Uprawa pomidorów – podlewanie, nawożenie i palikowanie
Uprawa pomidorów – podlewanie, nawożenie i palikowanie
Pomidory to jedne z najchętniej uprawianych i spożywanych warzyw. Miejscem hodowli bardzo często bywa przydomowy ogród, półprofesjonalna szklarnia lub nawet doniczka na balkonie. Jednak popularność nie oznacza, że pomidor jest rośliną łatwą w prowadzeniu. Decyzja o uprawie powinna być poprzedzona doborem odpowiedniego stanowiska i dostosowaniem podłoża do potrzeb warzywa. Pomidory wymagają regularnej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i w miarę wzrostu także palikowania (podparcia). W uprawie pomogą Nawóz do Pomidorów i Papryki granulowany, Nawóz ekologiczny do Pomidorów i Papryki granulowany, Nawóz do Pomidorów i Papryki płynny oraz Nawóz do Pomidorów i Papryki rozpuszczalny.
Gdzie uprawiać pomidory?
Pomidory to prawdziwa witaminowa bomba dla naszego organizmu. W dodatku doskonale smakują na kanapkach, w zupie i jako sos. Ich zastosowanie jest wybitnie uniwersalne. Gdzie najlepiej uprawiać pomidory? Pomidory można uprawiać w gruncie, pojemnikach, szklarni oraz w tunelach foliowych. Jak założyć szklarnie, przeczytasz w naszym wpisie. Uprawa pomidorów powinna zostać założona w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od silnego wiatru. Pomidory są bardzo wrażliwe na spadki temperatury i nawet niewielki przymrozek może doprowadzić do katastrofy. Nie służy im również zbyt wysoka temperatura, ponieważ powyżej 30°C zaburzone jest wytwarzanie charakterystycznego czerwonego barwnika.
Optymalny odczyn gleby (pH) do uprawy pomidora wynosi 5,5–6,5, dodatkowo powinna być ona bogata w wapń i inne składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowego rozwoju rośliny.
Podlewanie pomidorów
Mając uprawę pomidorów, należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Nieregularność może skutkować pękaniem warzyw. Nie wolno ich też ani przesuszać, ani przelewać, ponieważ oba zaniedbania mogą doprowadzić do zmarnowania rośliny, np. przez doprowadzenie do rozwoju chorób grzybowych. W różnych fazach wzrostu zmienia się zapotrzebowania pomidora na wodę. Od momentu zasiania, przez przyjęcie rozsady, aż do intensywnego kwitnienia wystarczy podlewać go 2 razy w tygodni, natomiast w okresie owocowania częstotliwość powinna zostać zwiększona do 3 razy w tygodniu.
Pomidory to rośliny o pochodzeniu południowym, więc ich system korzeniowy jest dobrze rozwinięty. Wodę najlepiej podawać im poprzez podlewanie głębokie, aby mogła dotrzeć do głębszych warstw ziemi i zasilić całość korzeni. Strumień wody powinno się kierować nie na samą rośliną, ale na grunt, w którym rośnie, ponieważ zawilgocone liście są bardziej podatne na choroby.
Jaki nawóz do pomidorów?
Nie ma lepszego sposobu na zwiększenie plonowania i poprawienie zdrowotności rośliny niż nawożenie. Jest to szczególnie ważne w przypadku upraw na glebach ubogich w składniki odżywcze. Jaki nawóz do pomidorów wybrać? Pomidory należą do roślin psiankowatych, a więc sprawdzą się u nich nawozy dedykowane tym właśnie gatunkom (należy do nich także papryka). Najważniejszym składnikiem w uprawie pomidorów jest azot, który wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój rośliny. W nawozie powinny znajdować się także potas, fosfor i magnez. Dzięki takiemu doborowi składników owoce pomidora będą dobrze wybarwione i smaczne.
W zależności od preferencji można zdecydować się na nawozy mineralne: Nawóz do Pomidorów i Papryki granulowany, Nawóz do Pomidorów i Papryki płynny oraz Nawóz do Pomidorów i Papryki rozpuszczalny. Mieszanki sprawdzą się zarówno w uprawach gruntowych, jak i przy hodowaniu warzyw na balkonie lub tarasie. Dostępne są także nawozy ekologiczne, jak chociażby Nawóz ekologiczny do Pomidorów i Papryki granulowany, którego skład oparto w 100% na organicznych składnikach. Regularne stosowanie nawozów to klucz do obfitych plonów o najwyżej jakości.
Palikowanie (podpieranie) pomidorów
Obfity plon to radość ogrodnika, ale niekoniecznie wygoda dla samej rośliny. Pomidor, a zwłaszcza odmiany wiotkołodygowe, mogą się pokładać lub nawet łamać pod ciężarem owoców. Dlatego potrzebują wsparcia w postaci kijka lub innej podpórki, która pomoże im utrzymać się w pionie. Na czym polega palikowanie? W odległości kilku centymetrów od zasadzonego pomidora umieszcza się palik (może być coś innego, choćby domowej roboty), do którego przywiązuje się zawiązkę rośliny. Krzak w trakcie wzrostu będzie mógł piąć się wzdłuż palika i w razie czego oprzeć na nim swój ciężar.