Prace ogrodowe w lipcu

2020-07-13
Prace ogrodowe w lipcu

Prace ogrodowe w lipcu

Lipiec w pełni, a ogród w rozkwicie. Cieszymy oko kolorowymi nasadzeniami, pięknym wybarwieniem zieleni, ale nie oznacza to, że intensywne prace zwolniły. W dalszym ciągu walczymy z chwastami, które pojawiają się zarówno w ogrodzie ozdobnym, jak i w warzywniaku. Systematyczne pielenie sprawi, że niechciane rośliny nie będą pobierały z gleby tych składników pokarmowych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju naszych nasadzeń. W dalszym ciągu nawozimy warzywa, które kwitną i zawiązują owoce.
Możemy korzystać z nawozów rozpuszczalnych, jak i granulowanych, mineralnych, jak i organicznych. Dla miłośników ekologii polecamy serię EKO START, do której zalicza się m.in. Nawóz do Warzyw i Ziół, Nawóz do Pomidorów i Papryki. W nurt naturalnego ogrodu wpasują się również Obornik BydlęcyObornik Kurzy i Obornik Koński.
W uprawie pomidorów należy pamiętać o obrywaniu wilków, czyli pędów wyrastających między łodygą a liściem. Kiedy zawiązują się owoce, pamiętajmy o usuwaniu tych liści, które blokują dostęp światła słonecznego do młodych pomidorów. Z kolei w uprawie ogórka gruntowego warto pokusić się o uprawę w pionie - każdą z roślin prowadzimy na sznurkach podwiązanych do podpórek. Taka uprawa wymaga jednak od nas zawijania coraz dłuższych pędów na sznurku. W ten sposób ułatwiamy sobie docelowy zbiór, a jednocześnie zapobiegamy rozwojowi chorób grzybowych.

 

Cięcie w lipcu


Pielęgnując róże, nie tylko nawozimy je Nawozem do Róż, ale również usuwamy pędy z podkładek i przekwitłe kwiatostany. Cięcie przekwitłych kwiatostanów róż, ostróżek, łubinów i innych gatunków stymuluje je do ponownego kwitnienia. Zabieg ten w szczególności lubią lwie paszcze, szałwia czy tojad.
Nie zapominamy również o tujach, bukszpanach i żywopłotach - cięcie formujące i korygujące przeprowadzamy w pochmurny dzień, nadając roślinie właściwy pokrój i pobudzając ją do zagęszczania. W lipcu nawozimy nawozami dedykowanymi takimi jak: Nawóz do Bukszpanów i ŻywopłotówNawóz do Iglaków czy Nawóz do Tui-Żywotników.
Jeśli lipiec mielibyśmy określić zapachem, to z pewnością prym wiedzie lawenda. Jej aromat działa wyciszająco i przyciąga niezlicznone ilości owadów zapylających. Jedni są zwolennikami zostawiania kwitnącej lawendy aż do przekwitnięcia, jednak wielu z nas ścina ją, wykorzystując na różne sposoby. Ze świeżej lawendy robimy fusetki zapachowe lub saszetki z lawendą, które zawieszone w szafie odstraszają mole. Suszoną lawendę wykorzystamy również do przygotowania domowych kosmetyków, takich jak tonik do twarzy czy sól do kąpieli wymieszana z kwiatostanami lawendy. Z jej użyciem możemy również przygotować własne mydło lawendowe, musujące kule kąpielowe, a także ozdobne świece.

Pozyskiwanie nowych roślin w lipcu

Podział roślin to najlepszy sposób na otrzymanie nowych egzemplarzy. W ten sposób możemy zwiększyć w ogrodzie nasadzenia z macierzanki, barwinka, astrów, floksów szydlastych, rojników. Na rozsadników warto wysiać rośliny dwuletnie, takie jak: malwy, goździki, dzwonki, naparstnice, fiołki.

