Prace ogrodowe w lipcu

2024-06-24
Prace ogrodowe w lipcu

Prace ogrodowe w lipcu

Lipiec to miesiąc pełen aktywności ogrodniczych. Oto kilka prac ogrodowych, które warto wykonać w tym okresie:

Trawnik w lipcu

Koszenie trawnika w lipcu jest jednym z podstawowych zabiegów obok podlewania. Pamiętajmy jednak, aby nie kosić zbyt nisko w upalne dni. Ustawienie ostrzy kosiarki nieco wyżej, nawet na 5 cm, będzie chroniło murawę przed przesuszaniem w trakcie upałów. W celu spowolnienia wzrostu traw, a co za tym idzie ograniczenia ilości przejazdów kosiarką, warto zastosować Nawóz na trawnik mało koszenia. Kompozycja składników pokarmowych została tak opracowana, aby dostarczyć odpowiednie ilości azotu, fosforu i potasu, z naciskiem na ostatnie dwa pierwiastki. To one odpowiadają za lepsze ukorzenianie się w głąb, a także budują odporność na sytuacje stresowe, takie jak upały i susza. W kwestii podlewania trawnika warto pamiętać o tym, aby ustawiać zraszacze w godzinach rannych lub popołudniowych. Osobiście doradzam podlewanie wieczorne, które jest zdecydowanie bardziej efektywne. Przez noc, kiedy temperatura jest niższa niż w dzień, a dodatkowo nie operuje słońce, woda powoli przedostaje się w głąb profilu glebowego.

Cięcie roślin kwitnących

Przycinanie przekwitłych kwiatów, zwane również ogławianiem to konieczny zabieg, jeśli chcemy mieć:

  • rośliny o pięknym pokroju,
  • doświadczyć ponownego kwitnienia w sezonie,
  • zadbać o obfite kwitnienie w kolejnym roku.

Usuwanie przekwitłych kwiatostanów pobudza również roślinę do ponownego sezonu, więc w okresie wakacyjnym ponownie będziemy podziwiać piękne kwiatostany ostróżek, łubinów czy szałwii.
W nawożeniu kwiatów najlepiej stosować Nawóz do kwiatów ogrodowych w formie granulowanej. Jeśli mamy kwiaty na tarasie lub balkonie warto skorzystać z formy rozpuszczalnej nawozu, który szybko dostarczy roślinom w donicach składników pokarmowych. Idealnie sprawdzi się Nawóz do kwiatów balkonowych i ogrodowych Bardzo ważne w trakcie lipcowych upałów jest odpowiednie nawadnianie roślin. W tym celu, podobnie jak ma to miejsce w przypadku trawnika, należy podlewać rano albo wieczorem. Podlewanie - Regularnie podlewaj rośliny, szczególnie w czasie upałów.

Warzywnik w lipcu

W lipcu możemy już zbierać pierwsze plony. W niektórych regionach Polski mamy już dojrzałe pomidory, ogórki, cukinie, sałaty i fasole.
W momencie gdy zwalnia nam się miejsce po sałatach, czosnkach czy cebuli można wykonać siew kolejnych warzyw, z których plony zbierzemy w tym sezonie. Zaliczamy do nich sałatę, szpinak, rzodkiewkę oraz fasolkę szparagową na późne zbiory.

Suszenie ziół

W lipcu możemy już przeprowadzać zbiory ziół na suszenie. Wśród nich warto wymienić majeranek, koperek, bazylię, miętę czy oregano.

Wysiew w lipcu

W lipcowym ogrodzie możemy jeszcze wysiewać nasiona ziół, np. ogórecznika, pietruszki czy bazylii.

Zbiory warzyw w lipcu

Strąki bobu czy grochu już nadają się do zbioru. To samo dotyczy sałaty czy cebuli, które w lipcowym okresie możemy wykorzystać do zdrowych sałatek. Przerywania wymaga również burak, którego młode liście możemy wykorzystać do zupy lub do zrobienia tarty z dodatkiem gruszki i sera pleśniowego.

Cięcie w lipcu

Cięcie, a konkretnie ogławianie jest konieczne w przypadku roślin kwitnących. Należy usuwać przekwitłe kwiatostany róż, piwonii, lilii, ostróżek czy łubinów. Dzięki temu roślina nie będzie traciła energii na zawiązywanie owoców. Jeśli jednak kwiatostany już są przesuszone, to po ścięciu możemy z nich pozyskać nasiona, które wysiejemy na rozsadniku.

Ochrona przed szkodnikami

Regularnie kontroluj rośliny pod kątem szkodników i chorób.
Bardzo ważna w okresie lipcowych upałów, przeplatanych deszczem lub nawet miejscowymi burzami, jest częsta lustracja stanu upraw. Niestety na skutek częstych opadów może dochodzić do rozwoju chorób grzybowych. Dotyczy to nie tylko roślin uprawianych pod gołym niebem, ale również tych w szklarni. W ich przypadku istotna jest wentylacja. Noce w lipcu są już ciepłe, więc spokojnie możemy zostawiać otwarte drzwi do szklarni.
Odpowiednia cyrkulacja powietrza z pewnością zmniejszy ryzyko pojawienia się chorób grzybowych.
Co jednak zrobić, kiedy takowe się pojawią. W pierwszej kolejność warto obrywać zainfekowane liście i owoce. Jeśli choroba rozprzestrzenia się dalej, należy wykonać oprysk środkami lub spróbować rozwiązań ekologicznych, takich jak oprysk z gnojówki czy oprysk z drożdży kuchennym.
W przypadku szkodników najczęstsze jest żerowanie mszyc, które w krótkim czasie potrafią bardzo osłabić roślinę, spowolnić jej wzrost i rozwój, a nawet doprowadzić do obumarcia. W związku z tym im szybsza reakcja, tym lepiej. Przed wykonaniem oprysku warto ręcznie ściągnąć mszyce z pędów i liści. Następnie można wykonać zimny prysznic, który usunie szkodniki z rośliny. W kolejnym etapie wykonujemy oprysk, pamiętając, aby zraszać roślinę zarówno od góry, jak i od dołu. To właśnie pod blaszką liściową często są skupiska mszyc.

Drzewa i krzewy owocowe w lipcu

Po zbiorach owoców można przycinać drzewa owocowe. Dotyczy to między innymi wiśni, czereśni. Taki zabieg sprawi, że drzewa owocowe będą zdrowsze. Dodatkowo pobudzimy owocowanie w przyszłym roku, a także nadamy estetyczny wygląd.
Do nawożenia warto wykorzystać nawóz zbilansowany typu Nawóz do drzew i krzewów owocowych. należy go równomiernie rozsypać wokół korony drzewa - bo tak daleko sięgają korzenie, a następnie przegrabić z ziemią i podlać.
Ważne - jeśli drzewa są mocno obciążone owocami, np. jabłonie czy grusze - warto wykonać podpory dla gałęzi, aby nie złamany się pod wpływem ciężaru owoców.

Rośliny doniczkowe i balkonowe

Podlewanie - Regularnie podlewaj, ale unikaj przelania. Zawsze sprawdzaj wilgotność gleby przed podlewaniem. Co dwa tygodnie należy również stosować nawóz do kwiatów balkonowych i ogrodowych, lub skorzystać z nawozów dedykowanych, takich jak Nawóz do pelargonii czy Nawóz do surfinii. Aby zachować estetyczny wygląd należy usuwać przekwitłe kwiatostany.

Ochrona przed upałami

Cieniowanie roślin - W gorące dni stosuj siatki cieniujące, aby chronić rośliny przed bezpośrednim słońcem.
Ściółkowanie - Nakładaj ściółkę na grządki, aby zapobiec parowaniu wody i ograniczyć wzrost chwastów.
Przestrzeganie powyższych wskazówek pomoże utrzymać ogród w doskonałej kondycji przez cały lipiec.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024
pixel