Prace ogrodowe we wrześniu. Co trzeba zrobić?

2021-09-16
Prace ogrodowe we wrześniu. Co trzeba zrobić?

Prace ogrodowe we wrześniu. Co trzeba zrobić?

Nadszedł wrzesień, a wraz z nim pojawiły pierwsze oznaki jesieni. Dla ogrodników jest to szczególnie pracowity okres, ponieważ właśnie wtedy przygotowują podwórze na przyszłoroczną wiosnę. We wrześniu warunki są na tyle dogodne, że spokojnie można zintensyfikować prace ogrodowe: pozbyć się przekwitłych pędów, uzupełnić rabaty oraz zastosować nawozy bezazotowe, które wspomogą rośliny w przezimowaniu i jednocześnie nie pobudzą ich do wzrostu.

Wszystko, co niezbędne we wrześniowej pielęgnacji przydomowego ogrodu, znajdziesz na stronie sklepu Gardenstart. Oferujemy nawozy jesienne, np. Nawóz na Rośliny Kwaśnolubne jesienny, Nawóz Uniwersalny jesienny granulowany i Nawóz do Trawy jesienny granulowany.

Jakie prace ogrodowe wykonać we wrześniu?

pcq

Na koniec lata wiele osób chce zabrać się za porządki w ogrodzie i zadaje sobie pytanie, jakie prace ogrodowe wykonać we wrześniu? Początek jesieni to ostatni moment, żeby zabrać się za sadzenie krzewów oraz drzew. Choć większość okazów sprzedawana jest w pojemnikach i można je przesadzać przez cały okres wegetacyjny, to rośliny wciąż muszą mieć czas, żeby zakorzenić się w podłożu przed nastaniem mrozów. Należy także zadbać o ich nawodnienie, ponieważ świeżo posadzone drzewa i krzewy są bardzo wrażliwe na suszę. Pomoże w tym biodegradowalny Hydrożel ogrodniczy, który jest superabsorbentem i zapewnia roślinom stały dostęp do wody przy zmniejszonej częstotliwości podlewania.

Wrzesień to także doskonały czas na pozbycie się przekwitłych pędów roślin wieloletnich. Cięcie powinno zostać wykonane jak najbliżej ziemi, aby młode pędy, które już zaczynają się pokazywać, mogły odżyć na wiosnę. Do przycinania bylin najlepiej wykorzystać profesjonalne narzędzia ogrodnicze. Dlaczego cięcie jest tak istotne? Martwe części roślin wieloletnich nie tylko szpecą przydomowy ogród, ale przede wszystkim stanowią siedlisko chorób i szkodników. Ponadto we wrześniu całkowicie pozbywamy się tych okazów, które mają marne szanse na ponowne kwitnienie i uzupełniamy rabaty świeżymi nabytkami.

Jakie byliny sadzić we wrześniu?

Wrzesień to doskonały czas na sadzenie i przesadzanie roślin cebulowych, czyli bylin z cebulą, bulwą lub grubym kłączem. Większość z nich preferuje obojętny odczyn gleby, więc jeśli nasz ogród charakteryzuje się wysoką kwasowością, warto zastosować Wapno kredowe z magnezem, które poprawia zdrowotność roślin i odkwasza podłoże. Wciąż jednak należy pamiętać o indywidualnych potrzebach gatunkowych danej rośliny.

Przy sadzeniu kwiatów i innych pracach ogrodowych z pewnością przydadzą się wygodne rękawice, które pokrywa powłoka o chropowatej strukturze, zapewniająca doskonałą chwytność. Do tego warto wyposażyć się w łopatkę wąskę i pikownik, dzięki któremu sprawnie wykonamy otwory potrzebne do wysiewu.

Jakie byliny najlepiej sadzić we wrześniu?

Pierwsza połowa września: narcyzy, kamasje, kokorycze, puszkinie, psizęby, pustynniki i szachownice;

Druga połowa września: tulipany, krokusy, iksje, szafirki, hiacynty, śniedki, kosaćce cebulowe, szczawiki, ranniki, przebiśniegi, czosnek ozdobny i cebulice.

Czym nawozić rośliny we wrześniu?

pcq

Mogłoby się wydawać, że rośliny ogrodowe potrzebują nawożenia jedynie wiosną i latem, jednak jesienią także powinno się je dokarmiać. Jest to jedynie kwestia składników, które zastosujemy. Jakie nawozy stosować we wrześniu? We wrześniu stawiamy na nawozy jesienne, które nie zawierają azotu. Z ich pomocą przygotujemy glebę do przyszłego siewu i odżywimy już rosnące rośliny, przez co staną się bardziej odporne na niekorzystne warunki pogodowe i choroby.

Na balkonie i w ogrodzie sprawdzi się zarówno Nawóz Uniwersalny jesienny granulowany, jak i nawozy przeznaczone do konkretnego typu roślin. W sklepach dostępny jest Nawóz na Rośliny Kwaśnolubne jesienny, zawierający zakwaszającą siarkę, Nawóz do iglaków jesienny, zabiegający niedoborom magnezu, oraz Nawóz do Trawy jesienny, wspomagający trawnik w okresie zimowym. Nawożenie roślin we wrześniu wpływa pozytywnie na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego, uodparniają je na suszę, a także poprawiają ogólną kondycję warzyw, owoców, kwiatów, krzewów i drzew.

Zakładanie trawnika we wrześniu

Wrzesień to doskonała pora na założenie nowego trawnika. Aby przygotować jesienny trawnik należy wybrać dogodne miejsce, oczyścić je z chwastów (najlepiej za pomocą środków chwastobójczych) i uprzątnąć. Następnie podłoże musi zostać dokładnie przekopane i wyrównane. Jego odczyn powinien wynosić ok. 5,6-6,5 pH, ponieważ właśnie taki stwarza idealne warunki do rozwoju trawnika.

Jeżeli gleba, na której chcemy założyć jesienny trawnik, jest zbyt kwaśna, wystarczy zastosować Wapno kredowe z magnezem, a przy zbyt zasadowym wymieszać ziemię z torfem lub dodać nawozów siarczanowych (np. Nawóz siarczan potasu). Na tak przygotowane podłoże wysiewamy nasiona trawy, przykrywamy je niewielką warstwą ziemi w celu zabezpieczenia i wykonujemy wałowanie. Na koniec cały teren wysiewu powinien zostać szczodrze podlany. Młoda trawa jest szczególnie wrażliwa na przesuszenie, nie wolno więc zapominać o jej regularnym nawadnianiu.

Te nawozy możesz kupić TUTAJ

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel