Prace ogrodowe w styczniu

2021-01-08
Prace ogrodowe w styczniu

Prace ogrodowe w styczniu

Prace ogrodowe w styczniu to jedna z krótszych list, które mamy do odhaczenia na przestrzeni całego roku. Są jednak prace, o których należy pamiętać, jeśli chcemy, aby ogród zachwycał na wiosnę. Dodatkowo styczeń, to okres planowania. Warto w tym okresie zrobić przegląd nawozów, sprawdzić, których nam brakuje i już teraz przygotować listę niezbędnych zakupów. Jak ją zrobić? Dowiecie się o tym z tego artykułu. Zaczynamy!

Wapno do bielenia drzew - czyli malujemy pnie w sadzie

Bielenie drzew owocowych, czyli stosowanie Wapna do Bielenie Drzew i Krzewów Owocowych jest niezwykle istotne. Chociaż dzień jest jeszcze krótki, to jednak w słoneczne dni, promienie odbijają się od białego śniegu, kora szybciej się nagrzewa, a na skutek różnicy temperatur, z jaką mamy do czynienia w nocy, może dochodzić do ran zgorzelinowych i pionowych pęknięć w pniach. Dodatkowo bielenie pni chroni drzewa przed żerowaniem szkodników.

Kiedy bielimy drzewa owocowe?

Wapno do Bielenia Drzew i Krzewów Owocowych stosujemy w pogodne dni, kiedy temperatura jest wyższa niż 5 stopni Celsjusza. Optymalny termin bielenia drzew to przełom grudnia i stycznia, dlatego warto już teraz wykonać ten ważny zabieg pielęgnacyjny.

Całe pnie należy dokładnie pomalować, pamiętając o każdej szczelinie.

Ochrona roślin zimozielonych przed suszą fizjologiczną

Susza fizjologiczna najczęściej pojawia się na rododendronach i różanecznikach. Objawem braku wody są pozwijane do środka liście - w ten sposób roślina zmniejsza powierzchnię transpiracji. Dlaczego tak się dzieje? Kwaśnolubne krzewy o płytkim systemie korzeniowym są narażone na brak wody zwłaszcza w bezśnieżne zimy. Jeśli śnieg spadnie dopiero w styczniu lub lutym, warto do tego czasu podlewać rośliny. Dotyczy to nie tylko rododendronów, ale również zimozielonych iglaków, np. żywotników. W ten sposób będziemy zapobiegali np., brązowieniu igieł.

Ochrona roślin przed mrozem

Z pewnością już późną jesienią większość roślin została zabezpieczona. Warto jednak sprawdzać, czy zwierzęta lub podmuchy wiatru nie zniszczyły przygotowanych zabezpieczeń. Jeśli tak się stało, ponownie musimy odpowiednio ochronić rośliny przed mrozem. Z powodzeniem możemy wykorzystać słomę, maty słomiane, agrowłókninę, liście, a nawet tekturę. Poza okrywaniem roślin ważnym zabiegiem zabezpieczającym jest również kopczykowanie, o którym należy pamiętać zwłaszcza w przypadku róż. Szczególnie narażone na przemarzanie są hortensje ogrodowe. Dlaczego należy je maksymalnie zabezpieczyć? Otóż są niezwykle wrażliwe na niskie temperatury. Pędy łatwo ulegają przemarzaniu, a co za tym idzie, powstaje bardzo duże ryzyko, że rośliny nie będą w sezonie letnim kwitły. Dzieje się tak dlatego, że w odróżnieniu od hortensji bukietowych, hortensje ogrodowe kwitną na pędach ubiegłorocznych.

Ziemia do Warzyw i Ziół, czyli styczniowy siew

Już w styczniu warto zakupić odpowiednią ziemię do wysiewu. Niecierpliwi ogrodnicy już w styczniu zaczynają siew papryk. Ponieważ dzień jest jeszcze krótki, pamiętajmy, aby pojemniki z wysianymi nasionami ustawić najlepiej na parapecie blisko grzejników od strony wschodniej lub południowej, aby zapewnić maksimum światła. Jeśli chcemy zadbać o jak najlepsze warunki do kiełkowania.

Styczniowe przygotowania do wiosny

Dzień jest jeszcze krótki, dlatego ilość czasu spędzona na świeżym powietrzu jest ograniczona. Warto jednak zrobić mały spacer po ogrodzie i spisać, jakie nasadzenia będą wymagały dokarmienia. Początkujący ogrodnicy z pewnością sięgną po Nawóz Uniwersalny GardenStart, jednak warto rozważyć dokarmianie roślin w sposób precyzyjny. W związku z tym na naszej liście należy uwzględnić również:

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel