Sekret obfitej uprawy borówki amerykańskiej w ogrodzie i na balkonie

2020-03-02
Sekret obfitej uprawy borówki amerykańskiej w ogrodzie i na balkonie

Sekret obfitej uprawy borówki amerykańskiej w ogrodzie i na balkonie

Nieocenione walory smakowe oraz pozytywny wpływ na zdrowie borówki amerykańskiej sprawiły, że jest ona coraz chętniej uprawiana w ogrodach i na tarasach. Jak więc odpowiednio posadzić te owoce? Na czym dokładnie polega fenomen tej odmiany?

Borówka amerykańska, znana również jako wysoka, jest rośliną wieloletnią należącą do rodziny wrzosowatych. Jest ona hodowana nie tylko ze względu na smaczne owoce, ale również przez piękny wygląd liści i kwiatów. Jednak przed rozpoczęciem sadzenia warto sprawdzić, jak odpowiednio dobrać nawóz do borówek oraz jakie tajniki kryje uprawa tych roślin.

Prozdrowotne właściwości borówki amerykańskiej


Jedną z najważniejszych zalet borówki amerykańskiej są przepyszne owoce, które sprawdzą się jako składnik ciast, deserów oraz przetworów. Są one niskokaloryczne oraz bogate w wartości odżywcze, dlatego też można je spożywać bez żadnych ograniczeń.

Dodatkowo owoce borówki wysokiej polubisz za jej właściwości zdrowotne. Sprawdzą się w przypadku osób z niedoborem minerałów, cierpiącym na schorzenia oczu oraz z wysokim poziomem cholesterolu. Zapobiegają również nadciśnieniu tętniczemu, powstawania niektórych nowotworów oraz marskości wątroby.

Odmiany borówki amerykańskiej


Na rynku można znaleźć wiele odmian borówki wysokiej, jednak nie wszystkie zapewniają obfite plonowanie. Różnią się między sobą wysokością oraz wielkością owoców. Zastanawiasz się jak wybierać gatunki, których plony charakteryzują się szybkim i silnym wzrostem?
Do takich odmian można zaliczyć:
● Bluecrop,
● Bluejay,
● Bluetta,
● Darrow,
● Duke,
● Herbert,
● Jersey,
● Nelson,
● Patriot,
● Sunrise,
● Spartan.

Wybór miejsca na uprawę


Najlepsze stanowiska na hodowlę borówki amerykańskiej stanowią dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru miejsca. Warto pamiętać, że tego typu roślina wymaga kwaśnego podłoża o pH w zakresie 3,5-4,5. Taką wartość gleby można uzyskać rok przed rozpoczęciem całej uprawy. W przypadku terenów o podłożu neutralnym lub zasadowym dobrym rozwiązaniem okazuje się nawóz do roślin kwaśnolubnych lub torf. Należy go rozłożyć na wierzchniej warstwie ziemi w taki sposób, aby nie uszkodzić korzeni posadzonej już rośliny.

Od czego zacząć sadzenie?


Okres sadzenia borówek wysokich w głównej mierze zależy od rodzaju nasion. Najczęściej spotykane gatunki są przeznaczone do uprawy wiosną i jesienią. Przed rozpoczęciem uprawy należy wykopać w ziemi dołek o głębokości min. 40 cm i szerokości do 80 cm. Między roślinami powinna być zachowana odległość około 1,5-2,5 m. Do dołków możesz wsypać mieszankę kwaśnego torfu oraz ziemi ogrodowej. Po posadzeniu krzewów warto je od razu podlać oraz przysypać korą sosnową. Nawóz do borówek natomiast można zastosować dwa tygodnie później.

Uprawa borówki wysokiej na balkonie – co warto wiedzieć?


Większość gatunków borówki amerykańskiej to wysokie, ponad dwumetrowe krzewy. Jednak osoby, które chcą mieć swoją własną uprawę tych roślin, a dysponują małym balkonem lub tarasem, mogą skorzystać ze specjalnych krzyżówek. Doskonałym rozwiązaniem są borówki średnie, które mają drobniejsze, jednak równie smaczne i obfite owoce. Ich zaletą jest wysoka mrozoodporność oraz płytki system korzeniowy.
Na Twoim balkonie doskonale sprawdzą się takie odmiany jak:
● Aino,
● Alvar,
● Arto,
● Chippewa,
● Jorma,
● North Country,
● Northblue,
● Polaris.

Pielęgnacja i nawożenie roślin


Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnych borówki amerykańskiej jest jej systematyczne podlewanie. Taka czynność jest szczególnie istotna w przypadku odmian uprawianych na lekkich i piaszczystych glebach. Nie można o tym zapomnieć również przy pojawieniu się suszy i upałów. Kolejnym ważnym zadaniem jest odpowiednie nawożenie borówek. Preparaty, które wybierzesz, powinny zawierać wszystkie niezbędnie dla prawidłowego rozwoju składniki mineralne. Mogą to być nawozy do roślin kwaśnolubnych, które doskonale poprawią zakwaszenie podłoża. Ostatnie zastosowanie takich preparatów najlepiej wykonać na przełomie czerwca i lipca. Na koniec lata można również zastosować jesienny nawóz do borówek, który przygotowuje rośliny do zimowania. Warto pamiętać, że nieodpowiednia pielęgnacja może być przyczyną całkowitego zamierania krzewów.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel