkodnikami jak ćma bukszpanowa, owocówki, opuchlaki, toczki, larwy i chrząszcze stonki ziemniaczanej;
Sposób na mszyce
Domowy sposób na mszyce, czyli szybkie rozwiązania, kiedy pod ręką nie mamy odpowiednich środków insektobójczych. Z pewnością każdy z nas ma w domu, któryś z takich produktów jak mleko, cebula, czosnek, ocet czy soda. To one stanowią główny składnik środka na mszyce, który samodzielnie przygotujemy w domu, aby wykonać oprysk na roślinach domowych, jak i ogrodowych.
Oprysk na mszyce z mleka
Aby przygotować roztwór, wystarczy wymieszać chude mleko z wodą w proporcjach 1:1. Następnie całą roślinę opryskujemy dokładnie zarówno od góry, jak i od dołu, zwracając szczególną uwagę na dolną stronę liści, gdzie mszyce lubią się koncentrować w dużych grupach.
Wywar z cebuli na mszyce
Do przygotowania wywaru potrzebujemy ok. 80 g cebuli, którą kroimy i zalewamy 10 litrami wody. Całość gotujemy pół godziny, studzimy i przelewamy gotowy wywar do opryskiwacza, pamiętając, aby oddzielić wygotowane części cebuli.
Napar z czosnku na mszyce
Aby przygotować napar, w pierwszej kolejności musimy przygotować wyciąg z czosnku. 200 g czosnku zalewamy 10 litrami wody i odstwiamy na całą dobę. Następnie całość gotujemy na małym ogniu przez ok. 20 minut. Po wystudzeniu przelewamy płyn do opryskiwacza i wykonujemy zabieg. Jeśli mamy nadmiar domowego preparatu na mszyce, to możemy go przechowywać w zamkniętych słoikach w ciemnym i chłodnym miejscu nawet przez 3 miesiące.
Ocet na mszyce
Ocet nie tylko wykorzystujemy do sporządzenia domowych środków do czyszczenia i mycia okien, ale również jako ekologiczny środek na mszyce. Do jego przygotowania potrzebujemy wody i octu, które wymieszamy w proporcji 10:1. Jeśli do roztworu dodamy płyn do mycia naczyń lub szare mydło, to środek lepiej będzie pokrywał rośliny i nie będzie spływał z roślin, dzięki czemu zwiększymy skuteczność zabiegu.
Soda oczyszczona na mszyce
Ćwierć łyżeczki sody oczyszczonej, odrobina oliwy i litr wody - wystarczy połączyć wszystkie składniki, wstrząsnąć i oprysk na mszyce gotowy. Jeśli nie mamy pod ręką oleju możemy wykorzystać płyn do mycia naczyń lub szare mydło. Dodatek tych produktów sprawi, że środek będzie dłużej utrzymywał się na roślinie.
Jak wykonać oprysk na mszyce
Oprysk na mszyce można wykonać albo rano, albo wieczorem. Nie robimy tego w ciągu dnia, kiedy jest największa aktywność owadów zapylających, a także duże nasłonecznienie.
Przygotowany środek na mszyce rozpylamy przy użyciu opryskiwacza starannie rozprowadzając go na całej roślinie. Oprysku nie wykonujemy tylko powierzchniowo - warto również zajrzeć w głąb korony i na spodnią stronę liści, gdzie szkodniki bardzo lubią żerować.