Zabezpieczenie roślin ogrodowych na zimę
Zabezpieczenie roślin ogrodowych na zimę
Osłanianie roślin na zimę to obowiązek każdego ogrodnika, któremu zależy, aby okazy nie ucierpiały w trakcie mrozów. Czym i kiedy zabezpieczyć rośliny w ogrodzie? To pytanie charakterystyczne dla nastałej pory. Poniżej zamieszczamy krótki poradnik dla zielonych.
Kiedy okrywać rośliny na zimę?
Rośliny należy zabezpieczyć, kiedy tylko pojawią się pierwsze przymrozki. Nie wcześniej! Jeśli przykryjemy rośliny na zimę, zanim spadnie temperatura, mogą one wykorzystać ciepło podłoża i dalej rosnąć. Dlatego najlepiej obserwować warunki atmosferyczne i zabrać się za osłanianie roślin kilka dni po tym, jak termometry wskażą temperaturę poniżej zera. Zwykle następuje to w połowie listopada.
Które rośliny okrywać na zimę?
W pierwszej kolejności warto zadbać m.in. o byliny posadzone jesienią, które jeszcze nie zdążyły ukorzenić się w nowym miejscu. Osłony na zimę szczególnie potrzebują rośliny o płytkim systemie korzeniowym (różaneczniki, wrzosy, wrzośce, kalmie, kiścienie, ogniki), a także rośliny cebulowe i bulwiaste (hiacynty, inkarwille, kosaćce żyłkowe, krokosmie, lilie, pustynniki, trytomy).
W miarę szybko należy też zabezpieczyć zimozielone drzewa i krzewy formowane (bukszpany, cyprysiki, ostrokrzewy, świerki, żywotniki), ponieważ przez regularne przycinanie ich odporność na zmiany atmosferyczne jest słabsza. Odpowiednie osłony zimowe trzeba również zastosować przy niskich uprawach w warzywnikach.
Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?
O przygotowaniu materiałów zabezpieczających rośliny warto pomyśleć już na początku listopada, ponieważ gwałtowny spadek temperatury może wymagać szybkiej reakcji. Należy pamiętać, że pędy niektórych roślin (m.in. malin) są bardzo podatne na przemarzanie.
Materiały do okrywania roślin na zimę
- Agrowłóknina zimowa - zabezpieczenie roślin zimozielonych, drzew i krzewów
- Stroisz - znajduje wszechstronne zastosowanie w ogrodzie
- Ściółka z kory - idealna do ochrony rabat oraz roślin kwaśnolubnych
- Suche liście - szczególnie polecane do osłony wrażliwych roślin
- Worki jutowe - naturalne włókna doskonale zabezpieczają korony roślin
- Słoma i słomiane maty - dobrze chroni bardziej wrażliwe gatunki drzew, krzewów oraz pnączy
W sezonie jesienno-zimowym szczególnie zalecaną formą ochrony roślin jest agrowłóknina. To doskonały, trwały materiał, który przepuszcza zarówno wodę, jak i powietrze. Dlatego ogrodnikom poszukującym wygodnych rozwiązań, polecamy rozważyć kaptury zimowe na rośliny. Kaptury pomagają przetrwać do wiosny nawet najbardziej wrażliwym roślinom w przydomowych ogródkach, na balkonach i tarasach. Wykonane z dwóch warstw agrowłókniny, zapinane są na zamek błyskawiczny, co czyni je łatwymi w obsłudze.
W listopadzie priorytetowo przygotowujemy rośliny do nadchodzących mrozów i opadów śniegu. Nie rozstajemy się też z grabiami i wciąż regularnie usuwamy opadłe liście. Kontynuujemy także porządkowanie ogrodu po zbiorach - przeglądamy i czyścimy narzędzia ogrodowe, chowamy szlauf ogrodowy oraz meble zewnętrzne.