Stosowanie obornika jesienią

2023-10-02
Stosowanie obornika jesienią

Stosowanie obornika jesienią

Jesienne nawożenie obornikiem

Nawożenie obornikiem to ekologiczny sposób na poprawę struktury gleby. Jego stosowanie jesienią jest w szczególności polecane na glebach ciężkich, gliniastych, w celu rozluźnienia, ale również wzbogacenia podłoża w materię organiczną, niezbędną do wytworzenia warstwy próchniczej. Obornik to również źródło cennych składników pokarmowych, takich jak: azot, fosfor i potas. Jakie rodzaje obornika warto stosować? Dlaczego obornik granulowany jest bezpieczniejszy od świeżego? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule.

Obornik w warzywniaku jesienią

Koniec sezonu wegetacyjnego to również początek działań, które mają na celu zadbać o kondycję gleby na kolejny sezon. W przypadku warzywniaka, po oczyszczeniu grządek, warto zastosować obornik, który uzupełni braki składników pokarmowych. Uprawy przez cały okres wzrostu, dojrzewania, kwitnienia i owocowania czerpały z gleby wszystkie niezbędne składniki, aby prawidłowo się rozwijać i finalnie dać zdrowy plon. Kiedy na przełomie września i października gleba jest już bardzo wyjałowiona, warto wysiać poplon, np. facelię czy grykę, aby wytworzyć masę zieloną, którą następnie przekopiemy z ziemią. W ten sposób również poprawiamy strukturę gleby i dostarczamy jej niezbędne minerały. Funkcję rozluźniającą, regenerującą pełni również obornik, dlatego jego stosowanie jest wskazane, aby pobudzić rozwój korzystnej dla roślin w kolejnym sezonie mikroflory w warstwie glebowej.

Poprawa struktury gleby z obornikiem granulowanym

Jesienne działania z obornikiem mają na celu przygotować ogród na kolejny sezon wegetacyjny wiosną. Poprawa przepuszczalności dla wody i powietrza sprawia, że młode rośliny będą miały idealne warunki do rozwoju strefy korzeniowej w kolejnym roku. Plusem przy glebach ciężkich i zwięzłych jest fakt, że obornik rozluźnia bryłę, co ma wielkie znaczenie zwłaszcza w okresach suszy i wysokich temperatur. Gleba gliniasta tworzy w takich warunkach skorupę, która uniemożliwia pobieranie wody, składników pokarmowych, na skutek czego rośliny są słabe, więdną, a finalnie obumierają. Dodatkowo stosowanie obornika sprzyja rozwojowi procesów biologicznych w glebie, które działają na korzyść uprawianych roślin.

Dlaczego warto stosować obornik granulowany jesienią?

Obornik granulowany jest polecamy w szczególności za łatwość aplikacji, brak nieprzyjemnego zapachu, a wartością dodaną jest fakt, że w odróżnieniu od obornika świeżego jest wolny od chwastów i szkodliwych patogenów. W związku z tym stosowanie granulowanej formy obornika stwarza bezpieczniejsze warunki dla rozwoju roślin. Składniki, są uwalnianie stopniowo, dzięki czemu rośliny czerpią długotrwałe korzyści przez wiele miesięcy.

Stosowanie obornika pod róże

Jesienne nawożenie róż obornikiem poprawia ogólną kondycję krzewów, które często kwitną do późnej jesieni. Sezon letni to często walka ze szkodnikami, takimi jak mszyce czy przędziorki, a także z chorobami grzybowymi, jak np. czarna plamistość róży. Roślina wymaga odpowiedniego dokarmiania, a także stosowania środków interwencyjnych, co wiąże się z koniecznością zapewnienia warunków do jak najszybszej regeneracji. Obornik stosowany jesienią powoli uwalnia składniki pokarmowe, więc krzewy róż mają czas na odbudowę swojego systemu odpornościowego, co wpłynie na ich krzewienie i kwitnienie w kolejnym sezonie. Aplikując obornik granulowany jesienią, rozsypujemy go równomiernie wokół krzewów, mieszamy z wierzchnią warstwą gleby, a następnie podlewamy. Unikamy kontaktu granul z liśćmi i kwiatami, co może prowadzić do uszkodzeń. Nawożenie obornikiem granulowanym warto kontynuować również wiosną, aby zapewnić krzewom ciągły dostęp do niezbędnych składników odżywczych.

Nawożenie jesienne obornikiem sprawia, że róże zdecydowanie lepiej przechodzą okres zimowego spoczynku, który wiąże się z niskimi temperaturami czy okresową suszą przy braku pokrywy śnieżnej. Pamiętajmy również, że na ich kondycję wpływa nie tylko odpowiednie nawożenie, ale również podlewanie, przycinanie, ochrona przed szkodnikami i chorobami, dobór odpowiedniego stanowiska, a także właściwe zabezpieczenie przed mrozem w postaci kopczykowania krzewów lub stosowania osłon z kartonów czy włókniny.

Stosowanie granulowanego obornika kurzego

Obornik kurzy możemy stosować nie tylko w ogrodzie, ale również w uprawie roślin balkonowych,a nawet domowych, ponieważ nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Produkt idealnie sprawdza się w ekologicznych uprawach warzyw. Buduje warstwę próchniczą, usprawnia pobieranie składników pokarmowych i dostarcza niezbędne pierwiastki, takie jak: azot, fosfor, potas, magnez, wapń. Mieszanka, która powstaje z odchodów kur pozbawiona jest nasion chwastów i patogenów.

Obornik kurzy stosujemy również na trawnik, do kwiatów, iglaków. Jest tym rodzajem obornika, który zawiera najwięcej azotu, dlatego zdecydowanie lepiej stosować go wiosną niż jesienią. Należy również przestrzegać ilości stosowanych podczas aplikacji, aby nie doprowadzić do poparzenia młodych roślin.

Rodzaje oborników granulowanych

Na rynku są dostępne różne rodzaje oborników granulowanych. Wytwarza się je z odchodów krów, koni, kur, owiec. Każdy z nich różni się procentową zawartością składników pokarmowych, dlatego wybierając obornik, należy kierować się indywidualnymi zapotrzebowaniami upraw, a także rodzajem gleby, w której uprawiamy rośliny.

Jak stosować obornik granulowany

Nawożenie obornikiem granulowanym można przeprowadzić na kilka sposobów. Stosujemy go przedsiewnie, aby przygotować glebę na nowy sezon, stosujemy w trakcie sezonu wegetacyjnego, aby dostarczyć roślinom niezbędne składniki pokarmowe do wzrostu i rozwoju.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
pixel