Wiosenny zachwyt - tulipany, narcyzy, czosnki, co jeszcze ożywi cebulową rabatę?

2020-02-28
Wiosenny zachwyt - tulipany, narcyzy, czosnki, co jeszcze ożywi cebulową rabatę?

Wiosenny zachwyt - tulipany, narcyzy, czosnki, co jeszcze ożywi cebulową rabatę?

Wiosna swój urok zawdzięcza kwiatom i drzewom, które rozkwitają i emanują zachwycającymi barwami oraz zapachem. Rośliny oprócz istotnej funkcji w środowisku naturalnym odgrywają jednocześnie ważną rolę w procesie kreowania wyjątkowej atmosfery i przytulnego klimatu. Aby móc w pełni cieszyć się bogactwem barw ogrodowej roślinności, warto wspomóc ich wzrost i rozwój, stosując odpowiedni dla danej odmiany nawóz do kwiatów ogrodowych.

Kwitnące rośliny cebulowe oznaką nadchodzących ciepłych, pełnych słońca dni

Proces sadzenia kwiatów cebulowych rozpocząć można już na przełomie kwietnia i maja, a efekty tych prac utrzymują się aż do nadejścia okresu jesiennego. Z tego względu, przez cały czas trwania ciepłych pór roku, ogród, w którym posadzone zostały rośliny cebulowe, wyróżnia się niepowtarzalnym wyglądem zwieńczonym tropikalną nutą, co jest zasługą oryginalnych kwiatostanów roślin.Wśród najczęściej spotykanych roślin cebulowych możesz spotkać:

● krokusy,
● szafirki,
● irysy,
● tulipany,
● cyklameny,
● begonie,
● zawilce,
● lilie,
● czosnki ozdobne,
● konwalie,
● hiacynty.

Jaką roślinę cebulową kwitnącą wybrać?

Na cebulowych rabatach, najszybciej, bo nawet już w marcu, pojawiać zaczynają się mrozoodporne gatunki lilii. Ich uprawa możliwa jest również w doniczkach - najlepiej do tego celu sprawdzają się odmiany niskie, takie jak lilie azjatyckie i orientalne. Drugą możliwą porą sadzenia tych kwiatów cebulowych jest jesień, a dokładniej czas od września do drugiej połowy października. Sadzonki przykryj wówczas torfem lub korą, a w razie większych przymrozków zastosować słomę.

Od drugiej połowy kwietnia rozpocząć można sadzenie frezji, której uprawa uważana jest za skomplikowaną, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji wzbogaconej o odpowiednie nawozy do roślin cebulowych możliwe jest utrzymanie rośliny w stanie kwitnienia nawet przez cały rok!
Efektownie wśród pozostałych kwiatów prezentują się także klasyczne krokusy, których charakterystyczna, najczęściej biała, żółta i fioletowa barwa symbolizuje budzenie się do życia uśpionej na czas zimy przyrody, a także zwiastuje nadejście wiosny.

Wybór pory roku optymalnej do zasadzenia poszczególnych odmian kwiatów ogrodowych to tylko jeden z kroków przekładających się na sukces przydomowej uprawy. Kolejną ważną zasadą jest przygotowanie gleby tak, by jej właściwości odpowiadały konkretnym wymaganiom sadzonego gatunku. Aby sprostać temu zadaniu, warto zaopatrzyć się w nawóz do kwiatów ogrodowych, którego skoncentrowana formuła zaspokaja wszystkie potrzeby pokarmowe roślin i zapewnia tym samym ich bujny wzrost oraz obfite kwitnienie.

Nawóz do roślin cebulowych - czym się charakteryzuje?

Produkt do nawożenia roślin bulwiastych dostępny jest zazwyczaj w formie suchych granulek, stąd jego aplikacja nie stanowi problemu nawet dla niedoświadczonych ogrodników.

Preparat należy stosować bezpośrednio po wysadzeniu cebul, a także w okresie kwitnienia, który przypada przeważnie na czas od marca do końca czerwca. Najważniejszym etapem, oprócz dokładnego odmierzenia podanej na opakowaniu dawki, jest obfite polanie wodą nawożonej rośliny. Taki zabieg ma na celu rozpuszczenie i aktywację bogatej w potas formuły, która reguluje odczyn podłoża, odkwasza je, jednocześnie dostarczając glebie sporą dawkę cennej materii organicznej. Nawozy do roślin cebulowych stymulują rozwój ukorzenienia, czego rezultatem jest rozwój bujnych, silnych i mocno zielonych części roślinności. Niektóre z nich, zwłaszcza te do użytku porą jesienną, pomagają przygotować kwiaty i krzewy do zimowania w ogrodzie. Nawozy mineralne sprawdzą się też w przypadku roślinności hodowanej w pojemnikach i doniczkach, a niska zawartość chlorków w formule produktu wpłynie na doskonałe wybarwienie kwiatów. Preparaty do kwiatów ogrodowych przydają się także podczas uprawy bylin, które warto nawozić 2 razy w ciągu roku z uwzględnieniem trzymiesięcznych przerw.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel