Prace ogrodowe w kwietniu
Prace ogrodowe w kwietniu
- Jakie cięcia wykonujemy w kwietniu?
- Warzywniak - przygotuj glebę pod siew i sadzenie
- Sadzenie drzew i krzewów z odkrytym korzeniem
- Jakie opryski robimy w ogrodzie?
- Dzielimy byliny
- Jakie byliny dzielić wiosną?
- Ściółkujemy rabaty
- Jaką ściółkę wybrać?
- Ściółka organiczna
- Ściółka nieorganiczna
- Pielęgnacja trawnika
- Siew roślin jednorocznych
- Nawożenie wiosenne
Jakie cięcia wykonujemy w kwietniu?
Cebulica, śnieżyca, krokus, przylaszczka - to tylko część kwiatów, która zakwitła już w marcu. Stanowią one preludium do prawdziwej kwiatowej eksplozji na rabatach. Coraz śmielej wyglądają z ziemi tulipany, hiacynty, irysy, narcyzy. W okresie pełnego rozkwitu roślin cebulowych idealnym sąsiedztwem są dla nich niezapominajki, które tworzą niebieskie dywany złożone z delikatnych małych kwiatów. Spacerując po ogrodzie, można obserwować, jak cała przyroda budzi się do życia. Jednak na samym podziwianiu nie można zaprzestać. Kwiecień to czas intensywnych prac ogrodowych. Co należy robić w ogrodzie w kwietniu? Przeczytaj poniżej:
Warzywniak - przygotuj glebę pod siew i sadzenie
Warzywa i zioła z własnego ogrodu to prawdziwy skarb. Aby zapewnić im idealne warunki do rozwoju, należy zadbać o podłoże. Bardzo ważne jest właściwe pH. Warzywa zdecydowanie preferują ziemię o odczynie zasadowym. W związku z tym, aby zmienić odczyn kwaśny na zasadowy należy zwapnować podłoże. Idealnie nadają się do tego Wapno kredowe z magnezem, EKO KREDA z kwasami humusowymi lub Dolomit. Wszystkie produkty do nabycia w naszym sklepie. Bardzo ważna informacja! Po wapnowaniu należy zachować 4 tygodnie odstępu przed zastosowaniem innych nawozów. Jeśli zwapnujemy glebę na początku kwietnia, to wówczas na początku maja stosujemy nawozy wieloskładnikowe typu Nawóz uniwersalny Gardenstart, który dostarczy podstawowe składniki pokarmowe młodym roślinom. Nawozy należy przekopać z wierzchnią warstwą gleby.
Sadzenie drzew i krzewów z odkrytym korzeniem
Kwiecień to również doskonały moment na sadzenie drzew i krzewów z odkrytym korzeniem. W szkółkach jest teraz bardzo duży wybór zarówno drzew owocowych, jak i ozdobnych. Przed umieszczeniem rośliny w gruncie, warto namoczyć korzenie. W tym celu umieszczamy nowy nabytek w wiadrze z wodą nawet na całą noc. Jakie drzewa owocowe warto sadzić wczesną wiosną? Grusze, brzoskwinie, morele i czereśnie. Aby stworzyć idealne warunki do przyjęcia się drzew na nowym stanowisku, warto zaprawić dół wartościową ziemią. Podczas sadzenia korzenie podcinamy, aby nie zawijały się - równomiernie rozkładamy korzenie i przykrywamy je ziemią, którą następnie delikatnie udeptujemy. Rośliny muszą mieć czas na przyjęcie się w nowym miejscu, dlatego z nawożeniem należy poczekać.
Jakie opryski robimy w ogrodzie?
W kwietniu drzewa owocowe znajdą się w fazie pękania pąków. To doskonały moment na wykonanie oprysków przeciw chorobom grzybowym. Jaki dzień wybrać na opryski? Pogodny, bezwietrzny i oczywiście bez opadów, które mogłyby zmyć środek z gałęzi drzew. Proponujemy wykonanie oprysków przy pomocy Miedzianu, który zabezpieczy drzewa przed takimi chorobami jak: mączniak, plamistość liści, parch, kędzierzawość liści, brunatna zgnilizna czy rak bakteryjny. Zdecydowanie lepiej wykonać zabiegi profilaktyczne, które zabezpieczą ogród, niż prowadzić działania interwencyjne, które w zależności od stopnia zaawansowania infekcji mogą się okazać mało skuteczne. Oprysk warto powtórzyć po dwóch tygodnia, aby wzmocnić ochronę.
Dzielimy byliny
Podział bylin to sposób na pozyskanie większej liczby egzemplarzy roślin w naszym ogrodzie. Jest to metoda szybka, prosta i skuteczna. Dodatkowo początek wiosny to idealny moment na dzielenie bylin, które w wilgotnej glebie zdecydowanie łatwiej się zaklimatyzują.
Jakie byliny dzielić wiosną?
Dzielenie bylin wiosną to niezwykle satysfakcjonujące zajęcie. W mgnieniu oka z jednego egzemplarza otrzymujemy dwie, a nawet trzy, cztery rośliny. Co dzielimy w swoich ogrodach? Zdecydowanie byliny, które pełnię swojego piękna pokażą latem - są to floksy, funkie, trzykrotki, żurawki, tawuły, a także trawy ozdobne, liliowce, irysy, barwinki.
