Siarczan magnezu – zastosowanie w ogrodzie

2023-06-15
Siarczan magnezu – zastosowanie w ogrodzie

Wielu miłośników ogrodnictwa, zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorów przydomowych upraw, sięga po siarczan magnezu. Jest to łatwo dostępny nawóz w atrakcyjnej cenie, o znakomitych właściwościach, który uzupełnia zarówno niedobory siarki, jak i magnezu. Dowiedz się, dlaczego warto stosować siarczan magnezu w ogrodzie.

Czym jest siarczan magnezu?

Często stosowany w ogrodnictwie siarczan magnezu to związek nazywany również heptahydratem siarczanu magnezu lub siarczanem magnezu siedmiowodnym, którego wzór chemiczny to MgSO4·7H2O. Nawóz ten znany jest również pod takimi nazwami jak epsomit, sól gorzka, sól z Epsom czy sól angielska.

Jest to szeroko rozpowszechniony w przyrodzie minerał, który po raz pierwszy pozyskano w miejscowości uzdrowiskowej w Epsom (Anglia). Znajdujące się tam wody mineralne poddano procesowi odparowania, czego efektem było uzyskanie kryształów epsomitu. Jak się okazuje, związek ten występuje w różnych częściach świata, również w Polsce. Co ciekawe, sól angielska wykorzystywana jest w wielu dziedzinach: w kosmetyce, medycynie naturalnej, w przemyśle: chemicznym, tekstylnym i spożywczym, a także w ogrodnictwie.

Dlaczego stosowanie siarczanu magnezu jest ważne?

Dlaczego warto sięgnąć po nawóz siarczan magnezu? Zastosowanie epsomitu jest bardzo popularne w ogrodnictwie. Jest to spowodowane wysoką zawartością siarki i magnezu w soli angielskiej, które dobroczynnie działają na rozwój roślinności. Przyjrzyjmy się bliżej tym pierwiastkom, aby dowiedzieć się, dlaczego są niezbędne w uprawach.

Magnez

Magnez jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym, jeśli chodzi o uprawy różnorodnych roślin. Jest on budulcem chlorofilu, bez którego fotosynteza nie mogłaby przebiegać poprawnie, a jak wiadomo, jest to najważniejszy proces, dzięki któremu rośliny mogą się odżywiać i rozwijać. Magnez jest również istotny, ponieważ uczestniczy w syntezie białek i regulowaniu metabolizmu roślin. Co więcej, pierwiastek ten pobudza system korzeniowy oraz aktywuje procesy, które odpowiadają za pobieranie składników odżywczych z gleby. Magnez usprawnia także wykorzystanie azotu, potasu czy fosforu przez rośliny.

Siarka

Pobierana przez rośliny siarka jest natomiast wykorzystywana do syntezowania wielu aminokwasów, chlorofilu i kwasów tłuszczowych. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego wzrostu roślin. Siarka reguluje również wchłanianie azotu i chroni uprawy przed pojawianiem się chorób grzybowych. Dodatkowo pierwiastek ten wpływa na zawartość, przykładowo skrobi w ziemniakach czy tłuszczu w roślinach oleistych.

Siarczan magnezu – zastosowanie w ogrodzie i właściwości soli angielskiej

Siarczan magnezu jako nawóz do roślin sprzedawany jest w postaci krystalicznej. Charakteryzuje się on bardzo dobrą rozpuszczalnością w wodzie, dzięki czemu znajduje szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Warto wiedzieć, że w przypadku przyswajalności magnezu przez rośliny, kluczowe znaczenie ma właśnie jego stopień uwodnienia. Im jest on większy, tym lepiej. Dlaczego? Jest to spowodowane faktem, że rośliny pobierają z gleby kationy magnezu wraz z prądem transpiracyjnym wody. Wybierając wysoce uwodniony, siedmiowodny siarczan magnezu, można liczyć na jego znakomitą przyswajalność przez rośliny.

Jak siarczan magnezu wpływa na rośliny? Jego stosowanie przekłada się na zwiększenie plonów, wydajniejsze kwitnienie roślin oraz polepszenie ich ogólnej kondycji. Siarczan magnezu usprawnia fotosyntezę, pomaga w walce ze szkodnikami i chorobami grzybowymi. Regularne wykorzystanie nawozu poprawia również wygląd roślin – zyskują piękną, żywozieloną barwę. Jest to produkt zalecany do nawożenia zarówno warzyw, owoców, jak i roślin ozdobnych.