Pielęgnacja roślin balkonowych w lipcu

Częstym problemem w uprawie roślin balkonowych i tarasowych jest zbrylanie się ziemi w donicach. Jeśli na etapie sadzenia nie dodaliśmy Hydrożelu, warto zrobić to teraz. Wystarczy wykonać w ziemi niewielkie zagłębienia, wsypać w każde z nich odrobinę Hydrożelu, następnie przysypać ziemią i na koniec podlać. W ten sposób poprawiamy strukturę podłoża i zwiększamy jego zdolność do magazynowania wody. Zabieg taki warto wykonać zwłaszcza w sytuacji, gdy planujemy wyjazd wakacyjny. W ten sposób nie narażamy roślin na szok związany z suszą.

Siejemy w lipcu

Lipiec w ogrodzie to również zbiory z warzywniaka. Pierwsza fasola, szczypiorek, pietruszka, marchew czy buraki. Część grządek pustoszeje w związku z tym możemy zaplanować nasadzenia na późny zbiór lub przygotować poplon, który zasili glebę w składniki pokarmowe.
Jakie warzywa warto wysiewać w lipcu? Jest ich całkiem sporo. Dużym zainteresowaniem cieszą się: roszponka, kapusta pekińska, endywia, cebula siedmiolatka, koper ogrodowy, koper włoski, szczypiorek, szpinak.

Poplon w warzywniaku


Siew poplonu w lipcu to sekretny sposób na poprawę właściwości gleby. Po zbiorze warzyw ziemia jest już wyjałowiona i warto poprawić jej kondycję. Poplon na nawóz zielony sprawia, że na grządkach nie wyrastają chwasty, a warzywa w kolejnym sezonie będą miały idealne warunki do rozwoju. Poplon letni wysiewany w lipcu i sierpniu przekopujemy na jesieni. W terminie jesiennym, przekopując na ostrą skibę, możemy również wzbogacić podłoże o kompost i obornik i w takim stanie zostawić do wiosny.

Jakie rośliny wybrać na poplon letni?


W roli poplonu letniego idealnie sprawdzą się rośliny bobowate, zwane również motylkowymi. Ich zadaniem jest uzupełnianie braków azotu w glebie. Wybór jest bardzo duży. Możemy wysiać łubin żółty lub niebieski, grykę, facelię, bobik, groch pastewny, seradelę czy wykę.
Jeśli w Waszych ogródkach występuje gleba ciężka, gliniasta to warto ją spulchnić, siejąc wykę, bobik i peluszkę. W przypadku gleb lekkich z dużą domieszką piasku sprawdzi się łubin, facelia, a także gorczyca biała.

Kiedy przekopać poplon w warzywniaku?

Siejąc poplon letni musimy pamiętać, że bardzo ważny jest moment przekopania grządek. Należy to zrobić nim rośliny przekwitną i zaowocują. W tej właśnie fazie same zaczną pobierać składniki pokarmowe z ziemi, a nie taki jest nasz cel.

Planów ciąg dalszy

Prace ogrodowe w lipcu rozbudowują się z dnia na dzień. Wszystko zależy od stopnia zróżnicowania nasadzeń ogrodowych, wielkości warzywniaka, ilości roślin uprawianych na balkonach i tarasach. Codzienny obchód z poranną kawą pozwoli nam dostosować pracę do potrzeb. Warto obserwować stan roślin, zwracać uwagę na przebarwienia na liściach, które mogą świadczyć o niedoborach składników pokarmowych lub infekcji. Sprawdzajmy również, czy rośliny nie zostały zaatakowane przez mszyce lub inne szkodniki. Zwróćmy również uwagę na ten element ogrodu, który mamy pod stopami - trawnik. Już w drugiej połowie lipca możemy stosować Nawóz na Trawnik Mało Koszenia. W ten sposób dostarczymy niezbędnych składników odżywczych, a jednocześnie ograniczy zbyt silny wzrost murawy, a co za tym idzie ilość przejazdów kosiarką.
Chociaż pracy jest wiele, to dla prawdziwych miłośników ogrodowych przestrzeni stanowi ona doskonałą formę relaksu. Nic tak nie wycisza człowieka, jak skrupulatne usuwanie chwastów. Takiego spokoju i relaksu we własnych ogrodach życzy Państwu Gardenstart:)
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel