Pielęgnacja trawnika latem

2023-06-30
Pielęgnacja trawnika latem

Okres letni w Polsce z roku na rok przynosi coraz mniej opadów. Nawiedzają nas susze, a temperatury powietrza są bardzo wysokie. W tym czasie niezwykle ważna jest pielęgnacja trawnika, nawet jeśli dobrze go przygotowaliśmy wiosną. Po lekturze tego artykułu dowiesz się, co robić, aby Twój trawnik był piękny i zielony nawet podczas upalnych i suchych dni.

Jak pielęgnować trawnik latem?

Podlewanie trawnika w upalne dni

Podlewanie w letniej pielęgnacji trawnika jest kluczowe! W tym czasie często dochodzi do poparzeń roślin, dlatego należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim, zwrócić uwagę na porę podlewania. Aby uniknąć żółknięcia i obumierania darni, nie powinniśmy podlewać trawy w pełnym słońcu, ponieważ krople wody działają jak soczewka – skupiają promienie słoneczne, co może prowadzić do uszkodzenia źdźbeł. Ponadto duża różnica temperatur powoduje natychmiastowe parowanie, więc woda może nawet nie dotrzeć do korzeni. Najlepszą porą na podlewanie trawnika jest poranek, zanim wzejdzie słońce, oraz wieczór już po zachodzie.

Trawnik należy podlewać regularnie, 2-3 razy w tygodniu. Zakłada się, że trawnik potrzebuje latem ok. 20-30 l wody na 1 m2. Jeśli występują susze i brakuje opadów, dawkę podwajamy – 10-15 l co 3-4 dni. Trawnik w upały lubi mniej obfite, lecz częstsze podlewanie. W przypadku bardzo długiego okresu bez deszczu, trawnik można podlewać nawet codziennie.

Zraszacze ogrodowe do trawy

Dobrym rozwiązaniem na lato jest zraszacz. To duża oszczędność czasu i znaczne ułatwienie. Ważne, aby wybrać sprzęt z końcówką umożliwiającą regulowanie strumienia. Zraszacze dzielą się na:

  • zraszacze ręczne – w postaci końcówek na wąż ogrodowy, które należy podczas podlewania trzymać w ręce (sprawdzają się w mniejszych ogrodach);

  • przenośne zraszacze stacjonarne – podłączane do węża ogrodowego, mogą być ustawione na trawie w dowolnym miejscu. Przy wyborze tego typu zraszacza, warto zwrócić uwagę, żeby posiadał trzy funkcje: możliwość zmiany wielkości kropel, kierunku oraz zasięgu podlewania;

  • stałe zraszacze do instalacji nawadniających – bardziej skomplikowane urządzenie, które mogą zamontować wyłącznie specjaliści. To wygodne rozwiązanie, kiedy chcemy nawadniać duże obszary.

Utrzymanie odpowiedniej wilgoci ziemi jest niezwykle ważne. Podłoże nie powinno być zbyt mokre, gdyż takie warunki sprzyjają rozwojowi patogenów. Latem warto być czujnym i zwracać szczególną uwagę na wczesne objawy chorób grzybowych.

Koszenie trawy w upalne dni

Czy można kosić trawę w słońcu? Odpowiedź na to pytanie brzmi tak samo, jak w przypadku podlewania – nie, zdecydowanie powinniśmy tego unikać. W godzinach 11-16 należy wstrzymać się z koszeniem. Kiedy zatem jest najlepsza pora na cięcie trawnika? Najlepiej obserwować słońce, temperaturę i zrobić to dopiero, gdy poczujemy, że słońce coraz mniej “pali”. Koszenie trawy w słońcu jest niebezpieczne zarówno dla trawy, jak i dla ogrodników.

Czy można kosić trawę rano?

Tak, jednak należy zwrócić uwagę, czy na trawie nie ma rosy. Mokra trawa jest bardzo ciężka do skoszenia. Podobnie wieczorem trawa może być już zbyt wilgotna, więc najlepiej kosić trawnik późnym popołudniem. Dodatkowym atutem pory popołudniowej jest fakt, że trawnik będzie miał wieczorem dobre warunki, aby się zregenerować.

Optymalna wysokość koszenia

Nie bez znaczenia jest wysokość koszenia, która powinna być dopasowana do panujących warunków. Trzeba pamiętać, że im krótszy trawnik, tym większa jego podatność na wypalenie. Dlatego, w przypadku długotrwałego braku opadów, powinniśmy pozostawić trawnik nieco dłuższy – wtedy lepiej poradzi sobie z gromadzeniem wody. W normalnych, letnich warunkach trawę zwykle kosi się na wysokość 4-5 cm.

