Prace ogrodowe w czerwcu - przewodnik dla ogrodników
Prace ogrodowe w czerwcu - przewodnik dla ogrodników
Czerwiec w ogrodzie
Kalendarz prac ogrodowych w czerwcu jest wypełniony po brzegi. Cała natura aż kipi - rośliny kwitną, zawiązują owoce, ale również pojawia się susza, konieczność walki ze szkodnikami czy chorobami grzybowymi. Jak zaplanować prace ogrodowe w czerwcu, aby o niczym nie zapomnieć, a jednocześnie nie paść ze zmęczenia? Nasze wskazówki ogrodowe znajdziecie właśnie w tym artykule. Dla podtrzymania dobrej aury przypominamy - w czerwcu dni są bardzo długie, więc czasu na relaksujące prace ogrodowe z pewnością nie zabraknie:)
Pielęgnacja trawnika w czerwcu
Koszenie trawnika w czerwcu
Koszenie trawnika nie tylko poprawia walory estetyczne, ale również wpływa na jego zagęszczenie. Jednak w okresie czerwcowych upałów należy pamiętać, aby trawy nie ciąć zbyt nisko
- wówczas szybciej będzie ulegała przesuszeniom, a na powierzchni pojawią się place suchej trawy.
Powstają zatem dwa kluczowe pytania: jak często kosić trawnik i na jaką wysokość?
U nas sprawdza się koszenie raz w tygodniu na wysokość około 5-6 cm. Mamy jednak patent, jeśli trawa rośnie bardzo szybko - kosimy częściej - nawet dwa razy w tygodniu,
ale z opcją mulczowania, aby ścięte fragmenty trawy pozostały na trawniku. Stanowią one dodatkowe zabezpieczenie przed suszą, a dodatkowo w sposób naturalny wzbogacają podłoże.
Jeśli poza
koszeniem chcielibyście wykonać aerację lub wertykulację trawnika, to zdecydowanie odradzamy te zabiegi. Najlepiej wykonywać je wiosną lub jesienią.
Teraz moglibyśmy tylko zaszkodzić i doprowadzić do częstszych przesuszeń w trakcie upałów. Wakacje to czas, kiedy trawnik powinien spokojnie rosnąć i cieszyć nasze oczy.
Nawożenie trawnika w czerwcu
Zdj. Nawóz na trawnik dedykowany do drugiego nawożenia w sezonie.
Po pierwszy wiosennym nawożeniu Nawozem na trawnik max trawa jest intensywnie zielona, zagęszczona. W sezonie 2024 mamy szczęście do intensywnych wieczornych opadów deszczu,
co tylko sprzyja krzewieniu i wybarwieniu. Mimo to wysokie temperatury sprawiają, że miejscami trawa ulega przesuszeniom. Wówczas najlepiej podlewać ją w godzinach rannych
lub wieczornych, aby nie narazić podłoża na działanie promieni słonecznych.
Mamy już jednak czerwiec, a więc czas na kolejne nawożenia. Ważne jest, jakiego nawozu użyjemy.
Od lat nasi Klienci zachwalają Nawóz na trawnik , który ma zbilansowany skład i doskonale wpływa na kondycję trawy. Są jednak rejony, gdzie wysoki poziom wilgoci sprawia,
że trawa szybko rośnie. Aby zaoszczędzić ilość przejazdów kosiarką, warto sięgnąć po Nawóz na trawnik mało koszenia, który ma ograniczoną dawkę azotu, dzięki czemu nie pobudza
źdźbeł trawy do intensywnego wzrostu.
Nawożenia nie wykonujemy w pełnym słońcu, a także po opadach deszczu. Najlepiej zaplanować ten zabieg przed planowanym deszczem, a jeśli takowy się nie zapowiada, to należy zadbać o odpowiednie nawodnienie trawnika po aplikacji granulek nawozowych.
Jak rozsypywać nawóz? Są oczywiście zwolennicy siewników do nawozów, ale nie ma to jak posypowe nawożenie z ręki metodą rzutową. Ważne, aby nawożenie wykonać równomiernie po całej
powierzchni na krzyż. W ten sposób nie ryzykujemy, że na trawniku pojawią się miejsca przenawożone, które będą się wyróżniać barwą i długością źdźbeł.
