Toskania w polskim klimacie, czyli moda na winorośl

2020-02-28
Toskania w polskim klimacie, czyli moda na winorośl

Toskania w polskim klimacie, czyli moda na winorośl

Winorośl to roślina charakterystyczna dla krajobrazu południowej części globu, takiej jak Włochy czy Hiszpania. Jednak tak naprawdę każdy z nas jest w stanie stworzyć w przydomowym ogródku swoją własną Toskanię. Najważniejszą rolę w procesie odzwierciedlania krajobrazu regionów południowych odgrywa niewątpliwie bujna winorośl, która należy do jednych z najchętniej uprawianych roślin w ogrodach działkowych. W związku z różnicą klimatu jednak trzeba jej pomóc w rozwoju - jak?

Uprawa winorośli krok po kroku

Procesem poprzedzającym sadzenie winorośli jest wybór odpowiedniej dla naszych potrzeb sadzonki. Warto pamiętać bowiem o dużej liczbie odmian i gatunków, które nie tylko różnią się między sobą wyglądem rośliny i smakiem jej owoców, ale także wytrzymałością na mróz oraz choroby. Do najpopularniejszych odmian można zaliczyć:
● Ajwaz, Aurora, Bianca,
● Swenson Red, Kodrianka, Kristaly,
● Agat Doński, Alden, Arkadia,
● Prim, Rondo.

Należy podkreślić, że uprawiana w południowych regionach winorośl szlachetna nie nadaje się do hodowli w warunkach klimatycznych naszego kraju ze względu na długie i mroźne zimy, dlatego znacznie lepszą alternatywą może okazać się kupno odmiany mieszańcowej.

Dlaczego do sadzenia winorośli warto dodać nawóz?

Najlepsze efekty uzyskuje się w wyniku sadzenia winorośli zakupionych w pojemniku, gdyż posiadają zachowaną w całości bryłę korzeniową, co zdecydowanie ułatwia ich przyjmowanie i rozwój. Sadzonkę w takiej postaci umieszcza się następnie w dołku, zasypuje ziemią i polewa obficie wodą.

Czas sadzenia roślin przypada na kwiecień, ponieważ wówczas znajdują się wciąż w fazie zimowego uśpienia. Uprawa winorośli wymaga stałego dostępu do światła, ciepła i osłony od zimnego powietrza. Gleba pod jej wzrost powinna być lekka, próchnicza i łatwo się nagrzewająca. W przypadku ubogiego podłoża zastosować należy odpowiedni nawóz do winorośli będący w stanie pokryć zapotrzebowanie rośliny na wszystkie z potrzebnych do jej wzrostu składników pokarmowych. W tym celu zakupić warto wieloskładnikowy, skoncentrowany w formie granulek preparat, którego formuła pozwala na stopniowe uwalnianie cennych makroelementów, przyczyniając się w ten sposób do poprawy warunków glebowych, zapewniając winorośli obfite, doskonale wybarwione i smaczne plony. Dobrym pomysłem jest również wzbogacenie podłoża w materię organiczną pochodzącą z rozłożonego kompostu lub obornika - nie warto jednak z nimi przesadzać, gdyż rozrost odżywionej w ten sposób rośliny odbywać się może kosztem owoców.

Zimowanie winorośli, czyli kopczykowanie i okrywanie

Nieprzyzwyczajona do chłodnego klimatu winorośl potrzebuje dodatkowej pielęgnacji przygotowującej ją do zimowania w ogrodzie, która w tym samym momencie jest izolacją przed słońcem i ciepłem mogącymi doprowadzić do zbyt wczesnego pojawienia się pączków. Najbardziej sprzyjające zimowaniu rośliny warunki zapewnić można, łącząc odpowiednie przykrycie oraz suplementację właściwymi nawozami do winorośli.

Szczególnie wrażliwym elementem rośliny jest bryła korzeniowa. Jej ochronę najlepiej rozpocznij już w listopadzie.W tym celu nasyp u podnóża krzewu torfu lub kompostu i uformuj kopczyk o wysokości około 30 cm. Przedtem sadzonki powinny zostać ścięte do 2 lub 3 oczka, co ma na celu stymulację wzrostu winorośli, a także wzmocnienie jej systemu korzeniowego. Pozbycie się bardzo rozrośniętych, nieistotnych dla poprawnego rozwoju rośliny części pomaga także w uformowaniu jak najbardziej kształtnej, obejmującej wszystkie części krzewu konstrukcji. Rośliny młode, czyli takie, których uprawa nie przekroczyła trzech lat, należy zabezpieczyć także na wysokości pnia i pędów. Uzyskaną w ten sposób bryłę uzupełnić warto o dodatkowe przykrycie na przykład ze słomy, suchych chwastów lub gałązek.

Krzewy o wysokim pniu potrzebują okrycia przymocowanego do nich za pomocą sznurka. Rolę warstwy izolacyjnej odgrywa w takiej konstrukcji słoma, tekstura, papier lub specjalistyczne agrowłókniny.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel