Sposób na ślimaki w ogrodzie

2024-06-12
Sposób na ślimaki w ogrodzie

Sposób na ślimaki w ogrodzie

Ślimaki w ogrodzie stanowią coraz większy problem - zwłaszcza jeśli odwiedzają nas bezwstydne - nagie okazy bez muszli, które są wyjątkowo żarłoczne. Są równie niebezpieczne dla młodych kiełkujących roślin, jak i dla tych gotowych do zbioru. Z chęcią konsumują uprawy, które przecież mają się znaleźć na naszych talerzu. Jak zatem radzić sobie z tym problemem? Poniżej przedstawimy kilka sposobów, ale na wstępie zdradzimy, że u nas najlepiej sprawdza się mączka bazaltowa. Więcej informacji poniżej.

Jakie ślimaki pojawiają się w ogrodzie?

Ach te ślimaki. W dzieciństwie można było patrzeć godzinami, jak wychodzą ze skorupy i pokazują czułki. Jednak kiedy posiada się własny ogród, fascynacja dla ślimaków przeradza się w irytację, gdy zaczynają panoszyć się po grządkach zarówno warzywnych, jak i kwiatowych. Jakie okazy można najczęściej spotkać? Zaczniemy od nudystów - nagie, bez skorupy, eksponują swoje śliskie ciałka na spulchnionej ziemi, czając się pod listkami sałat, ostróżek, rzodkiewek, buraczków - szkoda wymieniać, w ilu jeszcze miejscach można je spotkać... Wśród nich najbardziej pospolite to:
- pomrów ogrodowy o ciemnobrązowej barwie i długości ok. 4 cm, który najczęściej żeruje całą ekipą; jeśli zobaczyliście jednego, z pewnością w pobliżu czają się kolejne;
- ślinik ogrodowy o czarnoszarym ciele, które pokrywa żółty śluz uwielbia truskawki, kapustę i rośliny ozdobne.

Mamy jeszcze drugą grupę, która pełza z domem na plecach - ślimaki z muszlami nie są aż tak szkodliwe jak golasy. Żerują najczęściej nocą, po opadach deszczu, gdy panuje duża wilgoć w powietrzu. Wśród nich najpopularniejsze są:
- Winniczek, który najczęściej żywi się obumarłymi częściami roślin, nosząc na plecach brązową lub jasnoszarą muszlę; Co ważne jest to ślimak jadalny, więc jeśli należycie do smakoszy kuchni francuskiej, ogrodowy problem może się okazać wykwintną kolacją.
- Bursztynka podłużna - występuje przy zbiornikach wodnych i żywi się liśćmi traw.

Co najchętniej jedzą ślimaki?

Można powiedzieć, że ślimaki to wegetarianie o bardzo dobrym guście. W ich menu znajdziemy sałatę, ziemniaki, kapustę, buraki, poziomki, truskawki czy malinę. Nie jeden z nich mógłby zasłużyć na miano eksperta florystyki, bowiem doceniają urok i smak takich kwiatów jak łubin, ostróżka czy fuksja.

Jakie ślimaki zagrażają grządkom?

Zdecydowanie większym zagrożeniem dla naszych upraw i rabat kwiatowych są ślimaki nagie. To właśnie ze względu na ten gatunek przygotowaliśmy zestawienie sposobów, dzięki którym pozbędzie się ich z ogrodu.

Które rośliny odstraszają ślimaki?

Zdecydowanie ślimaki odstraszymy kwiatami, ziołami i warzywami o intensywnym zapachu. Do takich należą między innymi: nasturcja, szałwia lekarska, cebula, tymianek, hyzop lekarski, parzydło leśne, rozmaryn, lawenda czy majeranek.
Sadzenie ich na grządkach nie tylko zwiększa bioróżnorodność, ale również chroni przed atakiem szkodników.

Które zwierzęta pomagają w walce ze ślimakami?

W walce ze ślimakami pomogą takie stworzenia jak jeże, ropuchy, jaszczurki, zaskrońce, ryjówki. To dzikie zwierzęta, które możemy jednak zaprosić do swojego ogrodu stwarzając im przyjazne warunki do bytowania. Wśród dzikich ptaków warto wymienić bażanty, sójki, kosy, rudziki czy mewy, które również z chęcią przekąszą ślimaka.
Można również rozważyć posiadanie ptactwa, a konkretnie kaczek zwanych biegusami indyjskimi. Podchodzą do spożywania posiłku biegusy potrafią jednorazowo zjeść nawet 15 ślimaków. To rewelacyjny wynik, który pozwoli nam na skuteczną ochronę grządek.

Jak urozmaicić ogród, aby ograniczyć występowanie ślimaków?

Pierwszą kwestią jest sadzenie roślin, które odstraszają ślimaki, ale o tym już wspominaliśmy. Druga kwestia to zaproszenie do ogrodu stworzeń, które z chęcią skonsumują ślimaki. Zaliczamy do nich wspomniane żaby, jaszczurki, zaskrońce, a także ptaki. W związku z tym warto ulokować w przestrzeni domki dla jeży, budki lęgowe dla ptaków, karmniki. Można również stworzyć małe zbiorniki wodne, nawet w formie oczek wodnych, w których chętnie zadomowią się żaby. Możliwości jest wiele i tylko od nas i naszych chęci zależy, które rozwiązania zastosujemy we własnym ogrodzie.

Ślimakobranie, czyli sposób na ślimaki dla cierpliwych

Wytrwali i cierpliwi, z dużą ilością wolnego czasu, a także Ci o bystrym oku mogą samodzielnie odławiać ślimaki między grządkami, zaglądając pod liście warzyw, jak i kwiatów.

Ekologiczne sposoby na walkę ze ślimakami

Ekologicznych sposobów mamy bardzo wiele. W wersji imprezowej zapraszamy ślimaki na piwo, zakładając pułapki, do których szkodniki ściągają wabione zapachem piwa. Inni, zamiast wyrzucać skorupki po jajkach na kompostownik, rozdrabniają je i tworzą zaporę dla śliskich osobników.
W dobie popularności podwyższonych grządek stosuje się również miedziane taśmy na skrzyniach, które nie tylko są skuteczne w walce ze ślimakami, ale również stanowią ciekawy element dekoracyjny.
I ostatnia propozycja - dla nas top of the top - mączka bazaltowa, magiczny pył, który nie tylko pozytywnie wpływa na strukturę gleby, przyspiesza proces kompostowania, chroni rośliny przed atakiem mszyc i oczywiście skutecznie hamuje zapędy ślimaków przed dostaniem się na warzywną grządkę lub kwiatową rabatę. Zdecydowanie warto posiadać mączkę we własnym ogrodzie z uwagi na jej wielofunkcyjne zastosowanie. Warto dodać, że również w trakcie nawożenie można ją mieszać z innymi nawozami, ponieważ w swoim składzie nie zawiera azotu. Jej plusem jest za to duża zawartość mikroelementów i brak ryzyka przenawożenia.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024
pixel