Podlewanie trawnika w czerwcu
Podlewanie trawnika jest dość dyskusyjne. Składa się na to wiele czynników. Po pierwsze lokalizacja. Są miejsca, gdzie wieczorami panuje duża wilgoć, a na murawie osadza się rosa. Są również rejony - zwłaszcza w przestrzeni licznych zabudować, gdzie trawa nie doświadcza takiej przyjemności. Wówczas szybciej ulega przesuszaniu, a jej zapotrzebowanie na wodę jest znacznie większe. Druga sprawa to przyzwyczajenie - jeśli zbyt często będziemy podlewać trawę, nie będzie czuła potrzebny, aby korzenić się w głąb, a co za tym idzie szybciej będzie ulegała przesuszeniom, domagając się tym samym większej ilości wody. Podstawą jest zatem obserwacja. Lepiej podlać raz, a obficie, niż codziennie po trochu. Osobiście sprawdza się u nas podlewanie raz na 4-5 dni. Dopiero kiedy pojawiają się oznaki przesuszenia - podlewamy. Z sezonu na sezon można zaobserwować, że wymagania trawnika w ten sposób podlewanego są coraz mniejsze.
Prace w warzywniku w czerwcu
Kiedy po 15 maja można było już bez obaw o przymrozki wysadzać rośliny do gruntu, oficjalnie rozpoczął się sezon warzywno-ziołowy. Co za tym idzie zaczął się czas intensywnej obserwacji wzrostu roślin, oceny ich stanu, zapotrzebowania na składniki pokarmowe czy interwencji związanych z ochroną przed szkodnikami i chorobami grzybowymi. Jakie w związku z tym prace należy uwzględnić w czerwcu. Oto kilka naszych propozycji:
Jakie warzywa można siać w czerwcu?
Czerwiec to doskonały moment na wysiew warzyw. Część rabat jest jeszcze wolnych, a część będzie się zwalniała. W niektórych ogródkach pięknie zwijają się już główki sałaty lodowej, więc niebawem na jej miejsce będzie można zrobić nowy wysiew. Jaki mamy wybór? Z powodzeniem można siać fasolę szparagową, kabaczek, marchew, kalafior, brokuł jarmuż, buraki, ogórki, a przy nich koper włoski. Wszystko zależy od naszych preferencji smakowych i planowanych zapraw.
Czerwcowe prace w szklarni
Czerwiec w szklarni to okres intensywnego wzrostu roślin. To również miesiąc, kiedy codziennie powinniśmy monitorować nasze uprawy. Na co zwrócić uwagę?
Wentylacja w szklarni
W upalne dni bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja, która zepewni wymianę powietrza. Dzięki temu nie będziemy mieli efektu sauny, w której rośliny mogłyby więdnąć i łatwiej ulegać chorobom grzybowym.
Zacienianie szklarni
Promienie słoneczne bardzo mocno operują właśnie w czerwcu. W związku z tym zadbajmy o właściwe zacienie, aby rośliny nie doznały poparzeń słonecznych, które mogą się objawiać przesuszeniem liści, zwijaniem lub ich żółknięciem.
Ściółkowanie w szklarni
Ściółkowanie wykonujemy, aby utrzymać stałą wilgotność podłoża i zapobiegać pojawianiu się chwastów, które mogłyby konkurować z uprawą o składniki pokarmowe.
Podwiązywanie warzyw w szklarni
Podwiązywanie pomidorów czy ogórków sprawia, że rośliny mają nie tylko lepsza wentyalcję, ale również dostęp do światła, które ma kluczowe znaczenie podczas zawiązywania owoców i ich wzrostu.
Nawożenie warzyw w szklarni i w gruncie w czerwcu
Zdj. Nawóz do warzyw i ziół, to ekologiczne dokarmianie upraw ogrodowych
Zdj. Nawóz do pomidorów, papryki i ogórków zapewnia obfite owocowanie
Nawożenie warzyw w szklarni nie tylko zapewnia niezbędne składniki odżywcze do wzrostu, kwitnienia i zawiązywania owoców, ale również wzmacnia rośliny, czyniąc je zdecydowanie
bardziej odpornymi na porażenie chorobami grzybowymi, takimi jak zaraza ziemniaczana, szara pleśń czy mączniak.
Ważne jest, aby nawożenie wykonywać przy użyciu produktów o
zbilansowanym składzie, które oprócz makroelementów będą zawierały mikroelementy. W związku z tym polecamy następujące produkty:
- Nawóz do pomidorów i papryki rozpuszczalny
- idealnie sprawdzi się do interwencyjnego nawożenia dolistnego w trakcie widocznych objawów niedoboru, które rozpoznamy po żółknięciu liści, zwijaniu się liści czy spowolnionym
wzroście.
- Nawóz do ogórków i roślin dyniowatych 2 kg (gardenstart.pl) - nawóz w formie granulowanej wymieszany z wierzchnią warstwą gleby gzie stopniowo uwalniają składniki pokarmowe, dzięki czemu nie ryzykujemy przenawożeniem. Odpowiednie dokarmianie ogórków jest bardzo ważne, jeśli chcemy uniknąć sytuacji, w których stosunkowo niewiele owoców się zawiązuje, są zniekształcone, mają baryłkowaty kształt, pękają lub są gorzkie w smaku.
