Rośliny iglaste – idealne zimozielone tło

2020-02-28
Rośliny iglaste – idealne zimozielone tło

Rośliny iglaste – idealne zimozielone tło

Rośliny iglaste są niezwykle popularne w polskich ogrodach. Stanowią bardzo zróżnicowaną grupę o niewielkich wymaganiach glebowych. Co więcej, mają zdolność do utrzymywania zmodyfikowanych liści zimą. Zapewniają zatem wspaniałe zimozielone tło. Warto podkreślić, że są lepiej przystosowane do klimatu kontynentalnego niż rośliny liściaste. Bogactwo odmian sprawia, że wypełniają i zdobią parki, ogrody, a także przestrzeń miejską. Stanowią bardzo dobry materiał na żywopłoty. Warto bliżej przyjrzeć się tym roślinom.

Jakie wymagania mają rośliny iglaste?

Zdecydowana większość roślin iglastych doskonale radzi sobie na stanowiskach nasłonecznionych bądź półcienistych. Co więcej, dobrze rozwijają się na większości naturalnie występujących gleb w naszym kraju. Wskazać należy jednak, że duży problem może jednak wystąpić w przypadku podłoża silnie zasadowego. Takie warunki tolerują wyłącznie cisy, a także kilka gatunków sosen. Większe znaczenie ma wilgotność. Odporne na susze są jałowce. Suchych gleb natomiast nie preferują cyprysiki japońskie, czy też żywotniki zachodnie.



Sadzenie roślin iglastych

Przed sadzeniem iglaków należy zapoznać się z wymaganiami uprawowymi gatunku. Następnie zwraca się uwagę na siłę wzrostu, a także osiągane rozmiary. Należy pamiętać o tym, żeby gatunków wyróżniających się niewielką mrozoodpornością nie umieszczać w przewiewnych lokalizacjach. W przypadku roślin karłowych trzeba unikać sąsiedztwa silnie rosnących drzew. Błędem jest sadzenie jałowców w cieniu.
Przed sadzeniem trzeba dobrze odchwaścić podłoże, szczególnie jeśli chodzi o chwasty trwałe, na przykład perz czy skrzyp. Gdy rośliny iglaste sadzi się na ubogich glebach, konieczne jest nawożenie. Na rynku dostępnych jest kilka wersji nawozów, w tym płynne, wieloskładnikowe, ekologiczne, organiczne, rozpuszczalnejednoskładnikowejesienne. Najlepiej zastosować wieloskładnikowy nawóz do iglaków. W przypadku, gdy szukasz wyjątkowego produktu, to warto zainwestować w preparat marki Ogród Start. Jest to bardzo dobrze przyswajalny środek przeznaczony do wszystkich gatunków drzew, a także krzewów iglastych. Dostarcza roślinom azot, fosfor, potas, a ponadto mikroskładniki. Dzięki temu rośliny właściwie się rozwijają, a igły są intensywnie wybarwione. Prezentowany nawóz do iglaków chroni przed chorobami i zapobiega skutkom niedoborów, które objawiają się na przykład przez dużą utratę igieł. Przeznaczony do stosowania od marca do sierpnia.

Jak należy pielęgnować rośliny iglaste po posadzeniu?

Iglaki raczej nie wymagają cięcia. Niezbędnym zabiegiem jest jednak cięcie korekcyjne. W tym przypadku usuwa się uszkodzone pędy. Ponadto zaleca się usunięcie końcówek pędów u form okrywowych. Dzięki temu doprowadzisz do lepszego zagęszczenia roślin. Po posadzeniu rośliny iglaste intensywnie się podlewa. Innym ważnym działaniem jest ściółkowanie podłoża. Rośliny bardzo dobrze na to reagują. Ograniczy się w ten sposób przesychanie podłoża. Do tego zadania doskonale nadaje się kora sosnowa. Warto pamiętać o tym, że kora roślin liściastych jest toksyczna. Warto również wykorzystać torf wysoki, kamyki, trociny i inne.

Podlewanie i nawożenie roślin iglastych

Rośliny iglaste podlewa się rzadko, ale obficie. Nie wymagają także silnego nawożenia nawozem do iglaków. Jednakże w przypadku słabszych gleb warto zastosować coroczne nawożenie mineralne (maj). Preparaty rozsypuje się równomiernie na podłożu wokół rośliny i miesza z wierzchnią warstwą gleby. Analogicznie postępujemy we wrześniu stosując Nawóz na iglaki jesienny.

Zabezpieczenie roślin iglastych przed mrozem

Cechą charakterystyczną roślin iglastych jest zimozieloność. W związku z tym nie wymagają dużego zabezpieczenia przed okresem zimowym. Jednak na co powinieneś zwrócić uwagę, to jest ochrona przed wysuszającym wpływem wiatru, a także słońca. Młode rośliny można przykryć cieniówkami. Zasypywanie iglaków liśćmi, korą bądź ziemią prowadzi do ich zniszczenia. Warto podkreślić, że jałowiec pospolity negatywnie znosi okiść śniegową. Doprowadza ona do rozłamywania się roślin. Zabiegiem, który ochroni przed tym niebezpieczeństwem, jest zawiązywanie określonych grup roślin na zimę.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel