Rabaty kwiatowe, które zachwycają kolorem
2020-03-02
Rabaty kwiatowe, które zachwycają kolorem
Odpowiednie zagospodarowanie terenu wokół domu to najważniejsze zadanie każdego ogrodnika. Zawsze dobrym rozwiązaniem są rabaty kwiatowe, które pięknie dobrane będą cieszyć oczy właściciela, gości oraz sąsiadów. Sprawdź, jakie kompozycje warto wybrać.
Przy planowaniu rabaty należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Wiadomo, że kwiaty w ulubionym kolorze sprawią największą radość, jednak warto wcześniej dokładnie poznać ich wszystkie wymagania. Dobrze jest też sprawdzić, jaki nawóz do kwiatów ogrodowych będzie najlepszy dla wybranych gatunków roślin.
Wybór rabaty kwiatowej – co należy wziąć pod uwagę?
Prace ogrodowe najlepiej rozpocząć wiosną lub na początku września. Projekt rabaty kwiatowej rozpocznij od wyboru odpowiedniego miejsca. Idealne sprawdzą się do tego stanowiska niezbyt nasłonecznione, na których będziesz mógł posadzić różnego rodzaju rośliny. Rabaty powinny być umieszczone na przekopanych glebach, na których wcześniej należy zastosować specjalny nawóz do kwiatów ogrodowych. Warto postawić na rośliny o łatwej pielęgnacji.
W tym celu należy przygotować preparaty, takie jak nawóz do roślin kwaśnolubnych lub do innych kwiatów o niezbyt wysokich wymaganiach. Równie ważne są takie czynniki, jak:
● Okres kwitnienia,
● Wysokość,
● Kształt rabaty,
● Kolorystyka całości,
● Piętrowy układ roślin.
Dobór kwiatów pod względem koloru
Odpowiednio dobrana kolorystyka roślin sprawia, że wygląd ogrodu jest naturalny i spójny. Najczęściej wybór barwy kwiatów zależy od indywidualnych preferencji, jednak warto znać podstawowe zasady ich łączenia. Dobrym rozwiązaniem są rabaty jednokolorowe, które wprowadzają do ogrodu spokój i harmonię. Jednak dla niektórych mogą wydać się zbyt monotonne. Warto wtedy zastosować mocny akcent kolorystyczny. Pięknym połączeniem są czerwone i pomarańczowe kwiaty z niebieskimi lub żółte z fioletowymi. W małych ogródkach można zastosować rabaty w odcieniu błękitu, które optycznie powiększają przestrzeń.
Kształty rabaty kwiatowej
Rozmiar kwietników zależy w głównej mierze od wielkości danej działki oraz upodobań ogrodnika. Uniwersalnym kształtem rabaty jest prostokąt, który dodatkowo można wzbogacić o nieregularne linie. Kwiaty umiejscowione z dala od ogrodzeń pięknie będą się prezentowały ułożone w okręgu. Dodatkowo zaplanowanie rabaty w kształcie koła umożliwia umieszczenie w środku ciekawych wzorów lub wykonanie zegara kwiatowego. Wielkość rabaty warto również uzależnić od czasu, który będzie potrzebny na jej pielęgnację. Duże kwietniki bez odpowiednich zabiegów stracą swoją pierwotną atrakcyjność.
Przykładowe rabaty całoroczne
Zaletą kwietników całorocznych jest przede wszystkim to, że umieszczone w nich rośliny kwitną od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Dodatkowo odpowiednio dobrane gatunki mogą przetrwać nawet zimę. W tym celu możesz użyć preparatów, które poprawią zdrowotność kwiatów i zapewnią lepsze przezimowanie. Dobrym rozwiązaniem jest nawóz do roślin cebulowych, który można stosować do zasilenia tulipanów, narcyzów, lilii czy krokusów. Jeśli zależy Ci na obfitym kwitnieniu rabat przez cały rok, powinieneś jednak postawić na:
● Astry nowoangielskie,
● Byliny,
● Bergenie,
● Gęsiówki kaukaskie,
● Hortensje,
● Ostróżki,
● Rozchodniki.
Najpiękniejsze rabaty z kwiatów sezonowych
W porównaniu do rabat całorocznych kwietniki sezonowe są łatwiejsze do wykonania. Mogą być tworzone na jedną porę roku, a następnie likwidowane. Do najpopularniejszych kwiatów sezonowych należą aksamitki, które charakteryzują się obfitym kwitnieniem. Piękną ozdobę ogrodu stworzą również begonie, niecierpki, petunie oraz pelargonie. Można z nich tworzyć jednokolorowe lub kontrastowe rabatki o różnych kształtach.
A może kolorowe i pachnące?
Przy wyborze kwiatów do ogrodu nie zapomnij również wziąć pod uwagę ich zapachu. Słodką woń na działce wprowadzą bzy lilaki oraz jaśminowce wonne. Przyjemnym zapachem charakteryzują się również róże pomarszczone. Piękne rabaty można stworzyć z heliotropów o przyjemnym, waniliowym zapachu oraz ze smagliczek o miodowej woni. Pachnące gatunki kwiatów można zabezpieczyć skutecznymi preparatami, takimi jak nawóz do róż, nawóz do surfinii czy nawóz do pelargonii, które poprawią zdrowotność roślin oraz zwiększą ich odporność na choroby i szkodniki.
Pokaż więcej wpisów z
Marzec 2020