Trawnik bez mchu – czyli pielęgnacja miejsc zacienionych
2020-03-02
Trawnik bez mchu – czyli pielęgnacja miejsc zacienionych
Prawidłowa pielęgnacja trawnika ma ogromny wpływ na wygląd całego ogrodu. Jednak w przypadku zacienionych miejsc może okazać się bardzo kłopotliwa. Zadanie to jest jeszcze bardziej utrudnione, kiedy pojawia się mech. Jak więc właściwie zadbać o trawnik?
Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika, nie tylko w miejscach zacienionych, zalicza się przede wszystkim jego koszenie i podlewanie. Równie ważne jest używanie nawozów, np. Żelazo – Antymech, który skutecznie usunie powstały na trawie mech. Warto przy tym zaznaczyć, że o jakości trawnika decyduje częstotliwość oraz dokładność przy wykonywaniu tych czynności.
Kiedy najlepiej zacząć wysiew trawy?
Odpowiednim terminem na wysiew nasion trawy jest początek jesieni. Warto wybrać do tego glebę ciepłą i wilgotną, która sprzyja szybkiemu kiełkowaniu. Zakładanie trawnika możesz również zaplanować na ciepły marzec lub kwiecień, kiedy to teren zdąży się odpowiednio nagrzać.
Odmiany trawy do zacienionych stanowisk
Rodzaj nasion trawy zależy głównie od przeznaczenia trawnika oraz warunków klimatyczno-glebowych. Wybierając odmiany do zacienionych miejsc, zdecyduj się na trawę o wysokim wigorze, intensywnym kolorze oraz niskim zapotrzebowaniem na światło słoneczne. Na szczęście tego typu roślin jest niemało. Zaliczają się do nich:
● Bambusy,
● Jeżotka rozpierzchła,
● Kłosowica leśna,
● Kosmatki,
● Kostrzewa olbrzymia,
● Miskant chiński,
● Perłówka zwisła,
● Piórkówka japońska,
● Prosownica rozpierzchła,
● Szarobródek syberyjski,
● Śmiałek pogięty,
● Trzcinnik krótkowłosy,
● Trzcinnik ostrokwiatowy,
● Trzęślica trzcinowata,
● Turzyca zwisła,
● Wyczyniec łąkowy.
Mech na trawniku – jak go skutecznie zwalczyć?
Pojawienie się mchu na trawniku oznacza, że trawa jest zbita, zakwaszona oraz zimna. Jest to również bardzo częsty problem w przypadku darni znajdującej się na zacienionych stanowiskach. Dlatego też jeszcze przed wysianiem nasion warto wymieszać wierzchnią warstwę gleby z piaskiem lub zastosować drenaż, który odprowadzi z ziemi nadmiar wilgoci. Jeżeli jednak na trawniku pojawi się mech, najlepiej będzie jeśli najpierw go dokładnie wygrabisz, a w pustych miejscach dosiejesz odpowiednią mieszankę traw. Warto również zastosować specjalne preparaty typu Żelazo – Antymech oraz wapnowanie, które nie tylko pozbędą się mchu, ale poprawi kondycję trawy.
Zastosowanie nawozów na trawnik
Równie skutecznym sposobem na pozbycie się mchu z zacienionego trawnika jest jego regularne nawożenie. W tym celu zastosuj preparaty posiadające dużą zawartość żelaza, które zatrzymuje rozwój niechcianych zarodników na darni. Na rynku ogrodniczym pojawia się wiele propozycji nawozów, w tym płynne, wieloskładnikowe, ekologiczne, organiczne, rozpuszczalne, jednoskładnikowe i jesienne. Przykładem tego rodzaju produktu jest Żelazo - Antymech, który usunie mech w ciągu kilku dni. Dobrym rozwiązaniem są również preparaty z azotem, który odpowiada za intensywny wzrost. Odpowiednio wybrany nawóz dodatkowo zagęści trawę i poprawi jej kondycję. Warte wykorzystania są następujące nawozy. Na początku sezonu zwiększona dawka azotu - Nawóz na trawnik MAX, w środku sezonu Nawóz na trawnik, dla osób chcących zmniejszyć do minimum częstotliwość koszenia - Nawóz na trawnik mało koszenia, zaś przed nastaniem jesieni Nawóz na trawnik jesienny, który przygotuje darń do właściwego zimowania.
Inne zabiegi pielęgnacyjne zacienionego trawnika
Na zacienionych trawnikach nie tylko mech może stanowić problem. Jest on narażony także na pojawienie się innych chwastów, słaby wzrost czy nadmierną wilgotność. Jeśli chcesz poprawić wzrost oraz elastyczność trawnika, warto zastosować aerację, która doskonale napowietrzy i rozluźni glebę. Równie istotnym zabiegiem jest wertykulacja polegająca na usuwaniu obumarłych części trawy. Jest to czynność, która w największym stopniu pomaga w walce z chwastami i mchem. Na zacienionych trawnikach można też zastosować piaskowanie oraz opryski.
Pielęgnacja trawy w cieniu – o czym jeszcze należy pamiętać?
Zacieniony trawnik jest również narażony na powstawanie „gołych” miejsc. Powstałe ubytki w glebie należy dokładnie przekopać i rozgrabić, a następnie zasiać nowe nasiona. Warto na takim terenie zastosować te same odmiany, co wcześniej lub mieszanki regeneracyjne. Co ważne, wyróżniamy trawy na mieszanki trawnikowe oraz trawy ozdobne, które różnią się od siebie sposobem pielęgnacji. W obu przypadkach nie możesz zapomnieć o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych, jakimi są koszenie i podlewanie. Jednak w przypadku zacienionych stanowisk wystarczy jeśli czynności te przeprowadzać będziesz rzadko i starannie. Należy bowiem pamiętać, żeby trawy w takich miejscach nie ścinać na długość mniejszą niż 6 cm.
Pokaż więcej wpisów z
Marzec 2020