Sąsiedztwo warzyw - jakie warzywa sadzimy obok siebie?

2022-05-12
Sąsiedztwo warzyw - jakie warzywa sadzimy obok siebie?

Sąsiedztwo warzyw - jakie warzywa sadzimy obok siebie?

Bezpośrednie sąsiedztwo warzyw w warzywniku wpływa na ich rozwój oraz plon. Czy wiesz, że rozmieszczenie roślin na grządkach może w naturalny sposób zapobiec występowaniu szkodników i chorób? Odpowiednie podłoże, pielęgnacja i nawożenie również ma ogromne znaczenie, jednak to plan nasadzeń/wysiewu może przesądzić o naszym ogrodniczym sukcesie. Poniżej podpowiadamy, jak zaplanować sadzenie warzyw w warzywniku - co koło czego, jakie gatunki warto łączyć oraz jakich połączeń lepiej unikać.

Jak sadzić warzywa w ogródku - ogólne zasady

  • Nie sadzimy obok siebie warzyw z tej samej rodziny – np. warzyw psiankowatych – pomidorów, ziemniaków, papryki.

  • Sadzimy obok siebie warzywa, które mają różny zasięg systemu korzeniowego – pobierają składniki pokarmowe z innych warstw gleby, co pozytywnie wpływa na ich rozwój.

  • Sadzimy rośliny motylkowate, np. groch, fasolę, soję, których korzenie wchodzą w symbiozę z bakteriami i zwiększają zawartość azotu w glebie.

  • Nie sadzimy przy sobie warzyw o wysokich wymaganiach pokarmowych i wodnych (kapusta, kalafior, cukinia, pomidor) – gdyż te mogą ze sobą konkurować!

  • Sadzimy rośliny odstraszające szkodniki – warto wiedzieć, że aksamitka odstrasza mszyce i nicienie, a czosnek działa repelentnie na większość szkodników.

Do korzystnych połączeń allelopatycznych należy marchew z cebulą. Warzywa te zaleca się sadzić blisko siebie, gdyż zapewniają sobie obustronną ochronę – intensywny zapach cebuli odstrasza połyśnicę marchwiankę, natomiast marchew ogranicza liczebność śmietki cebulanki. Dobrym towarzystwem dla marchwi są także zioła (np. majeranek, rozmaryn, mięta) oraz czosnek. Warto pamiętać, żeby wraz z początkiem wiosny zadbać o właściwości gleby. Uprawa ładnie się rozwinie, kiedy dostarczymy roślinom azot, fosfor, potas i inne składniki odżywcze.

Pomidory, ogórki czy buraki ćwikłowe też na pewno ucieszą się z towarzystwa czosnku, którego zapach jest nieznośny dla mszyc, tarczników, wciornastków czy mączlików. Co więcej, czosnek śmiało możesz posadzić nie tylko w warzywniku, ale także obok tulipanów, lilii, róż, truskawek oraz drzew owocowych. Jego ząbki wykazują działanie bakterio- i grzybobójcze, dlatego ogrodnicy chętnie stosują preparaty na bazie czosnku w całym ogrodzie.

W uprawie współrzędnej, pod względem odstraszania szkodników, wyróżnia się także połączenie warzyw kapustnych z selerem naciowym, którego zapach odstrasza m.in. piętnówkę kapustną czy bielinka kapustnika. Przyjazna relacja łączy także bazylię z pomidorami – aromatyczne zioło skutecznie chroni krzewy przed insektami. Pomidory lubią też sąsiedztwo marchewki, koperku czy pietruszki. Pragnąc zapewnić uprawie jak najlepsze warunki do rozwoju, zaleca się regularne stosowanie eko nawozu do pomidorów i papryk. Preparat nie zawiera żadnych szkodliwych substancji i doskonale sprawdza się w każdej uprawie pomidorów – szklarniowej, gruntowej czy doniczkowej. Poprawia odporność roślin, zapewniając im regularny wzrost i soczyste wybarwienie.

Inne korzystne połączenia warzyw w warzywniku to np.:

  • Bakłażan obok grochu, fasoli, sałaty.

  • Cukinia obok fasoli, kukurydzy, rzodkiewki.

  • Czerwona papryka obok marchwi lub cebuli.

  • Groch przy marchwi, kukurydzy, ogórkach, bakłażanie, sałacie, rzodkiewce, szpinaku, pomidorach, ziemniakach.

  • Kapusta przy fasoli, burakach cukrowych, selerze, cebuli, ziemniakach.

  • Kukurydza obok groszku, dyni, fasoli, soi.

  • Ogórki obok rzodkiewki, selera, sałaty, groszku czy kapusty.

  • Ziemniaki obok fasoli, kapusty, kukurydzy, sałaty, cebuli, rzodkiewki.

Jakich warzyw nie sadzić obok siebie?

Tak jak niektóre warzywa oddziałują na siebie korzystnie, tak są też gatunki, których lepiej nie sadzić blisko siebie – gdyż rywalizują ze sobą o składniki pokarmowe albo wydzielają substancje niesprzyjające rozwoju. Oto wybrane połączenia, których powinno się unikać:

  • Bakłażan i pomidory.

  • Pomidory i ziemniaki.

  • Groch i cebula lub czosnek.

  • Cukinia i ziemniaki.

  • Kapusta i pomidory.

  • Ziemniaki i ogórki, dynia, pomidory.

  • Kukurydza i seler, buraki.

Zasada płodozmianu w warzywniku

Chcąc zapewnić warzywom dobre podłoże oraz ograniczyć występowanie chwastów, szkodników i chorób, warto stosować zasadę płodozmianu. To skuteczny system planowania upraw polegający na cyklicznej wymianie stanowisk poszczególnych gatunków – tak, aby spokrewnione ze sobą lub atakowane przez te same choroby rośliny, nie rosły bezpośrednio po sobie przynajmniej przez kilka lat.

Nawozy do uprawy warzyw

W sezonie warto regularnie nawozić uprawy, zasilając rośliny w niezbędne składniki odżywcze. Gardenstart.pl oferuje różne mieszanki wieloskładnikowe, dostosowane do potrzeb pokarmowych określonych gatunków roślin. Nawozy, które bez wątpienia przydadzą się w warzywniku, to saletra wapniowo-amonowa,siarczan potasu granulowany, czy zestaw nawozów ekologicznych.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
pixel