Wiosenna pielęgnacja hortensji

2024-03-08
Wiosenna pielęgnacja hortensji

Wiosenna pielęgnacja hortensji - ogrodowej, bukietowej, krzewiastej, pnącej, dębolistnej, piłkowanej

Hortensja to piękny krzew, który znajduje swoje miejsce nie tylko na rabatach ogrodowych, ale również w donicach na tarasach i balkonach. Mnogość gatunków i odmian pozwala dobrać rośliny zgodnie z warunkami, jakimi dysponujemy, ale również w oparciu o efekty wizualne, jakie chcemy osiągnąć.

Do rodziny hortensji zaliczamy:

- krzewy kwitnące na pędach jednorocznych (czyli takich, które pojawią się dopiero w tym sezonie - po przycięciu pędów zeszłorocznych):

    - Hortensja bukietowa (H. paniculata)

    - Hortensja krzewiasta (H. arborescens)

    - Hortensja pnąca (Hydrangea anomala subsp. petiolaris)

-krzewy kwitnące na pędach dwuletnich lub starszych:

    - Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

    - Hortensja dębolistna (H. quercifolia)

    - Hortensja piłkowana (H. serrata)

Jak rozpoznać poszczególne rodzaje hortensji?

Można oczywiście przeanalizować pokrój, budowę pędów, ułożenie pąków kwiatowych, ale najbardziej charakterystyczne są kwiatostany i liście. To już one pozwolą nam określić, z jaką hortensją mamy do czynienia.

Hortensja ogrodowa jest najbardziej dekoracyjna i elegancka ze wszystkich. Charakteryzują ją okrągłe kwiatostany, które przebarwiają się na różowo lub niebiesko - wszystko zależy od rodzaju podłoża (stopień zakwaszenia) i sposobu nawożenia (Nawóz do hortensji, Nawóz do hortensji niebieskiej). Hortensja ogrodowa jest bardzo delikatna i wymagająca w uprawie. Ciężko znosi przymrozki, dlatego należy ją okrywać na zimę. Na skutek przemarzania, może mieć uszkodzone pąki kwiatowe, co niestety kończy się brakiem kwiatostanów w sezonie. Kwitnienie na pędach dwuletnich to również sygnał, aby nie ciąć tego krzewu! Usuwamy tylko przekwitłe kwiatostany. W szczycie sezonu pamiętamy również o regularnym nawadnianiu - płytki system korzeniowy sprawia, że hortensja ogrodowa może łatwo ulegać przesuszaniu, więdnięciu. Mimo to jest to roślina bardzo chętnie uprawiana nie tylko w ogrodach, ale również na tarasach i balkonach. Wyeksponowana w ceramicznych, dużych donicach wprowadza niezwykły urok w każdej przestrzeni. Ważne jest jednak dobranie odpowiedniego stanowiska - hortensja ogrodowa łatwo ulega poparzeniom słonecznym, dlatego należy dla niej wybrać stanowisko zacienione, osłonięte od wiatru.

Hortensja bukietowa jest drugą w zestawieniu pod względem popularności. Jest wykorzystywana nie tylko w ogrodach przydomowych, ale również w parkach, przestrzeni miejskiej i biznesowej. Jej popularność wynika z faktu, że jest wyjątkowo mało obsługowa, a z drugiej strony przyciąga uwagę swoimi stożkowatymi kwiatostanami, które osiągają długość nawet do 40 cm. Dodatkowo roślina charakteryzuje się bardzo szybkim tempem wzrostu. Jej pielęgnacja wymaga wiosennego cięcia (najlepiej za drugim oczkiem), nawożenia Nawozem do roślin kwaśnolubnych, ściółkowania.

Trzecia na liście jest hortensja drzewiasta - zwana również krzewiastą. W jej przypadku cięcie jest najbardziej radykalne, ponieważ można ją ciąć 10 cm od ziemi, nad drugim-trzecim oczkiem, aby mieć pięknie kwitnący krzew w szczycie sezonu. Oczywiście szkoły są różne i pojawiają się zwolennicy mniej drastycznego cięcia - wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Poza tym eksperymentowanie z cięciem roślin w ogrodzie pozwoli nam określić własne preferencje co do oczekiwanych rezultatów w szczycie sezonu. Po czym rozpoznać hortensję drzewiastą? Jej najpopularniejszym przedstawicielem jest hortensja Anabelle o dużych, pełnych, okrągłych, białych kwiatostanach. To one są znakiem rozpoznawczym.

Łatwa do rozpoznania jest hortensja dębolistna, o charakterystycznej budowie liści, przypominającej liście dębu.

