Nowy Rok - nowe wyzwania w ogrodzie

2021-12-16
Nowy Rok - nowe wyzwania w ogrodzie
Nowy Rok - nowe wyzwania w ogrodzie

Z początkiem stycznia często podejmuje się decyzje o zmianach, które uczynią nadchodzący rok lepszym. W tym czasie hojnych postanowień warto pamiętać o naszych roślinach i kilka obietnic skierować w stronę ogrodu.

Styczeń w ogrodzie

pcq

To spokojny czas spoczynku. Owładnięta zimowym snem przyroda nie odsłania przed ogrodnikami zbyt trudnych wyzwań. Należy przede wszystkim doglądać rośliny wrażliwe na mróz oraz usuwać nadmiar śniegu po obfitych opadach. Ciężka pokrywa śnieżna zagraża zwłaszcza drzewom i krzewom iglastym, mogąc powodować wyłamywanie gałęzi czy deformację koron. W styczniu sprawdzać trzeba także, czy zabezpieczenia zastosowane do ochrony roślin przed mrozem nie uległy zniszczeniu. W razie nadejścia silnych, długotrwałych mrozów, warto rozważyć wzmocnienie warstwy okrywającej.

Prace ogrodnicze na styczeń

Na początku nowego roku należy pamiętać o zabezpieczeniu krzewów róż dodatkową ściółką, jak również okryciu rabat bylinowych oraz rabat z roślinami cebulowymi. Zaleca się także przejrzeć bulwy mieczyków i karpy dalii. Ogrodnicy, którzy część roślin ukryli przed mrozami w pomieszczeniach, powinni też skontrolować ich stan.

W styczniu, w przechowywanych skrzynkach można wysiać nasiona begonii, goździków czy lobelii. To także dobra pora na zaplanowanie wiosennych nasadzeń i przygotowanie się do nadchodzącego sezonu - warto zaopatrzyć się w nasiona kwiatów czy nawozy ogrodnicze.

Bielenie drzew owocowych w styczniu

pcq

Zabieg pielęgnacyjny, jakim jest bielenie drzew, najlepiej wykonać w okresie od końca grudnia do końca lutego. W ten sposób jesteśmy w stanie ochronić drzewa owocowe przed destrukcyjnym działaniem zimowych temperatur, w następstwie których często dochodzi do uszkodzeń kory, ran zgorzelinowych, czy pęknięć pni. Lepiej w porę zapobiec ich powstawaniu, gdyż tego typu szczeliny nieraz powodują niebezpieczne infekcje.

Aby prawidłowo wykonać bielenie drzew w ogrodzie, niezbędne jest specjalne wapno ogrodnicze. Preparat można zakupić w naszym sklepie ogrodniczym Gardenstart. Co ważne, po zabiegu nie należy pozostawiać roślin samych sobie. Istnieje ryzyko, że wapno zostanie zmyte i trzeba będzie bielenie powtórzyć, dlatego kluczowe jest regularne sprawdzanie stanu wybielonych pni.

Zamiast soli i piasku

Przy podejmowaniu decyzji o noworocznych zmianach, warto także przyjrzeć się własnym nawykom. Wiele osób rok w rok, kiedy na zewnątrz pojawią się śniegi i oblodzenia, bezmyślnie sięga po sól, która jest substancją żrącą i niebezpieczną dla środowiska naturalnego. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo roślin oraz zwierząt, proponujemy alternatywę w postaci środka antyoblodzeniowego ICE STOP. To jeden z najlepszych produktów na zimę, który skutecznie usuwa oblodzone nawierzchnie do -30°C, nie powodując przy tym żadnych zniszczeń czy przebarwień.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixel