Zimowe nawożenie roślin doniczkowych
Zimowe nawożenie roślin doniczkowych
Kalanchoe, grudniki i inne rośliny kwitnące zimą
W okresie zimowym większość roślin doniczkowych przechodzi w stan spoczynku, co skutkuje spowolnieniem tempa wzrostu oraz zmniejszeniem zapotrzebowania na wodę i składniki odżywcze. Nawożenie podobnie jak i przycinanie nie jest w tym czasie wskazane. Pielęgnacja roślin, które zakończyły wegetację, ogranicza się do monitorowania wilgotności gleby i powietrza, dbania o odpowiednią ilość światła oraz usuwania uschniętych, opadłych liści. Pytanie, co z gatunkami kwitnącymi zimową porą? Do wytworzenia i utrzymania kwiatów potrzebują przecież energii.
Zimowe nawożenie roślin doniczkowych
Podczas gdy większość roślin domowych śpi, kalanchoe i szlumbergery (grudniki, kaktusy bożonarodzeniowe) zachwycają kwitnieniem. Zimą ich korzenie intensywnie pracują, pobierając z gleby niezbędne minerały, dlatego systematyczne uzupełnianie zasobności podłoża jest bardzo ważne. Jeśli o to nie zadbamy, ziemia szybko stanie się wyjałowiona i ograniczy potencjał kwitnienia.
Jaki wybrać nawóz do kwiatów kwitnących zimą?
Kiedy roślina znajduje się w fazie pąków, warto włączyć w jej pielęgnację odpowiedni nawóz do roślin kwitnących (to uniwersalny nawóz, który można stosować w przypadku wszystkich kwiatów kwitnących) i aplikować go według zaleceń, aby stymulował roślinę do wzrostu. Ponieważ niektóre gatunki mogą wykazywać zapotrzebowanie także na mikroskładniki takie jak żelazo czy magnez, przed zaplanowaniem nawożenia najlepiej zgłębić wiedzę w zakresie ich potrzeb pokarmowych oraz dokładnie sprawdzić, czy nie występują charakterystyczne objawy niedoboru danych pierwiastków.
Kiedy nawozić grudnik?
Kaktus bożonarodzeniowy (grudnik) kwitnie kilka tygodni w roku, zwykle na przełomie listopada i grudnia. Umiejętne nawożenie w tym okresie odgrywa istotną rolę w pielęgnacji szlumbergery. Później, w lutym lub marcu, kiedy roślina przejdzie w stan spoczynku, przestajemy stosować “odżywki” oraz ograniczamy częstotliwość podlewania. Po 15 maja możemy przenieść roślinę na balkon lub do ogrodu.
Aby roślina cieszyła nasze oczy pięknymi kwiatami w okresie zimowym, należy regularnie kontrolować wilgotność podłoża oraz zadbać o dobrze oświetlone stanowisko. Kaktusy, w tym kaktus bożonarodzeniowy – grudnik, preferują jasne miejsca.
Jaki nawóz do grudnika?
Wybierając nawóz do szlumbergery, zwróć uwagę na zawartość azotu, fosforu i potasu. Jeśli nie wiesz, jaki nawóz do grudnika wybrać, w naszym sklepie znajdziesz 3 sprawdzone propozycje, z których każda, stosowana we właściwych dawkach, będzie dobra i sprawi, że w okresie Świąt Bożego Narodzenia kwiaty będą bujnie ukwiecone:
Szlumbergera – dlaczego nie kwitnie?
Jeżeli grudnik nie kwitnie, należy przede wszystkim upewnić się, że podłoże jest dobrze przepuszczalne. Za brak kwitnienia lub opadłe pąki grudnika najczęściej odpowiada gleba, gdyż zbyt zbita i podmokła doprowadza do gnicia korzeni, uniemożliwiając roślinie pobór składników odżywczych. Szlumbergera jest bardzo podatna na przelanie i znacznie lepiej radzi sobie z chwilowym przesuszeniem. Jeżeli jej liście marszczą się lub jaśnieją, to ważny sygnał, którego nie można zignorować, gdyż świadczy o tym, że otrzymuje za mało lub za dużo wody. Wtedy tylko szybka reakcja pozwoli uratować grudnika.
Pielęgnacja kalanchoe
Kalanchoe podobnie jak grudnik jest “rośliną dnia krótkiego”, co oznacza, że czas jej kwitnienia przypada na miesiące, kiedy dzień trwa nie dłużej niż 10 godzin. Pąki wypuszcza zazwyczaj w listopadzie i wtedy właśnie rozpoczynamy nawożenie oraz regularnie kontrolujemy stan wilgotności podłoża. Kalanchoe najlepiej podlewać raz na ok. 2 tygodnie, kiedy ziemia wyraźnie przeschnie. Roślina nie powinna stać w wodzie, ani mieć zbyt mokrej ziemi. Jeżeli jej liście żółkną lub opadają, najprawdopodobniej została przelana. Warto mieć na uwadze, że inne przebarwienia lub plamy występujące na powierzchni rośliny mogą zwiastować chorobę grzybową lub żerowanie szkodnika, albo sygnalizować błędy w nawożeniu – niedobory makro- i mikroelementów.
Ciekawostka: Przyczyną żółknięcia liści kalanchoe może być także wpływ etylenu, który znajduje się w dymie papierosowym, spalinach i jest wydzielany przez dojrzewające owoce.
W domowej uprawie kalanchoe ważna jest temperatura. Roślina, żeby zakwitnąć, potrzebuje ciepła (temperatura w mieszkaniu nie powinna być niższa niż 15 st. C.) oraz ograniczonego dostępu do światła zarówno naturalnego, jak i sztucznego. Jeśli chcemy cieszyć oczy jej pięknymi kwiatami w okresie Świąt Bożego Narodzenia, przez ok. 40 dni (od października) należy zadbać, aby codziennie spędzała 14–16 godzin w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu. To przepis na sukces w uprawie kalanchoe!
Kalanchoe – jaki nawóz wybrać?
Kalanchoe można zasilać w okresie kwitnienia nawozami do kwiatów domowych rekomendowanymi powyżej do grudnika. Nasze preparaty doskonale sprawdzają się także w przypadku innych roślin kwitnących zimą. Aby przedłużyć ich kwitnienie należy wykonywać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz zadbać o warstwę drenażową w doniczce. Na dnie pojemnika warto umieścić kamyczki lub keramzyt, które usprawnią odpływ wody i ochronią korzenie przed jej zastojami.