Walka z chorobami grzybowymi w lipcu

2024-07-18
Walka z chorobami grzybowymi w lipcu

Walka z chorobami grzybowymi w lipcu

Nasz klimat sprzyja rozwojowi chorób grzybowych, a wpływ na to ma spora ilość opadów oraz wysokie temperatury. Szczególnie ciepłym i wilgotnym miesiącem jest lipiec i to właśnie wtedy choroby grzybowe najczęściej atakują rośliny. Sprawiają one wiele kłopotów ogrodnikom, uprawy stają się osłabione, nie wzrastają, a czasami zupełnie umierają. Warto już zawczasu zapobiegać ich powstawaniu, jednak nie zawsze się to udaje. Poznaj niezawodne sposoby na choroby grzybowe roślin w poniższym artykule.

Dlaczego choroby grzybowe atakują rośliny?

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na pojawianie się chorób grzybowych w uprawach. Czasami są one zależne od człowieka, jednak zdarza się, że pojawiają się czynniki, na które zupełnie nie mamy wpływu.
Choroby rozwijają się, jeśli nieodpowiednio pielęgnujemy rośliny. Szczególnie niebezpieczne jest nadmierne podlewanie i zalewanie roślin (podlewanie ich od góry, lanie wody na liście). To doprowadza do gnicia i pojawianie się pleśni. Także nadmierne zraszanie może doprowadzić do zainfekowania roślin.
Innym czynnikiem działającym niekorzystnie jest wykorzystanie nieodpowiedniego podłoża, takiego, które nie przepuszcza wody, błędna pielęgnacja podczas podcinania oraz duża ilość chwastów. Pojawieniu się chorób grzybowych sprzyja też zbyt bliskie sąsiedztwo roślin. Gdy rośliny są posadzone bardzo ciasno, tworzą się idealne warunki do rozmnażania grzybów.

Są też sytuacje, na które nie mamy wpływu - warunki atmosferyczne. Gwałtowne zmiany temperatury, intensywne i długie opady deszczu oraz fale upałów bardzo negatywnie wpływają na kondycję roślin.

Objawy chorób grzybowych roślin

Na szczęście choroby grzybowe bardzo łatwo dostrzec i rozpoznać, dzięki czemu można odpowiednio szybko rozpocząć walkę z nimi. Dlatego bardzo ważne jest, aby umieć rozpoznać objawy choroby na roślinach, a mogą się one od siebie różnić. Bardzo często pojawia się biały nalot, ale mogą to być również plamy w różnych kolorach, np. brązowe, rdzawe, żółte, pomarańczowe lub szare. Jeśli tylko zauważysz jakiekolwiek zmiany, przyjrzyj się im i zacznij działać. Szybka reakcja może uchronić plantację przed poważnymi konsekwencjami.

Najczęstsze choroby grzybowe pojawiające się w lipcu

Szczególnie warto zwrócić uwagę na te choroby, które pojawiają się najczęściej. Dzięki ich rozpoznaniu możesz wdrożyć odpowiednią metodę walki z grzybem.
Jedną z najpopularniejszych chorób jest mączniak prawdziwy. Charakteryzuje się występowaniem białego, mącznego nalotu na liściach, kwiatostanie i łodygach. Zdarza się, że pojawia się nawet na chwastach. Przy występowaniu tej choroby można też dostrzec małe, czarne plamki, które są zarodnikami grzyba. Rozprzestrzenia się bardzo szybko, wraz z podmuchem wiatru i może doprowadzić do zupełnego wyschnięcia rośliny.

Inną chorobą grzybową jest szara pleśń. Pojawia się głównie na roślinach, które są posadzone w zbyt zacienionych miejscach o jednocześnie wysokiej wilgotności. Można ją poznać po białym nalocie na kwiatach.

Jeśli na swoich uprawach zauważysz duże plamy o nieregularnych kształtach, w żółtych, brązowych, bordowych i czerwonawych kolorach to może być znak, że roślina została zaatakowana przez grzybową plamistość liści. Z reguły na środku plamy pojawia się jasny punkt, w tym miejscu robi się dziura, następnie liść więdnie i usycha. Co powoduje pojawienie się tej infekcji? Głównie jest to brak światła, niedobory składników, zbyt ciasne umiejscowienie roślin oraz nadmiar wody.

Kolejną groźną dla roślin chorobą jest zgnilizna. Zaczyna się rozwijać w systemie korzeniowym, a powstaje pod wpływem zbyt obfitego podlewania. Jak rozpoznać tę infekcję? Na początku liście zaczynają żółknąć, potem stają się wiotkie i opadające. Innym objawem zainfekowania rośliny przez tę chorobę są brązowiejące końcówki liści.

Profilaktyka to podstawa - nie dopuszczaj do pojawienia się chorób grzybowych

Jakie działania należy podjąć, aby nie dopuścić do powstawania chorób grzybowych? Przede wszystkim unikaj dużego zagęszczenia roślin. Muszą mieć odpowiednią wentylację, jeśli zauważysz, że zbyt mocno się rozrosną, przytnij je tak, aby pojawiła się między nimi odpowiednia przestrzeń. Ostrożnie używaj nawozów azotowych, ponieważ zbyt duża dawka azotu może doprowadzić do pojawienia się grzybów. Podlewaj tylko wtedy, kiedy rzeczywiście jest to konieczne, sprawdzaj palcem czy podłoże jest suche i nie zraszaj liści. Najlepiej podlewać rośliny od dołu.

Oczywiście w profilaktyce najważniejsza jest obserwacja. Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu i doglądaniu roślin. Jeśli szybko dostrzeżesz objawy choroby, łatwiej będzie je zwalczyć. Gdy tylko zauważysz problem, działaj!

Zwalczanie chorób grzybowych roślin

Jeśli roślina już została zainfekowana trzeba szybko zacząć działać. Co użyć na choroby grzybowe roślin? Możesz zakupić w sklepie specjalne preparaty fungicydowe, które pomogą w zwalczaniu.

Jeśli nie chcesz stosować środków chemicznych możesz wypróbować skuteczne domowe sposoby ekologiczne. Jednym z najpopularniejszych środków jest czosnek. Zmiel 25 g czosnku (same ząbki) i zalej litrem wody. Po 15 minutach spryskaj chore rośliny. Na choroby grzybowe roślin dobrze działa cynamon. Do 4 łyżek przyprawy dodaj litr wody. Odstaw mieszaninę na noc i rano spryskaj zainfekowane rośliny. Ten roztwór możesz używać również profilaktycznie. Warto też wykorzystać lek, który większość z nas posiada w domowych apteczkach - aspirynę. 2 tabletki rozpuść w litrze wody, następnie dodaj kolejne 9 litrów. Mieszanina jest gotowa do użycia.

Oto inne przykłady:

  • wyciąg z aksamitki - działa na choroby grzybowe, ale również na mszyce
  • wyciąg z rumianku - oprysk profilaktyczny, zastosuj, aby nie pojawiały się choroby
  • wyciąg z cebuli - zwalcza choroby grzybowe oraz mszyce
  • wyciąg z pokrzywy - doskonale się sprawdza w przypadku roślin zainfekowanych przez mączniaka, rdzę i szarą pleśń
  • wyciąg z wrotycza - pomaga zwalczać mączniaka i rdzę
  • wyciąg z mniszka lekarskiego - stosuj profilaktycznie, wzmacnia roślinę, dzięki czemu będzie odporna na zainfekowanie przez grzyby
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024
pixel