Upał – kosić czy nie kosić?

Kosić! Koszenie trawy w upalne dni należy powtarzać co ok. 7-10 dni. Po skoszeniu murawę obowiązkowo podlewamy. Ważne, aby dopuścić, żeby źdźbła trawy zakwitły. Przekwitnięta darń będzie niezwykle trudna do odbudowania, dlatego nawet jeśli Twój trawnik nie jest wysoki, skoś go. Dzięki temu unikniesz wysuszonych, nieestetycznych, gołych plam.

Jeżeli dysponujesz większą posesją, a co za tym idzie, masz do koszenia duży obszar, rozważ zakup robota koszącego. Można go zaprogramować tak, aby kosił trawnik na wybraną przez Ciebie wysokość i do tego wybrać czas, w jakim ma to robić.

Nawożenie trawnika latem

Aby trawa rosła i nie traciła intensywnego, zielonego koloru, należy pamiętać o regularnym nawożeniu. Dostarczanie składników odżywczych w postaci nawozu decyduje o dobrej kondycji trawnika latem, który jest o tej porze narażony na wiele stresorów, takich jak upały, susza, choroby grzybowe czy intensywne użytkowanie. Odpowiednio odżywiona trawa jest mniej podatna na choroby, pleśń i chwasty.

Częstotliwość nawożenia zależy od wybranego nawozu, zaleceń producenta oraz gleby w naszym ogrodzie. Na rynku dostępne są nawozy wolnodziałające, które wystarczy zaaplikować tylko raz, wiosną. Jednak większość nawozów mineralnych przeznaczonych do nawożenia trawnika latem powinno się stosować co 4-6 tygodni. Poniżej podpowiadamy, czym nawozić trawnik latem, aby uzyskać najlepsze efekty.

Jaki nawóz do nawożenia trawnika wybrać?

Latem sięgamy po wieloskładnikowe nawozy mineralne, które są doskonale wchłaniane i przyswajane. Do połowy sierpnia najlepszym wyborem będą nawozy NPK bogate w azot, fosfor i potas – to trzy pierwiastki niezbędne do utrzymania zdrowia, koloru i gęstości murawy. Aby uzyskać efekt szybkiego wzrostu i żywozielonej barwy, warto wybrać nawóz o zwiększonej zawartości azotu, taki jak nawóz na trawnik max marki Ogród Start. W przypadku, gdy zależy nam na szybkim uzupełnieniu wolnych miejsc powstałych po wyparciu mchu, lepszym wyborem będzie nawóz wzbogacony o żelazo (np. nawóz na trawnik-mech).

Po 15.08 odstawiamy nawozy azotowe i stosujemy już tylko preparaty przeznaczone do nawożenia jesiennego. Takie mieszanki albo są pozbawione azotu, albo zawierają w składzie minimalną ilość tego pierwiastka, aby nie pobudzać darni do wzrostu.

Kiedy nawozić trawnik latem?

Nawożenie należy wykonać po skoszeniu trawnika. Podobnie jak w przypadku podlewania i koszenia, unikaj silnego słońca, rób to w pochmurny dzień, rano lub wieczorem, gdy trawa nie jest nagrzana. Dobrym pomysłem jest wygrabienie trawnika, dzięki czemu podłoże zostanie delikatnie spulchnione, a nawóz szybciej przedostanie się w głąb profilu glebowego.

Zaraz po nawożeniu powinniśmy podlać trawnik, aby granulki dobrze się rozpuściły. To bardzo ważna czynność, której zaniechanie może doprowadzić do poparzeń trawnika – dzieje się tak, gdyż zalegające na źdźbłach granule wchodzą w silną reakcję ze słońcem. Podlewanie można pominąć tylko i wyłącznie, kiedy mamy pewność, że za chwilę wystąpią opady deszczu.

Wprawieni ogrodnicy najczęściej nawożą trawnik metodą “z ręki” (rozsypują granule krzyżowo na całej powierzchni murawy), jednak początkującym zalecamy wykorzystać siewnik. To narzędzie bardzo ułatwia równomierną aplikację nawozu. W przypadku, gdy granule zostaną nierówno rozprowadzone, trawnik w miejscach nagromadzenia, ulegnie spaleniu. Natomiast tam, gdzie padło ich zbyt mało, będzie mizerny, żółty i niedożywiony.

Ważne: Należy przestrzegać dawek zalecanych przez producenta na opakowaniu, ponieważ niestosowanie się do wytycznych może doprowadzić do całkowitego zniszczenia trawnika.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel