Zimowanie i rozmnażanie pelargonii
Zimowanie pelargonii – wszystko, co musisz wiedzieć
- Kiedy wnosimy pelargonie do pomieszczeń?
- Gdzie przechowywać donice z pelargoniami?
- Jak przygotować pelargonie do zimowania?
- Zimowanie pelargonii w praktyce
- Jak wykorzystać ścięte pędy – czyli o rozmnażaniu pelargonii w okresie jesienno-zimowym
- Jak przygotować sadzonki? Czas na zakupy!
- Wiosenne rozmnażanie pelargonii
Kiedy wnosimy pelargonie do pomieszczeń?
Z regułu na przełomie października i listopada większość miłośników kwiatów chowa swoje pelargonie w pomieszczeniach, aby nie narażać ich na uszkodzenia przy niskich temperaturach. Kiedy za oknem mamy już ryzyko przymrozków sięgające ok. -3 stopni, to znak, że czas zabrać donice z tarasów i balkonów.
Ponieważ klimat ulega ciągłym zmianom, a październik potrafi być wyjątkowo ciepły, to właśnie wskaźnik temperaturowy, a nie konkretna data czy miesiąc jest wyznacznikiem zabezpieczania roślin balkonowych i tarasowych przed mrozem.
Gdzie przechowywać donice z pelargoniami?
Donice z pelargoniami należy przechowywać w pomieszczeniach, gdzie temperatura oscyluje w granicach 8–10 st. C. Może to być garaż, piwnica lub klatka schodowa. Jeśli nie mamy jednak możliwości zapewnienia roślinom takich warunków, to zostawmy je w najchłodniejszym pomieszczeniu w domu - daleko od grzejników.
Jak przygotować pelargonie do zimowania?
Zimowanie pelargonii wymaga odpowiedniego przygotowania roślin. W pierwszej kolejności obrywamy wszystkie suche kwiatostany, pożółkłe i schorowane liście, a każdy z pędów przycinamy na długość około 20 cm. Jeśli zostawiamy roślinę w tej donicy, w której rosła przez cały sezon, to również z wierzchniej warstwy ziemi usuwamy resztki suchych liści, które mogą być źródłem infekcji grzybowych.
Jeśli chcemy przechować przez zimę pelargonie, która rosła na balkonie w dużej donicy jako element większej kompozycji, to przesadźmy ją do mniejszej doniczki. Ważne! Używamy tej ziemi, w której dotychczas rosła pelargonia. Nowa ziemia - bogata w składniki pokarmowe - mogłaby sprowokować roślinę do wzrostu, co jest niewskazane. W okresie zimowym pelargonia ma przejść w stan spoczynku.
Zimowanie pelargonii w praktyce
Kiedy rośliny znajdują się w pomieszczeniach, pamiętajmy, aby sprawdzać podłoże. Pelargonie w okresie zimowym podlewamy delikatnie raz na dwa tygodnie. Lepiej, jak podłoże odrobinę przeschnie, niż miałoby być wilgotne. Jeśli na roślinie pojawią się ślady chorób, natychmiast usuwamy skażone liście. Jeśli pędy mimo to będą intensywnie rosły, warto je przycinać, co sprawi, że roślina rozkrzewi się, a co za tym idzie, będzie doskonałym źródłem sadzonek w okresie wiosennym.
Od stycznia możemy zwiększyć częstotliwość podlewania, natomiast pierwsze nawożenie pelargonii wykonujemy w marcu. Najlepiej sprawdzą się nawozy płynne dedykowane pelargoniom, kwiatów kwitnących, kwiatów balkonowych i ogrodowych.
Jak wykorzystać ścięte pędy – czyli o rozmnażaniu pelargonii w okresie jesienno-zimowym
Po przycięciu wszystkich pędów zostają nam hipotetyczne sadzonki - część osób wyrzuci je, ale inni podejmą próbę ukorzenienia.
Jak przygotować sadzonki? Czas na zakupy!
Przygotuj:
- pojemniki do wyboru: paletę/małe doniczki do rozsady/doniczki produkcyjne (ważne, aby miały odpływ, który nie będzie zatrzymywał wody)
- podłoże do wyboru: ziemia kwiatowa, ziemia do wysiewu, podłoże diy, czyli torf odkwaszony wymieszany z piaskiem w proporcji 1:1
- mały nożyk kuchenny lub tapeciak
Do dzieła:
- każda sadzonka musi mieć długość około 10-12 cm
- odcinamy potencjalną sadzonkę nożem, ponieważ nożyczki lub sekator mogłyby zmiażdżyć delikatne tkanki, co prowadzi do trudności z ukorzenieniem się rośliny lub jest przyczyną braku ukorzenienia
- cięcie sadzonki wykonujemy ponad węzłem
- usuwamy dolne liście i zawiązki kwiatostanów
- zostawiamy 4-5 górnych liści
- tak przygotowaną sadzonkę umieszczamy w podłożu
- w przypadku pelargonii rabatowych możemy umieścić kilka sadzonek w jednym pojemniku, a gdy się ukorzenią po kilku tygodniach, każdą sadzonkę z bryłą korzeniową umieścić w pojedynczych doniczkach; sadzonki pelargonii zwisających, czyli kaskadowych, najlepiej umieszczać od razu w pojedynczych pojemnikach.
Ciekawostka:
Jak rozpoznać, czy sadzonka się ukorzeniła?
Zacznie wypuszczać młode listki.
Warto wspomnieć, że mamy w sumie trzy terminy rozmnażania pelargonii z sadzonek wierzchołkowych:
- Letnie rozmnażanie pelargonii – pod koniec sezonu.
- Jesienno-zimowe rozmnażanie pelargonii – gdy rośliny chowamy do pomieszczeń.
- Wiosenne rozmnażanie pelargonii – gdy pobieramy szczepki z roślin, które zimują w pomieszczeniach.
Wiosenne rozmnażanie pelargonii
Proces pobierania sadzonek wierzchołkowych wygląda analogicznie do rozmnażania jesienno-zimowego. Różnicą jest sposób pielęgnacji. Otóż sadzonki wiosenne wymagają regularnego nawożenia. Dodatkowo w momencie przygotowywania podłoża, warto dodać do niego nawóz startowy, który przyspieszy proces ukorzeniania. Podczas podlewania roślin z użyciem nawozu rozpuszczalnego pamiętajmy, aby nie lać po liściach. Jeśli chcemy rozkrzewić sadzonki, należy ścinać pęd wierzchołkowy.
Kiedy za oknem temperatura osiągnie ok. 10 st. C. możemy hartować rośliny, wystawiając je w ciągu dnia na zewnątrz. Docelowo wystawiamy kwiaty na balkon po 15 maja, po zimnych ogrodnikach, kiedy mija ryzyko przymrozków.