W jaki sposób dbać o szambo i oczyszczalnię domową?

2020-02-28
W jaki sposób dbać o szambo i oczyszczalnię domową?

W jaki sposób dbać o szambo i oczyszczalnię domową?

Niezależnie, czy korzysta się tylko z szamba czy także z oczyszczalni domowej nie mogą być one pozostawione samemu sobie, tylko trzeba regularnie o nie dbać, aby mogły one skutecznie pełnić swoją funkcję. Wszelkie zaniedbania mogą prowadzić do uszkodzenia instalacji czy też wzrostu cen eksploatacji. Jakie działania pozwolą na przedłużenie żywotności swojego szamba czy też oczyszczalni domowej?

Według niektórych tradycyjne szamba niedługo przejdą do historii i zostaną w całości zastąpione nowoczesnym przydomowymi oczyszczalniami. Zainstalowanie takiej nowatorskiej instalacji niesie ze sobą sporo plusów - bardzo rzadko trzeba opróżniać zbiornik przy jej wykorzystaniu oraz jest to w pełni ekologiczne rozwiązanie. Niezależnie jednak od tego, czy posiada się szambo plastikowe, betonowe czy też oczyszczalnie najnowszej generacji, trzeba stosować się do pewnych zasad, aby nie doszło w systemie do groźnych zatorów czy też uszkodzenia instalacji.Czego nie robić, korzystając z szamba czy oczyszczalni domowej?


Dbając o swoją prywatną kanalizację, nie ważne jest tylko to, co się regularnie wykonuje (na przykład uzupełnia stan potrzebnych kultury bakterii), ale także czego się unika, aby dbać o jej stan. Zbyt duże wykorzystanie wody w gospodarstwie domowym może prowadzić do szybkiego zapełniania się szamba, co spowoduje wzrost kosztów eksploatacji. Warto o tym pomyśleć, biorąc długie kąpiele czy myjąc zęby przy włączonej wodzie.

Inną, bardzo ważną kwestią jest unikanie wrzucanie do ubikacji różnego rodzaju produktów, które mogą uszkodzić, zniszczyć lub zaburzyć pracę systemu kanalizacyjnego. Niewskazane jest spłukiwanie foliowych toreb, materiałów budowlanych, takich jak lakiery, farby czy gruz, leków i olejów. Takie środki mogą być groźne dla wód gruntowych, zatkać syfon lub rurę odpływową oraz zaburzyć pracę przydomowej oczyszczalni ścieków. Równie ważne jest ograniczenie detergentów do mycia naczyń, toalety czy prania, ponieważ dostają się one do systemu wód gruntowych i mogą zniszczyć czułe filtry w instalacji kanalizacyjnej.

Dbanie o szambo i oczyszczalnię domową poprzez stosowanie ekologicznych preparatów


Dużym błędem popełnianym przez niektóre osoby, posiadające szambo albo oczyszczalnię przydomową jest stosowanie chemicznych preparatów do poprawy ich eksploatacji. Takie środki są bardzo groźne dla oczu i skóry, dlatego nie można ich stosować bez rękawic ochronnych. Mają one także negatywny wpływ na zrównoważony stan pozytywnych bakterii, znajdujących się w systemie kanalizacyjnym, szambie oraz przydomowej oczyszczalni.

Kolejna kwestią jest to, że chemiczne preparaty do szamba bardzo często zbrylają się w zbiorniku i potrafią tworzyć na ściankach grube pokłady osadu, które trudno się usuwa. Żrące środki zawierają w sobie cząstki aluminium, fosforany czy kwas siarkowy, które mogą nie ulec neutralizacji w oczyszczalni przydomowej i przeniknąć do gruntu. Aby uniknąć tego rodzaju kłopotów, warto postawić na ekologiczne środki do szamba, które zapewniają zdecydowanie wyższe bezpieczeństwo.

Biologiczne preparaty do oczyszczalni domowych oparte są na dobrze dobranych szczepach bakterii, których zadaniem jest rozpuszczanie w systemie kanalizacyjnym tłuszczy, celulozy, białek czy skrobii. Dzięki temu działaniu na elementach instalacji oraz ściankach szamba nie tworzy się osad, który po dłuższym czasie prowadzi do zmniejszenia się objętości zbiornika, co wiąże się ze zwiększeniem kosztów eksploatacyjnych z powodu częstszej potrzeby zamawiania usług asenizacyjnych. Bioudrażniaczne do szamba w wersjach ekologicznych także doskonale radzą sobie z groźnymi bakteriami, tkwiącymi w systemie kanalizacyjnym, oraz niwelują nieprzyjemny zapach.

Wsypując ten ekologiczny środek do toalety, ma się pewność, że rury będą drożne, a szambo oraz oczyszczalnia będą działać sprawnie. Stosując naturalne preparaty do kanalizacji, ma się poczucie bezpieczeństwa, ponieważ nie są one żrące oraz nie zawierają żadnych szkodliwych substancji. Tego rodzaju naturalne rozwiązanie są także zbawienne dla wód gruntowych, do których nie przedostaną się fosforany czy inne trujące składniki.

Na jaki naturalny preparat do szamba i oczyszczalni przydomowej się zdecydować?


Na rynku istnieje wiele środków, które służą do poprawy stanu prywatnego systemu kanalizacyjnego, jednak jednym z najczęściej polecanych jest skuteczny bioudrażniacz do szamba Sanitobac marki BioStart. Został on poddany szczegółowym badaniom, które pozwoliły na wyodrębnienie najlepszych szczepów bakterii, który skutecznie oczyszczają rurę odpływową czy szambo. Raz na dwa tygodnie warto wsypać do toalety 10 gram tego środka, aby zapomnieć o kłopotach ze swoimi system kanalizacji. Oczywiście ważne jest także regularne sprawdzanie filtrów oraz nietraktowanie toalety, umywalek i zlewów jak śmietnika, do którego można wrzucać różnego rodzaju chemikalia, gruz czy foliowe torebki.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel