Uprawa buraków w ogrodzie krok po kroku
Uprawa buraków w ogrodzie krok po kroku
Burak to jedno z najpopularniejszych warzyw uprawianych w Polsce. To warzywa korzeniowe o wielu wartościach odżywczych, dlatego bardzo korzystnie wpływają na zdrowie, m.in obniżają ciśnienie krwi i poprawiają pracę serca. Uprawa buraka ćwikłowego jest dość prosta, jednak jak każda roślina potrzebuje odpowiednio przygotowanej gleby i dobrej pielęgnacji.
Jakie nasiona buraka wybrać
Na początku należy wybrać odpowiednie nasiona buraka. Przede wszystkim zdecyduj się między wczesną a późną odmianą. Czym się różnią? Wczesne odmiany są gotowe do zbioru już na koniec kwietnia lub początek maja. Są to młode listki, czyli znana wszystkim doskonale botwina - smak polskiej wiosny. Późne odmiany, które dają nam klasyczne buraki korzeniowe, są gotowe do zbioru latem, w czerwcu i lipcu.Decydując się na uprawę buraków w ogrodzie wybierz odmiany, które przysporzą Ci najmniej problemów. Polecamy m.in. Okrągły Ciemnoczerwony, Czerwona Kula, Karmazyn, Opolski, Egipski.
Przygotowanie stanowiska do wysiewu buraków
Stanowisko do uprawy buraka musi być przewiewne, ponieważ wiatr może je uchronić przed szkodnikami. Ich miejsce powinno być też dobrze nasłonecznione, a w jego sąsiedztwie nie sadzimy dużych roślin, które mogłyby go zacienić.
Zanim zaczniemy siać nasiona buraka ćwikłowego, pamiętajmy o dobrym spulchnieniu i przekopaniu gleby. Powinna być o gliniastej strukturze i pH powyżej 6. Bardzo źle toleruje podłoża kwaśne, podmokłe oraz bardzo suche i kamieniste.
Buraki potrzebują temperatury ok. 8-10℃, roślinę widać po 4 tygodniach, jeśli wiosna jest sucha, natomiast przy większej ilości opadów można je ujrzeć już w 2-3 tygodniu.
Wysiew nasion buraka
Nasiona można siać bezpośrednio do gruntu, na głębokość 2-3 cm, w odległości kilku centymetrów od siebie, natomiast odstępy między rzędami powinna wynosić ok. 30 cm. Po wysianiu nasion przysypujemy je i delikatnie ją ugniatamy. Następnie podlewamy.
Jak pielęgnować buraki w ogrodzie?
Jak w każdej uprawie bardzo ważne jest podlewanie. Pamiętaj, aby podlać buraki, gdy tylko poczujesz, że ziemia jest sucha. Podlewaj korzenie i unikaj lania wody na liście, ponieważ może to prowadzić do zainfekowania warzywa przez chwościka buraka, a ta groźna choroba grzybowa jest bardzo trudna do zwalczenia. Zalanie liści może też powodować ich gnicie. Drugim, równie ważnym elementem pielęgnacji, jest odchwaszczanie - burak źle znosi towarzystwo chwastów.
Nawożenie buraka ćwikłowego
Główne składniki, jakie są potrzebne burakowi do prawidłowego rozwoju to bor, potas, azot i fosfor. Buraki potrzebują dużej ilości składników odżywczych, jednak przy nawożeniu trzeba być bardzo ostrożnym, gdyż mają one skłonności do gromadzenia zbyt dużej ilości toksyn, szczególnie z nawozów azotowych.
W przydomowych, amatorskich ogródkach polecamy nawożenie ekologiczne, do którego możesz wykorzystać mączkę bazaltową EKO START, która poza dostarczaniem składników odżywczych chroni warzywa przed szkodnikami i chorobami grzybowymi. W uprawie buraka ćwikłowego doskonale się też sprawdzi ekologiczny nawóz do warzyw i ziół, do zakupienia w sklepie internetowym Gardenstart. Możesz również wykorzystać obornik, w tym przypadku najlepszy będzie obornik koński granulowany.
Uprawa współrzędna - jakie sąsiedztwo dla buraka?
Zanim zaczniemy hodować buraki musmy ustalić ich sąsiedztwo.To bardzo ważne, jeśli marzymy o zdrowych plonach. Najważniejsze, aby obok rosły niewielki rośliny. Jak już wspomnieliśmy, te warzywa potrzebują stanowiska słonecznego, także roślina obok nie może jej przysłaniać.
Korzystnym sąsiedztwem będą kwiaty, jak aksamitki i nagietki, a także zioła, takie jak mięta, kolendra, majeranek czy kminek, gdyż doskonale odstraszają szkodniki.
W przypadku warzyw, najlepiej sadzić je obok warzyw kapustnych, które mają niezwykle pozytywny wpływ na rozwój buraka. Mowa tutaj o np. kapuście pekińskiej, brokule, kalarepie. Dobrym wyborem będzie też marchew, poprawiająca wilgotność gleby oraz cebula i rzodkiewka, które, podobnie jak zioła, odstraszają szkodniki.
Choroby i szkodniki buraka ćwikłowego
Buraki ćwikłowe są narażone na różnego rodzaju choroby grzybowe. Najpoważniejszą, najczęstszą i najniebezpieczniejszą jest chwościk buraka. Dodatkowo buraka często dotykają choroby,
takie jak zgnilizna twardzikowa, brunatna plamistość liści czy mączniak prawdziwy.
Jakie jest najlepsze rozwiązanie na choroby buraków? 3-letnie zmianowanie pozwoli ograniczyć ich występowanie.
A jakie szkodniki żerują na burakach ćwikłowych? Pchełka burakowa, śmietka ćwiklanka, mszyca burakowa i mątwik burakowy to najpopularniejsze szkodniki. Poza wspomnianym wcześniej sąsiedztwem ziół, warto użyć specjalnych preparatów, które ułatwią Ci walkę z nalotami.
Wartości odżywcze buraków - dlaczego warto go uprawiać?
Burak zawiera wiele niezbędnych i korzystnych dla naszego organizmu wartości odżywczych i minerałów. Jest bogaty w witaminę C, witaminę B1, magnez, wapń i potas. Charakteryzuje się niską zawartością kalorii, w 100 g ma ich tylko 44!
Buraki pomagają w walce z anemią. Kiedyś popularna była teoria, że są one bogate w żelazo, jednak nie jest to prawda. Zatem jak wpływają na chorobę niedokrwienną? Te warzywa ułatwiają naszemu organizmowi przyswajanie tego składnika. Co więcej, buraki wzmacniają naszą odporność, pomagają w czasie menopauzy. Buraki zawierają też betacyjany - barwnik, który jest przeciwutleniaczem.