Prace ogrodowe w sierpniu
2020-08-13
Prace ogrodowe w sierpniu
Ogród w sierpniu cieszy kolorami i zapachami. W dalszym ciągu każdy ogrodnik ma jednak sporo pracy. Jakie prace ogrodowe czekają na nas w sierpniu? O czym musimy pamiętać, aby sierpniowy ogród zachwycał nas mimo upałów i suszy? Poniżej wykaz tych wszystkich czynności, o których warto pamiętać, planując prace ogrodowe.
Sierpień w sadzie
Sierpień w sadzie to czas ogrodowych żniw. Zbieramy jabłka, gruszki, brzoskwinie. Usuwamy z działki egzemplarze zepsute, robaczywe lub z oznakami chorób.Zakładamy opaski lepowe, dzięki którym wyłapiemy larwy szkodników. Już w sierpniu wykonujemy cięcie, usuwamy gałęzie wyłamane, rosnące do środka korony, likwidujemy wilki. Sierpniowe cięcie sprawia, że rany ładnie się zagoją. Pamiętamy również o opryskach, ponieważ mszyce w dalszym ciągu nie odpuszczają.Krzewy owocowe i krzewinki w sierpniu
W sierpniu możemy do woli zajadać się jeżynami. Zrywamy również maliny, a także aronię, z których przygotujemy soki na zimę. Ponieważ truskawki zakończyły już owocowanie, należy oczyścić grządki z chwastów, a wszystkie krzewinki przyciąć na wysokości 5 cm od ziemi. Właśnie w sierpniu warto pobrać nowe sadzonki truskawek i zasadzić je w nasłonecznionym miejscu w lekko kwaśnej glebie. Pamiętajmy również o przycięciu, prześwietleniu i usunięciu starych gałęzi na krzewach porzeczki i agrestu.Sierpniowe prace w warzywniaku
Do zbioru gotowe są pomidory, ogórki, cukinia, fasola. Najlepiej zbierać je w słoneczne popołudnie. W przypadku pomidorów warto ogłowić te wysoko rosnące. Polega to na wyłamaniu wierzchołka pędu głównego nad 5.-6. zawiązanym gronem z owocami. Jeśli pomidory dopadła zaraza ziemniaczana i usunięcie porażonych liści nie stopuje rozwoju choroby, warto uratować zdrowe, choć niedojrzałe pomidory. Starym sposobem umieszczamy je w chłodnym i ciemnym miejscu, gdzie dojrzeją, nabierając czerwonego koloru. Po zerwaniu pomidorów porażone rośliny należy całkowicie usunąć z zagonów.Sierpień to również czas zbioru ziemniaków. Kiedy liście są już żółte, to znak, że przyszedł czas na wykopki. Jest to doskonała zabawa dla dzieci, dla których wyciąganie bulw ziemniaków z ziemi stanowi prawdziwą frajdę.
Przed południem warto przeprowadzić zbiór warzyw liściowych i ziół - dzięki temu będą jędrne i świeże.
Ponieważ część grządek już pustoszeje, warto zaplanować nasadzenia na zbiór jesienny. Polecamy sadzenie rozsady takich warzyw jak: sałata, szpinak, jarmuż, roszponka, kalarepa, rzodkiewka i rzodkiew.
Rabaty kwiatowe w sierpniu
W sierpniu nie ma już śladu po roślinach jednorocznych. Usunięte zostały jednoroczne ubiorki, szałwie trójbarwne, przycięta została kocimiętka, która ponawia kwitnienie. Pielęgnując kwitnące byliny, warto usuwać przekwitłe kwiatostany, gdyż w ten sposób pobudzamy roślinę do kwitnienia. Analogicznie postępujemy z krzewami róż. Wykonujemy cięcie dwa węzły poniżej kwiatu, dzięki czemu roślina wygląda estetyczniej, a jednocześnie pobudzamy ją do kwitnienia.W pustych przestrzeniach na rabatach możemy umieścić rozsadę kwiatów dwuletnich, takich jak: bratki, niezapominajki, stokrotki. Polecamy również umieszczenie w gruncie bulw jesiennych krokusów i ziemowitów.
Sierpień to również doskonały moment na podział roślin. Z powodzeniem możemy dzielić piwonie - każda podzielona karpa powinna mieć 3 widoczne pąki wegetatywne oraz od jednego do trzech młodych korzeni. Dzielimy również kępy kosaćców, a ich liście przypominające miecze skracamy o połowę.
Na rabatach kwiatowych również przechodzimy na zasilanie roślin nawozami jesiennymi - idealnie sprawdzi się w tym przypadku Nawóz Uniwersalny Jesienny. Jeśli jednak na rabatach goszczą rośliny kwaśnolubne, takie jak hortensje, różaneczniki, pierisy, wrzosy, wrzośce to zasilamy je Nawozem do Roślin Kwaśnolubnych Jesiennym. Jest to bardzo ważne, aby krzewy, których pędy mają zdrewnieć przed zimą, w celu lepszego przezimowania, nie były już pobudzane odżywkami, które w swoim składzie zawierają azot.
Iglaki i sierpniowe zabiegi
W sierpniu zaczynamy stosować Nawóz do Iglaków Jesienny. Takie dokarmianie praktykujemy do października. Jeśli rośliny wykazują oznaki brązowienia, warto przeprowadzić nawożenie dolistne Siarczanem Magnezu - oprysk zdecydowanie poprawi kondycję roślin. Aby ograniczyć efekty przesuszenia podłoża, miejsce wokół roślin ściółkujemy. Warto również przeprowadzić cięcie żywotników, skracając pędy maksymalnie o 2 cm. Dzięki temu roślina się zagęści.Rośliny doniczkowe w sierpniu
Rośliny doniczkowe, zwłaszcza te domowe, nie powinny odchodzić na boczny tor. One również wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W czasie sezonu wegetacyjnego najlepiej zasilać je nawozami płynnymi, których aplikacja jest prosta, szybka i efektywna. W ofercie Gardenstart znajdą Państwo szeroką paletę nawozów dedykowanych do poszczególnych grup roślin, takich jak storczyki, juki, palmy, draceny. Rośliny doniczkowe również wymagają wzruszenia podłoża. Poza zasilaniem nawozami raz w tygodniu warto na powierzchni ziemi rozłożyć warstwę keramzytu. Jest on stosowany nie tylko jako drenaż na dnie doniczki, ale również jako warstwa zatrzymująca wilgoć w podłożu,a jednocześnie estetyczne wykończenie podłoża, w którym roślina doniczkowa zdecydowanie lepiej się prezentuje. Jeśli w naszym domu królują palmy i paprocie należy je w okresie letnim zraszać wodą. Zamgławianie przestrzeni wokół nich zdecydowanie poprawi ich kondycję w gorącym sierpniowym okresie.Rośliny doniczkowe uprawiamy również na balkonach. Królują pelargonie i surfinie, które w sierpniu wymagają podlewania nawet dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Im również dostarczamy odżywki w postaci płynnego Nawozu do Surfinii i płynne Nawozu do Pelargonii. Ziemię w donicach i skrzyniach warto wzruszać pazurkami, a przekwitłe kwiatostany usuwamy - u surfinii same suche elementy, natomiast u pelargonii wyłamując przekwitły kwiat z całą łodygą.
Sierpień to również bardzo dobry moment na rozmnażanie pelargonii. Pobieramy z egzemplarzy balkonowych i tarasowych sadzonki o długości około 10 cm. Obrywamy kwiatostany i części liść - najlepiej zostawić dwa, aby ograniczyć transpirację wody. Po odcięciu sadzonek zostawiamy je chwilę, aby rana cięcia wyschła. Następnie zamaczamy na 2-3 sekundy w ukorzeniaczu i umieszczamy w gotowym podłożu.
Pielęgnacja trawnika w sierpniu
Trawnik w sierpniu na skutek upałów może przesychać. Po 15 sierpnia stosujemy już Nawóz na Trawnik Jesienny, aby nie pobudzić murawy do wzrostu. Warto kosić trawnik z opcją mulczowania, a podlewanie planować na godziny wieczorne, kiedy podłoże nie jest tak nagrzane od słońca.
Pokaż więcej wpisów z
Sierpień 2020