Prace ogrodowe w lutym

2024-02-12
Prace ogrodowe w lutym

Luty w ogrodzie – lista prac ogrodowych

Prace w ogrodzie w lutym

Luty, choć wciąż spowity zimowym chłodem, to doskonały miesiąc na rozpoczęcie przygotowań do wiosny. Przezorny ogrodnik ma szansę wyprzedzić sezon i zaplanować prace, które zaowocują pięknem i obfitością na grządkach czy rabatach. To czas, żeby przemyśleć nowe aranżacje, zamówić nasiona, przygotować szklarnie czy narzędzia ogrodowe.

Zaglądamy do składzika

Dobrze przygotowany ogrodnik to połowa sukcesu. Dlatego zanim nowy sezon ogrodniczy ruszy pełną parą, warto poświęcić chwilę na dokładne sprawdzenie stanu narzędzi ogrodowych. Czy wszystkie są? Czy grabie, motyka lub łopata wymagają naprawy? Czy noże w sekatorach i nożycach są odpowiednio naostrzone? Konserwacja narzędzi ogrodowych jest podstawą efektywnej i bezpiecznej pracy w ogrodzie. Jeśli zauważysz, że którekolwiek narzędzie jest mocno zużyte lub uszkodzone, rozważ wymianę. To inwestycja, która zwróci Ci się w postaci zdrowych upraw i plonów.

Pielęgnujemy byliny

Luty to dobry czas na przycięcie bylin – usunięcie zeszłorocznych, przemarzniętych lub uszkodzonych części roślin. Pozostawiamy tylko zdrowe pędy. Cięcie wykonujemy ostrym sekatorem, który co jakiś czas należy odkazić, aby nie przenosić ewentualnych chorób czy patogenów. Przy okazji, warto trochę oczyścić grządki z opadłych liści, chwastów oraz innego materiału organicznego, który mógł się zgromadzić podczas zimy. Ułatwi to późniejsze prace związane z przygotowaniem gleby do nowych nasadzeń.

Przycinamy drzewa i krzewy

Późną zimą wykonujemy cięcie sanitarne drzew i krzewów owocowych. Rośliny sadownicze są w stanie spoczynku, dlatego teraz znacznie łatwiej ocenić ich strukturę i usunąć chore, uszkodzone, martwe czy krzyżujące się gałęzie. Ponadto do wiosny zostało trochę czasu, więc rany po cięciu spokojnie zdążą się zagoić. Cięcie sanitarne to kluczowy zabieg pielęgnacyjny, który wspiera zdrowotność roślin i minimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania się chorób i ataku szkodników. Wpływa zarówno na rozwój, jak i owocowanie, stymulując roślinę do wytwarzania nowych, silnych i zdrowych pędów. Dodatkowo, w lutym równolegle wykonujemy cięcie prześwietlające, które ma zapewnić drzewom i krzewom prawidłowy pokrój.

Luty w ogrodzie! Nie zwlekaj z bieleniem drzew owocowych

pcq

W lutym rośliny sadownicze często doświadczają największych różnic temperatury pomiędzy dniem a nocą. Zimowe słońce jest zwodnicze i nagrzewa korę, natomiast wieczory wciąż bywają bardzo mroźne, przez co drzewa i krzewy narażone są na skrajne warunki, które prowadzą do pęknięć, tzw. ran zgorzelinowych. Aby ochronić ich pnie i konary przed uszkodzeniami i wniknięciem patogenów, konieczne jest zabezpieczenie roślin specjalnym wapnem do bielenia. Pomalowane na biało części drzew i krzewów skutecznie odbijają światło słoneczne, pomagając utrzymać korę w bardziej stałej temperaturze. To niezwykle ważny zabieg pielęgnacyjny, zwłaszcza w przypadku młodych drzew owocowych – jabłoni, wiśni, brzoskwiń, śliw oraz gruszy – które mają cieńszą korę, przez co są bardziej podatne na oddziaływanie temperatur.

W naszym internetowym sklepie ogrodniczym znajdziesz specjalne wapno do bielenia drzew i krzewów owocowych, które charakteryzuje się zwiększoną przyczepnością i łatwą aplikacją.

Dezynfekujemy szklarnie

Raz do roku warto dokładnie zdezynfekować szklarnię, aby oczyścić jej powierzchnię z patogenów. Najlepiej zrobić to w lutym, kiedy szklarnia jest pusta. Wtedy można zastosować siarkę, która w procesie spalania wytwarza dwutlenek siarki o działaniu silnie dezynfekującym. Ma to ogromne znaczenie w kwestii utrzymania zdrowego środowiska dla roślin i może zaważyć na jakości oraz ilości plonów.