Ściółkujemy rabaty
Ściółkowanie rabat ogranicza ilość chwastów, utrzymuje wilgoć w podłożu, zabezpiecza przed suszą, chroni korzenie przed przemarzaniem zimą, a dodatkowo pełni funkcję dekoracyjną, porządkującą rabatę. Rozkładająca się kora sosnowa zakwasza podłoże roślin kwaśnolubnych, tworząc idealne środowisko dla pożytecznych organizmów. Korę warto rozsypać między innymi wokół hortensji, rododendronów, azalii, iglaków.
Jaką ściółkę wybrać?
Ściółka w ogrodzie dzieli się na organiczną i nieorganiczną. Wybór zależy od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć. Liczy się również kwestia wizualna - produkt nieorganiczny zdecydowanie kojarzy się z aranżacją minimalistyczą, elegancką i uporządkowaną. Z kolei ściółka organiczna bliska jest ogrodom naturalnym, wiejskim - uporządkowanym i zadbanym, ale funkcjonującym w zgodzie z naturą i wtapiającymi się w otaczającą przyrodę.
Ściółka organiczna
Chyba najpopularniejszą ściółką ogrodniczą jest kora sosnowa, którą można spotkać w każdym centrum ogrodniczym. W zależności od frakcji będzie ona drobniejsza lub większa, a wybór zależy tylko od naszych oczekiwań, Z pewnością kora drobniejsza szybciej będzie ulegała kompostowaniu w sposób naturalny nawożąc podłoże, co z drugiej strony wiąże się z uzupełnianiem ściółki pod roślinami - zwłaszcza tymi kwaśnolubnymi. Bardzo często po wiosennym cięciu drzew możemy rozdrobnić gałęzie w rozdrabniarce i w ten sposób pozyskać gotową ściółkę na rabaty lub chociażby wyłożenie ścieżek w szklarni. W sezonie warto również suszyć skoszoną trawę, którą następnie wysypujemy wokół krzaków pomidorów czy ogórków, co zapobiega rozwojowi chwastów, utrzymuje wilgoć, a jednocześnie sprawia, że np. ogórki nie zostaną zabrudzone podczas deszczu od wilgotnej ziemi. Do ściółkowania nadaje się również słoma, a także szyszki, które pełnią funkcję dekoracyjną.
Ściółka nieorganiczna
Ze ściółką nieorganiczną mamy bardzo często do czynienia w ogrodach formalnych, a także w aglomeracjach miejskich, gdzie ściółkowanie nieorganiczne wykorzystywane jest na skwerach, przy przystankach komunikacji miejskiej czy na rondach. Wykorzystuje się wówczas kamienie, żwir, a bardzo często kładzie się pod nie agrowłókniny. W ten sposób strefy zielone wymagają minimum pielęgnacji w sezonie, zachowując jednocześnie estetyczny wygląd.
Pielęgnacja trawnika
Wiosenna pielęgnacja trawnika składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności oczyszczamy murawę z liści i gałęzi, wygrabiamy pozimowe resztki. Po skoszeniu wykonujemy wertykulację i aerację, aby finalnie przeprowadzić nawożenie. W tym celu stosujemy nawozy dedykowane, takie jak: Nawóz na trawnik, Nawóz na trawnik mało koszenia, Nawóz na trawnik Vege, Nawóz na trawnik max, Nawóz na trawnik koszony robotami koszącymi.
Siew roślin jednorocznych
W kwietniu możemy wysiewać zarówno kwiaty, jak i warzywa. Z kwiatów, które możemy wpleść na grządki warzywne warto wymienić takie gatunki jak: aksamitka, nagietek lekarski czy nasturcja. Z myślą o rabatach kwiatowych warto wysiać nasiona takich kwiatów jak: cynia, dziwaczek, słonecznik, chaber, szarłat, groszek pachnący, smagliczka. Chcąc zadbać o różnorodność w warzywniaku warto wysiać: bób, cebulę, sałatę, pietruszkę, szpinak, marchew, rukolę, groch, rzodkiew czy rzodkiewkę.
Nawożenie wiosenne
Plan wiosennego nawożenia wyznaczają nam nasadzenia, które mamy we własnym nagrodzie. Warto zrobić spacer po ogrodzie z kartką papieru, aby mniej więcej określić zapotrzebowanie.
Najprostszy podział zakłada wykorzystanie następujących nawozów:
1. Gardenstart nawóz uniwersalny - można nim zasilać cały ogród, a zwłaszcza warzywa i zioła
2. Obornik granulowany, Obornik bydlęcy, Obornik kurzy - idealnie sprawdzi się nie tylko w warzywniaku, ale również do zasilania róż czy piwonii
4. Nawóz do borówek, Nawóz do rododendronów, różaneczników i azalii, Nawóz na rośliny kwaśnolubne
Czym nawozić w kwietniu? Nawozami sprawdzonymi i dedykowanymi do określonych grup roślin. Polecamy wirtualny spacer po naszym sklepie w celu skompletowania zamówienia, dzięki któremu ogród będzie zachwycał zdrowotnością, kolorami i różnorodnością. Jakie nawozy wybrać? Oczywiście nawozy marki Ogród Start. To sprawdzona marka, która specjalizuje się w produkcji nawozów. O ich wysokiej jakości przekonajcie się sami.