Jak stosować siarczan magnezu?

Dowiedz się, w jaki sposób używać nawozu, jakim jest siarczan magnezu. Kiedy stosować epsomit? Można nawozić nim rośliny profilaktycznie, np. wczesną wiosną lub skorzystać z terminów przygotowanych dla konkretnych gatunków roślin. Nawóz powinno się aplikować także interwencyjnie, czyli wtedy, gdy zauważysz wśród swoich upraw niedobory siarki i magnezu.

Siarczan magnezu aplikuje się dolistnie lub doglebowo. Dokarmianie dolistne najlepiej przeprowadza się w formie wodnego roztworu – oprysku. Takie nawożenie sprawdza się w czasie występowania warunków utrudniających pobieranie składników odżywczych z gleby, np. podczas suszy czy niskich temperatur. Jeśli chodzi o dawki, są one zależne od gatunku rośliny. Konkretne informacje na ten temat umieszczone są w instrukcji zakupionych nawozów.

Jak podawać siarczan magnezu doglebowo? W przypadku fertygacji, dawka produktu uzależniona jest m.in. od jakości podłoża i jego pH. Najczęściej taki roztwór stosuje się profilaktycznie, natomiast sposób dolistny lepiej sprawdza się przy zauważeniu niedoboru magnezu i siarki.

Jakie rośliny nawozić siarczanem magnezu?

Do nawożenia jakich upraw najlepiej sprawdzi się siarczan magnezu? Do jakich roślin używać tego nawozu? To pytania, które zadaje sobie wielu ogrodników i rolników. Jak się jednak okazuje, jest to uniwersalne rozwiązanie, które pomoże odżywić, poprzez podanie doglebowe i dolistne, różnorodne rośliny.

Rośliny, które potrzebują do poprawnego wzrostu siarki i magnezu najbardziej to m.in.:

  • rośliny ozdobne,
  • winorośl,
  • róże,
  • pomidory,
  • rośliny jagodowe,
  • krzewy i drzewa owocowe,
  • drzewa iglaste,
  • marchew,
  • papryka,
  • niektóre uprawy szklarniowe.

Jak rozpoznać niedobory siarki i magnezu?

Niedobory magnezu i siarki są łatwe do zauważenia. Wychwyci je zarówno oko doświadczonego, jak i początkującego posiadacza upraw. W przypadku niedostatecznej ilości magnezu, na roślinach można zauważyć chlorozę międzyżyłkową. Objawia się ona zażółceniem występującym pomiędzy żyłkami liści oraz na ich wierzchołkach i brzegach. Dotyka ona najczęściej partie liści niższych i starszych. Poważny niedobór magnezu objawia się również brązowieniem tkanki liści, co prowadzi do jej powolnego obumierania. Pozostałe symptomy to m.in. czerwonawe plamy na dolnych liściach. Co jest przyczyną niedoboru magnezu? Powodem może być zbyt kwaśna, piaszczysta gleba lub przenawożona potasem i wapniem. Warto również pamiętać, że magnez, jako budulec chlorofilu, uczestniczy w fotosyntezie. Jeżeli proces ten nie zostanie przeprowadzony poprawnie, można spodziewać się niezadowalających plonów.

Niedobór siarki – objawy

Jeśli chodzi natomiast o niedobory siarki, te objawiają się słabym wzrostem rośliny, ich wątłymi, karłowatymi i cienkimi łodygami. W przeciwieństwie do niedostatku magnezu, zbyt mała ilość siarki dotyka najpierw młodych liści. Co więcej, jak zostało wcześniej wspomniane, siarka odpowiada za regulowanie wchłaniania azotu. Jeżeli w glebie będzie jej zbyt mało, dojdzie do nagromadzenia się azotanów w liściach czy innych częściach roślin. Jest to bardzo niepożądana sytuacja, ponieważ prowadzi do obniżenia jakości żywności. Skąd biorą się niedobory siarki w glebie? Jest to skutek zbyt wysokiej wartości pH gleby lub nadmiaru wapnia występującego w podłożu. W takich warunkach roślina napotyka ogromne trudności w pobieraniu tego ważnego dla jej wzrostu i rozwoju składnika.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
Polecane
pixel