Zdrowotne właściwości Siarczanu Magnezu

2020-04-07
Zdrowotne właściwości Siarczanu Magnezu

Zdrowotne właściwości Siarczanu Magnezu

Jednymi z najcenniejszych pierwiastków dla ludzkiego organizmu są jony magnezu i siarki. Ich niedoborów doświadcza większość z nas – zmęczenie, osłabienie, drżenie powiek czy skurcze nóg. Suplementacja często bywa niewystarczająca, a stosowana „okazjonalnie” sprawia, że problem narasta. Właśnie dlatego idealnym rozwiązaniem jest sól Epsom.

Czym jest sól Epsom

Sól Epsom zwana również solą gorzką lub angielską to czysty związek mineralny pozyskiwany z naturalnych źródeł.

Wielofunkcyjność soli Epsom

Sól ma wiele zastosowań nie tylko w medycynie i kosmetyce, ale również w przemyśle, ogrodnictwie i rolnictwie.

Funkcja lecznicza soli Epsom

Sól ma działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i przeciwbólowe.
Stosowana w formie kąpieli i okładów łagodzi dolegliwości związane z bólami reumatycznymi i zapaleniem stawów. Ponieważ działa kojąco na układ nerwowy, pomaga niwelować stres, przemęczenie i ułatwia zasypianie. Poprawiając pracę układu krążenia, obniża ciśnienie krwi i wspomaga pracę serca.
Sól Epsom pozwala na pozbycie się z organizmu toksyn i metali ciężkich. Dzięki temu poprawia regenerację ciała i przyczynia się do skuteczniejszej walki z infekcjami.

Funkcja pielęgnacyjna soli Epsom

Sól poprawia w szczególności kondycję skóry suchej ze skłonnością do łojotoku i zmian trądzikowych. Płukanki są wskazany w walce z łupieżem. Kąpiel i okłady zmiękczają również zrogowaciały naskórek, dlatego zalecane są przy pękającej skórze na piętach i przy twardych skórkach przy paznokciach.
O korzystnym wpływie siarczanu magnezu na ludzki organizm świadczy między innymi fakt, że jest on składnikiem kosmetyków dla cery trądzikowej, ze skłonnością do łojotoku. Z kolei jego zawartość w szamponach oczyszcza skórę głowy i włosy. Sól zmieszana z olejem kokosowym to rewelacyjny domowy peeling do ciała. Jeśli chcemy stworzyć peeling do twarzy, to mieszamy sól z olejem arganowym – nie tylko oczyścimy skórę, ale również zadbamy o jej nawilżenie.

Magnezowa kąpiel

Jeśli planujecie doświadczyć SPA we własnej łazience to mamy rozwiązanie. Do wanny z ciepłą wodą wystarczy dodać dwie szklanki soli i poczekać aż się rozpuści. Chwila relaksu w ciepłej wodzie z dodatkiem Soli Epsom powinna trwać około 20 minut. Taka forma odprężenia łagodzi zmęczenie, dodaje energii, przyspiesza regenerację całego organizmu, łagodzi obrzęki i skurcze mięśni. Kąpiel będzie najbardziej efektywna, jeśli zrobimy ją wieczorem, przed pójściem spać.

Jeśli nie mamy w domu wanny

Brak wanny nie wyklucza realizacji planów związanych z domowym SPA. Wystarczy, że do miski nalejemy wody, rozpuścimy w niej 1/3 szklanki soli i będziemy moczyli stopy przez pół godziny. To dobry moment na relaks z książką czy ulubionym czasopismem.

Sól Epsom w ogrodzie

Sól Epsom wykorzystamy przede wszystkim w ogrodzie do nawożenia, ale także, jeśli szukamy sposobu na pozbycie się ślimaków. Możemy również wykorzystać wodę po kąpieli i podlać nią rośliny doniczkowe – szczególnie wdzięczne będą nam za to storczyki. Z kolei oprysk iglaków zapewni intensywną zieleń igieł i będzie zapobiegał ich brązowieniu, regenerując również częściowo uszkodzone igły. Rośliny opryskiwane solą Epsom są dodatkowo chronione przed atakiem szkodników. Sól wykorzystamy również do zaprawiania gleby przed sadzeniem roślin – ziemię mieszamy wówczas z solą i w tak przygotowanym dole umieszczamy roślinę.

Sól Epsom i pranie

Jeśli dodamy do prania ¼ szklanki soli, to zmiękczymy w ten sposób tkaniny – będą nie tylko czyste i pachnące, ale również miłe w dotyku.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
pixel