Ważne: Przed zabiegiem należy usunąć z przestrzeni wszelkie niepotrzebne przedmioty (gdzie mogą ukrywać się bakterie i szkodniki) oraz sprawdzić, czy pomieszczenie jest szczelnie zamknięte, a wentylacja i okna umożliwiają sprawne wietrzenie. Zazwyczaj wystarczy kilka godzin, aby skutecznie zdezynfekować szklarnię, jednak zawsze ważne jest przestrzeganie środków ostrożności i zaleceń producenta.

Podczas spalania siarki, bezpośrednio po, aż do całkowitego wywietrzenia, nie przebywamy w szklarni. Po zakończeniu należy dokładnie przewietrzyć przestrzeń, otwierając drzwi i okna, aby usunąć dwutlenek siarki.

Rozpoczynamy pierwsze wysiewy!

Druga połowa lutego to najlepsza pora na własną produkcję rozsad warzywnych. Tak wczesny wysiew nasion jest wskazany w przypadku gatunków, które rozwijają się bardzo wolno, m.in. brokułów, kalarepy, selera naciowego, fenkułu czy kalafiora. To także dobry czas na sadzenie bylin ogrodowych. Jakich? Dowiesz się z artykułu: Co siejemy w lutym i marcu? – poradnik

Prace w ogrodzie w lutym i marcu – renowacja trawnika

pcq

Pod koniec lutego powinniśmy mieć opracowaną strategię pielęgnacji trawnika po zimie. Ostatnie miesiące nie rozpieszczały darni, dlatego możliwe, że będziemy musieli stawić czoła pleśni śniegowej lub wyjałowieniu gleby. Im szybciej zareagujemy i podejmiemy odpowiednie działania, tym większa szansa, że latem będziemy odpoczywać na gęstym, zielonym dywanie.

Kluczowe zabiegi pielęgnacyjne, które powinniśmy zaplanować w najbliższym czasie – oczywiście, biorąc pod uwagę warunki pogodowe – to aeracja i wertykulacja trawnika, nawożenie oraz wysiew nowej trawy na uszkodzonych obszarach. W lutym warto się przygotować i zaopatrzyć m.in. w nawóz ogrodniczy Yara Mila COMPLEX, który możemy stosować w całym ogrodzie już od marca. Ta wieloskładnikowa mieszanka łączy w sobie najważniejsze mikro- i makroelementy, zapewniając konkretne wzmocnienie i odżywienie wszystkim uprawom po zimie. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji większości roślin, zarówno warzyw, kwiatów, jak i gatunków kwaśnolubnych.

Kontynuujemy dokarmianie ptaków

W lutym kontynuujemy dokarmianie ptaków. Przypominamy o regularnym wywieszaniu kul tłuszczowych oraz uzupełnianiu karmników wywieszonych w ogrodach. Powinniśmy dbać o utrzymywanie czystości w ich wnętrzu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób między skrzydlatymi gośćmi. W pobliżu karmnika warto też umieścić poidełko, gdzie ptaki będą mogły posilić się czystą, świeżą wodą. Za zimową opiekę i przysmaki serwowane im zimą, na pewno odwdzięczą się wiosną.

Tworzymy dom dla murarek

Przedwiośnie to dobry czas na przygotowanie domu dla pszczół murarek – wyjątkowo łagodnych owadów zapylających, które w przeciwieństwie do pszczół miodnych nie żądlą. Gniazdują w naturalnych, wąskich szczelinach, w których tworzą maleńkie komórki gniazdowe. Pszczoły murarki są wyjątkowo efektywnymi zapylaczami. Ich działalność w ogrodzie przyczynia się do większych plonów oraz wpływa na ograniczenie ilości szkodników. Murarki wzbogacają nasz mały ogrodowy ekosystem i sprawiają, że ogród wymaga mniej interwencji chemicznych.

Luty w pasiece

Nie każdy o tym wie, że luty to przełomowy miesiąc dla pszczół, które właśnie kończą fazę zimowego spoczynku i rozpoczynają okres rozwoju. Królowa pszczół składa w lutym pierwsze jajeczka, a z nich za ok. 21 dni wyklują się nowe robotnice. Do tej pory pszczoły skoncentrowane były na utrzymaniu ciepła wewnątrz kolonii. Teraz z każdym kolejnym tygodniem liczba pszczół w ulu będzie się powiększać, aż do kwietnia, kiedy okazałe grono zbieraczek opuści siedzibę w celu zbierania nektaru i pyłku z pierwszych kwitnących roślin.

Pszczelarze, którzy posiadają w ogrodzie własną pasiekę, pomagają teraz owadom utrzymać właściwą temperaturę do rozwoju. Jajeczka i larwy są bardzo wrażliwe na wahania temperatury, a przed nami przecież wiosenne przymrozki! Stąd w lutym skupiamy się na ogrzewaniu uli.

Podsumowując, luty w ogrodzie to czas, kiedy przygotowujemy solidne fundamenty pod nadchodzący sezon wegetacyjny. Mamy nadzieję, że nasza lista zainspiruje Was do przygotowań i sprawi, że marzec w ogrodzie rozpoczniecie śpiewająco!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
pixel