Po pokroju i pnącej naturze rozpoznany hortensję pnącą , której kwiaty nie są zbyt efektowne, jednak całość tworzy interesującą zieloną ścianę, która daje poczucie intymności i chroni przed wiatrem.

Na liście mamy również hortensję piłkowaną, która jest podgatunkiem hortensji ogrodowej. W związku z tym należy do tej grupy, której pędów nie tniemy na wiosnę. Jedyne cięcie może dotyczyć cięcia sanitarnego w celu usunięcia przemarzłych, starych, uszkodzonych lub chorych pędów.

Wiosenne cięcie hortensji

Z licznej rodziny hortensji wiosenne cięcie dotyczy:

  • hortensji bukietowej
  • hortensji krzewiastej (drzewiastej)

W obu przypadkach wycinamy pędy uszkodzone, chore, cienkie. W przypadku hortensji bukietowej tniemy zdrowe pędy nad drugim, trzecim pąkiem. Jeśli jednak nie zależy nam na dużych kwiatostanach, tylko na otrzymaniu wysokiego krzewu, to możemy ciąć nawet na wysokości około 60 cm - wszystko zależy od naszych preferencji. Podobnie wygląda cięcie hortensji drzewiastej. Z własnego doświadczenia preferujemy cięcie niskie, nawet 20 cm nad ziemią. Dzięki temu pokrój jest zwarty i ograniczamy ryzyko pokładania się pędów. Jedna główna i stała zasada dotycząca cięcia mówi - ciąć! Jednak sposób, który wybierzemy zależy tylko od nas.

Wiosenne nawożenie hortensji

Nie ważne, jaki gatunek hortensji macie w ogrodzie, ponieważ jedno jest faktem są to rośliny kwaśnolubne, które łączą te same warunki glebowe, a także wymagania co do zasobności gleby w składniki pokarmowe. Czym nawozić hortensje? Warto wybrać Nawóz do roślin kwaśnolubnych, który w swoim składzie zawiera podstawowe pierwiastki azot, fosfor i potas, wzbogacone o zakwaszające działanie siarki. Odpowiednie zbilansowanie składników sprawia, że hortensje bardzo dobrze przyswajają składniki pokarmowe. Dzięki temu rośliny odpowiednio się krzewią, co w efekcie wpływa na kwitnienie.

Jak nawozić hortensje?

Hortensje nawozimy na początku wiosny. Najlepiej na przełomie marca i kwietnia wspomnianym Nawozem do roślin kwaśnolubnych w formie granulowanej. Podstawową kwestią jest sposób aplikacji, więc z praktycznego punktu widzenia na wstępie warto zaznaczyć, że 50 g nawozu granulowanego to orientacyjnie zawartości jednej garści. W związku z tym jakie dawki nawozu pod hortensje? Podzielmy nawożenie na nawożenie roślin już rosnących w gruncie i nawożenie roślin dopiero sadzonych na nowe stanowisko.

Nawożenie hortensji przed sadzeniem

Nawóz można wykorzystać do zaprawienia dołka, w którym będziemy sadzić hortensję. Warto pamiętać, że rośliny sadzimy na takiej wysokości, na jakiej rosły w doniczkach produkcyjnych. Ziemię w dołku warto zaprawić. Oznacza to, że wsypujemy torf kwaśny i mieszamy go z małą garścią nawozu - co odpowiada ilości około 20-40 g. Następnie luzujemy bryłę korzeniową i umieszczamy hortensję w gruncie. Roślinę obsypujemy ziemią, a następnie podlewamy, aby usunąć ewentualne pęcherzyki powietrza, które mogły się pojawić podczas sadzenia roślin. Ostatni etap to ściółkowanie. Doskonale sprawdzi się kora sosnowa, która dodatkowo zakwasi podłoże.

Nawożenie hortensji pogłówne

Nawożenie hortensji rosnących w gruncie zapewni dynamiczny wiosenny start. Pierwsze nawożenie na przełomie marca i kwietnia wykonujemy w ilości około 20-35 g/m2. Wielkość dawki zależy od wielkości roślin. Najlepiej rozgarnąć ściółkę, nawóz rozyspać równomiernie wokół rośliny, wymieszać z wierzchnią warstwą gleby za pomocą grabi, ponownie zaściółkować i podlać. Kolejne nawożenie warto powtórzyć na początku lipca, aby wzmocnić rośliny w okresie ich intensywnego kwitnienia - to wówczas ich wymagania pokarmowe są bardzo duże.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024
pixel