- Nawóz do warzyw i ziół - sałata, buraczki, marchew, fasola, kalafior czy kapusta - to tylko część warzyw, które wymagają odpowiedniego nawożenia; doskonale w ich uprawie sprawdzi się nawóz ekologiczny, który dodatkowo poprawi strukturę podłoża.
Podlewanie warzyw
Warzywa możemy podlewać na kilka sposobów. Oczywiście najwygodniejsze jest nawadnianie kropelkowe. Coraz bardziej popularne stają się również węże pocące, które stopniowo dostarczają wodę pod rośliny; są jednak zwolennicy starej szkoły ogrodowej, którzy zbierają deszczówkę lub wodę magazynują w beczkach, aby nią podlewać swoje uprawy. Woda, która jest odstana, ogrzana promieniami słonecznymi, ma odpowiednią temperaturę. Podczas podlewania należy tylko pamiętać, aby nie polewać roślin z góry, tylko po ziemi. Z podlewaniem warzyw jest podobnie jak z trawnikiem. Lepiej podlać raz a dobrze, niż codziennie po trochu. Warto dać szansę roślinom na dobre ukorzenienie się.
Ślimaki w warzywniaku
Ślimaki w warzywniaku są w tej chwili głównym problemem po intensywnych deszczach. Na forach można spotkać różne sposoby. Jedni zapraszają ślimaki na piwo, inni rozsypują skorupki jaj, jeszcze inni stosują chemię lub ręcznie wybierają nieproszonych gości. Są również niezwykle empatyczni ogrodnicy, którzy stawiają tabliczki ostrzegawcze z informacją "Ślimakom wstęp wzbroniony". Oczywiście temat budzi duże poruszenie, ale my mamy sprawdzony sposób w postaci mączki bazaltowej. Posypywanie nią grządek sprawia, że ślimaki przestają się pojawiać. Dodatkowo oprószanie mączką zagonów zwalcza mszyce i chroni przed atakiem szkodników. W tym sezonie to produkt bazowy, jeśli chcemy mieć zdrowe uprawy, które nie zostaną skonsumowane przez ślimaki.
Zdj. Mączka bazaltowa idealna do walki ze ślimakami, usuwania mszyc i poprawy struktury gleby
Walka z mrówkami na rabatach
Mrówki w ogrodzie to obok ślimaków i mszyc główny szkodnik na rabatach. Na ich pozbycie się jest kilka sposobów. Można posypywać mrowiska sodą oczyszczoną, rozsypywać trutki na mrówki, wabić je miodem na podstawce, w sposób drastyczny można również zalewać wrzątkiem. My jednak praktykujemy sposoby ekologiczne i sadzimy w ogrodzie rośliny, których zapach odstrasza mrówki. Są to lawenda, rozmaryn, mięta, wrotycz, czy nagietek. Idąc tym tropem można również odstraszać mrówki olejkami eterycznymi właśnie o zapachach lawendowym, miętowym, cytrusowym czy goździkowym. Mrowiska należy wówczas spryskać mieszanką wody z olejkiem eterycznym.
Jak walczyć z mszycą w czerwcu
Nim zastosujecie środki ochrony roślin warto spróbować metod ekologicznych. Zimny prysznic strumieniem wody może usunąć pierwsze kolonie szkodnika. W przypadku bobu, który jest doskonałą rośliną wskaźnikową w momencie pojawienia się mszyc, wystarczy wyłamać wierzchołki pędów, które zostały zdominowane przez mszyce. Nie dość, że pozbędziemy się szkodnika, to dodatkowo zwiększymy plenność bobu, który zawiąże zdecydowanie więcej strąków.
Pielęgnacja kwiatów i rabat w czerwcu
Kwiaty w czerwcowym ogrodzie to jego główna ozdoba. Kwitną rododendrony, azalie, róże, czosnki, naparstnice, rutewki, szałwie, ostróżki i wiele innych. Jak je pielęgnować? Sprawdź poniżej:
Cięcie przekwitłych kwiatostanów
Jeśli kwiaty przekwitają, należy wycinać przekwitłe kwiatostany. Wycięcie przekwitłych kwiatostanów u piwonii sprawi, że nie będzie zawiązywała nasion, a dzięki temu będzie miała więcej energii na tworzenie pąków na kolejny sezon.
Podobnie wygląda sytuacja z rododendronami. W ich przypadku najlepiej nie wycinać, a wyłamywać przekwitłe kwiatostany. Należy to robić ostrożnie, aby przypadkowo nie wyłamać nowych zawiązujących się pąków. Zabieg ten zaprocentuje obfitym kwitnieniem w przyszłym roku. Dodatkowo roślina będzie miała siłę, aby zregenerować się. Dodatkowo wzmocnimy ją wykonująć oprysk dolistny z Nawozu do różaneczników i azalii.
Zdj. Rozpuszczalny Nawóz do różaneczników i azalii sprawdzi się podczas nawożenia dolistnego rododendronów i azalii po kwitnieniu
Pobieranie sadzonek
Czerwiec to doskonały moment na pobieranie sadzonek z bylin, takich jak modna w ostatnim czasie werbena patagońska pięknie komponująca się w nasadzeniach z ostnicą, zwaną również stipą. Możemy również pobrać sadzonki z kocimiętki, która kolorem i pokrojem przypomina lawendę i stanowi doskonałe uzupełnienie rabat naturalistycznych, różanych czy bylinowych.
Spulchnianie i ściółkowanie
Spulchnianie podłoża poprawia lepszy przepływ powietrza do korzeni, usprawnia pobieranie wody i składników pokarmowych. W związku z tym spulchnianie ziemi jest zabiegiem wskazanym, który jednocześnie pozwoli pozbyć nam się niechcianych chwastów.
Sadzenie nowych roślin na rabatach
Sadzenie roślin na rabatach to temat rzeka. Każdą roślinę donicowaną możemy teraz umieszczać w gruncie. Główna zasada dotyczy sadzenia w gruncie na takiej głębokości, na jakiej rosły w pojemniku. Przed sadzeniem bardzo dobrze jest zaprawić dół wartościowym podłożem dedykowanym do danego rodzaju roślin i wymieszać je z Hydrożelem i nawozem startowym w postaci Nawozu do kwiatów czy Uniwersalnego nawozu Gardenstart.
Dzielenie bylin
Dzielenie bylin to tani, szybki i prosty sposób na pozyskanie nowych okazów w ogrodzie. Czerwiec jest doskonałym momentem na takie prace. W związku z tym, jeśli chcecie wzbogacić rabaty o nowe okazy, zróbcie to całkowicie za darmo. Ważne jest, aby po posadzeniu na nowe stanowisku dbać o stałą wilgotność podłoża, która pomoże roślinie przyjąć się na nowym stanowisku.
Nawożenie bylin w czerwcu
Nawożenie bylin to zabieg konieczny, jeśli chcemy je utrzymać w dobrej formie. Pobudzamy w ten sposób nie tylko kwitnienia, ale również dbamy o właściwy pokrój i wybarwienie. Dodatkowo roślina, której dostarczamy wszystkich niezbędnych składników pokarmowych jest zdecydowanie bardziej odporna na działanie chorób grzybowych czy naloty szkodników. Jakie nawozy polecamy? Przede wszystkim Nawóz do kwiatów ogrodowych,Nawóz do róż, Nawóz do roślin kwaśnolubnych, Nawóz do rododendronów, różaneczników i azalii.
Zdj. Nawóz do róż to nie tylko gwarancja bujnego kwitnienia, ale również piękne wybarwienie liści
Jakie kwiaty można siać w czerwcu?
Czerwiec to również doskonały okres na wysiew kwiatów, zarówno tych jednorocznych, dwuletnich, jak i bylin. Na które warto w szczególności zwrócić uwagę? Przedstawiamy złote piątki w trzech kategoriach:
Zdj. Wysiew roślin jednorocznych w czerwcu to gwarancja ukwieconego ogrodu w okresie wakacyjnym.
5 gatunków kwiatów jednorocznych do wysiewu w czerwcu:
- maciejka
- nagietek
- smagliczka nadmorksa
- maczek kalifornijski
- groszek pachnący
5 gatunków kwiatów dwuletnich do wysiewu w czerwcu:
- dzwonek ogrodowy
- malwa
- naparstnica
- niezapominajka
- stokrotka
5 gatunków bylin do wysiewu w czerwcu:
- firletka
- goździk
- kuklik
- nachyłek
- orlik
Prace ogrodowe w sadzie
Prace ogrodowe w sadzie to przede wszystkim baczna lustracja drzew. Sprawdzamy, czy na liściach nie pojawiły się objawy żerowania szkodników lub oznaki chorób grzybowych. W każdym z tych przypadków należy natychmiast interweniować. Dodatkowo nawozimy drzewa najlepiej dedykowanym Nawozem do drzew i krzewów owocowych.
Cięcie
W czerwcu wykonujemy cięcie krzewów, które kwitły wiosną. Należą do nich lilak zwany potocznie bzem, krzewuszka, tawuła, migdałek, pigwowiec.
Jeśli chcesz dobrze przygotować się do prac ogrodowych, zapraszamy do zakupów w naszym sklepie.