Uprawa warzyw w szklarni po 15 maja

2024-06-11
Uprawa warzyw w szklarni po 15 maja

Uprawa warzyw w szklarni po 15 maja

Egzotyka w ogrodzie - uprawa arbuzów w szklarni

Uprawa w szklarni daje ogromne możliwości, o wiele większe niż uprawa w gruncie. Szklarnia zapewnia roślinom odpowiednie warunki cieplne do prawidłowego rozwoju wielu z nich. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak uprawiać warzywa w szklarni po 15 maja, jakie gatunki wybrać i jak je pielęgnować, zachęcamy do przeczytania naszego najnowszego artykułu.

Pomidory w przydomowej szklarni

Pomidory to jedno z najpopularniejszych warzyw, które uprawiamy w naszych szklarniach. W środku panują idealne warunki do ich wzrostu i dojrzewania. Po 15 maja możemy wybrać dwa rozwiązania: przesadzenie rozsady do przygotowanych grządek w ziemi lub pozostawienie uprawy w pojemnikach.

Pielęgnacja pomidorów w szklarni

Po 15 maja najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja warzyw. Pomidory to rośliny, które szczególnie mocno lubią słońce i ciepło, dlatego zwykle hodujemy je w miejscu, gdzie promienie słoneczne docierają w dużej ilości. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie podłoża, w którym rosną pomidory. Najlepsza temperatura wody dla pomidorów to 14°C. Należy także pamiętać, że pomidory podlewamy bezpośrednio przy gruncie, a nie od góry, gdyż może to doprowadzić do poparzenia rośliny lub pojawieniu się chorób grzybowych i gnicia roślin.

Warto też wyściółkować pomidory, czyli wyłożyć podłoże np. słomą. To działanie pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę i wilgoć w podłożu oraz ogranicza występowanie chwastów. Jeśli się na to nie zdecydujemy, musimy liczyć się z tym, że będziemy zmuszeni do regularnego, ręcznego pozbywania się chwastów.

Niezwykle ważną czynnością przy uprawie pomidorów w szklarni jest usuwanie pędów bocznych, tzw. wilków, które wyrastają przy liściach. Dzięki temu roślina zacznie zdecydowanie szybciej owocować, natomiast same pomidory będą znacznie smaczniejsze i bardziej soczyste.

Pamiętajmy również o regularnym wietrzeniu. Mimo że pomidory bardzo lubią ciepło, temperatura od 30°C hamuje ich kwitnienie.

Nawożenie pomidorów w szklarni

Nie można zapominać o nawożeniu pomidorów. Szczególnie polecamy rozwiązania ekologiczne, które są dostępne w sklepie Gardenstart Eko Start Nawóz ekologiczny do pomidorów, papryki i ogórków granulowany . Możemy się też zdecydować na obornik - dla pomidorów najlepszy będzie obornik kurzy lub oobornik bydlęcy.

Egzotyka w ogrodzie - uprawa arbuzów w szklarni

Może Cię to zaskoczyć, ale warzywem, które możesz hodować w szklarni, jest arbuz. Tak, arbuz to warzywo z rodziny dyniowatych. W naszym klimacie jego uprawa jest możliwa tylko w szklarniach, ponieważ jest rośliną kwitnącą wyłącznie w cieple, w klimacie tropikalnym. Po 15 maja możesz przygotowane wcześniej sadzonki przesadzić do gruntu - najlepiej zrobić to na koniec maja lub początek czerwca.

Jak pielęgnować arbuzy w szklarni?

Przede wszystkim pamiętaj o odchwaszczaniu. Chwasty zabierają roślinom niezbędne składniki. Z uwagi na to, że arbuz jest rośliną uwielbiającą ciepło, musisz dopilnować, aby temperatura w szklarni nie spadła poniżej 21°C.

Inną, niezwykle ważną kwestią jest podlewanie. Musisz to robić systematycznie i ostrożnie. Przede wszystkim zwróć uwagę na temperaturę wody - nie wolno stosować zimnej wody. Podlewając arbuzy, podlewaj glebę, a nie roślinę. Możesz zastosować system nawadniający, ponieważ musi być ona cały czas wilgotna, ale nie mokra. Najlepiej podlewać z rana. Jeśli zauważysz więdnące liście, nie przejmuj się, to normalne zjawisko. Ważne, aby je w miare szybko oderwać.
Pamiętaj o dokładnej obserwacji Twoich arbuzów. Dookoła mogą wyrastać chwasty, które będą pobierać składniki odżywcze z gleby, a dla arbuzów są one niezwykle ważne we wzroście. Możesz wykorzystać do dokarmiania arbuzów Obornik Koński naturalny granulowany.

Zbiór arbuzów w szklarni

Kiedy owoce arbuza są dojrzałe? W momencie, gdy odchodzi od nich szypułka. Możesz też popukać w arbuza - jeśli odgłos jest głuchy, to znaczy, że owoce są już dojrzałe.

Chwile przed zebraniem warto ograniczyć podlewanie, dzięki czemu będą dużo słodsze. Z reguły zbiór jest gotowy od połowy sierpnia do połowy września.

Uprawa słodkiej papryki w szklarni

Papryka jest warzywem o tropikalnym pochodzeniu, dlatego szklarnia to idealne środowisko do jej hodowli. Potrzebuje dużo słońca, ciepła i nie toleruje suszy. Po 15 maja można spokojnie przesadzić paprykę na docelowe miejsce.

Papryka w szklarni - jak ją pielęgnować?

Co jest ważne w uprawie papryki w szklarni? Przede wszystkim podlewanie. Papryka bardzo źle znosi suszę, w ogóle jej nie toleruje. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje dużej ilości wody, podłoże musi być cały czas mokre. Warto spulchniać glebę po każdorazowym podlewaniu, by ta dopuszczała tlen do korzeni i nie zbrylała się. Aby opóźnić wysychanie podłoża oraz ograniczyć zbrylanie, można je też wyściółkować, np. słomą, torfem lub trawą na wysokość 14 cm.

Pamiętaj także o podcinaniu masy zielonej liści papryki. To sprawi, że roślina będzie lepiej doświetlona i uniknie wielu chorób. Co 14 dni należy też przycinać pędy boczne - na każdym rozgałęzieniu powinien zostać jeden liść i część pędu bocznego z liściem oraz zawiązkiem owocu. Za sprawą systematycznego podcinania roślina będzie owocować równomiernie.

Jakie są najlepsze warunki dla papryki w szklarni? Najlepsza wilgotność to przedział 70-75%, natomiast temperatura w dzień 20-25°C, zaś w nocy 13°C.

Czym nawozić paprykę w szklarni?

Nie zapominaj o nawożeniu papryki, najlepszym wyborem będzie Eko Start Nawóz ekologiczny do Warzyw i Ziół granulowany. Papryka ma silne zapotrzebowanie na wapń, dlatego warto również dokonywać oprysku z Nawóz Saletra Wapniowa granulowana, która zapobiega gniciu papryki na krzaku.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024
pixel