Pielęgnacja roślin doniczkowych w styczniu
![Pielęgnacja roślin doniczkowych w styczniu](/data/include/img/news/1737531931.png)
Pielęgnacja roślin doniczkowych w styczniu
Styczeń to kolejny miesiąc krótkiego dnia. Przy sprzyjających warunkach pogodowych i bezchmurnym niebie słońce może pojawić się jedynie na około 8 godzin. To stosunkowo krótko, dlatego w tym okresie rośliny znajdują się w stanie spoczynku, aby od marca rozpocząć czas wegetacji. Jak w związku z tym dbać o kwiaty doniczkowe? Jak często podlewać? Jakie warunki im zapewnić? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w naszym artykule.
Podlewanie kwiatów doniczkowych w okresie zimowym
W styczniu należy podlewać kwiaty z umiarem. Należy sprawdzać, czy ziemia w doniczce już przeschła. W tym czasie przelanie jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do gnicia korzeni, więdnięcia liści, a nawet pojawienia się chorób grzybowych. Częstotliwość podlewania jest również uzależniona od wilgotności powietrza w pomieszczeniu,a także panującej w niej temperatury. Średnio rośliny należy podlewać raz na dwa tygodnie. Należy również zwrócić uwagę na wodę, której używamy. Powinna być odstana, ponieważ w ten sposób pozbywamy się chloru, który może być szkodliwy. W taki sam sposób przygotowujemy również wodę do zraszania kwiatów, aby zapobiegać powstawaniu osadu i plam na liściach. Zraszanie jest bardzo ważne, ponieważ w okresie grzewczym powietrze bywa suche, a wilgotność powietrza może spaść nawet do 40%. Optymalne nawilżenie powietrza powinno oscylować w granicach około 60%, co stworzy komfortowe warunku nie tylko dla kwiatów, ale również dla mieszkańców. Jeśli powietrze jest zbyt suche, warto skorzystać z nawilżaczy powietrza.
Rola światła w pielęgnacji roślin doniczkowych
Światło jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju roślin. W związku z tym doniczki warto ustawiać na słonecznym parapecie, wpuszczać jak najwięcej światła, odsłaniając zasłony i firany. Jeśli rośliny będą miały ograniczony dostęp do światła, ich pędy staną się wiotkie.
Rola osłonek i podstawek
Osłonki podstawki do doniczek pełnią kilka istotnych funkcji, które mają znaczenie zarówno dla zdrowia roślin, jak i wygody użytkowników. Należy pamiętać, że kupowane rośliny są umieszczane w doniczkach produkcyjnych, które posiadają otwory drenażowe. W związku z tym, po przyniesieniu roślin do domu, należy je zabezpieczyć, umieszczając w osłonce lub stawiając na podstawku. Osłonka bez dwóch zdań pełni funkcję estetyczną - często jest elementem, który uzupełnia wystrój pomieszczenia, stanowiąc istotną część aranżacji wnętrza. W związku z tym osłonka pozwala odpowiednio wyeksponować roślinę i jej pokrój, a z drugiej strony zabezpiecza powierzchnię przed zalaniem wodą. Dodatkowo zarówno osłonka, jak i podstawek zapobiegają gromadzeniu się wilgoci, która może być przyczyną gnicia korzeni, pojawienia się chorób grzybowych, co w konsekwencji doprowadza do obumierania rośliny.
![](https://gardenstart.pl/data/include/cms/zdj_blog/houseplant-7367379_1280.jpg?v=1737532113128)
Podstawki nie tylko gromadzą nadmiar wody, którą podlewamy roślinę, ale otwarta powierzchnia pozwala również na jej lepsze odparowanie. Jest to dodatkowa zaleta zwłaszcza dla roślin tropikalnych, dla których wilgotność powietrza ma bardzo duże znaczenie. Aby zmniejszyć ryzyko przelania, warto stosować Hydrożel, czyli absorbent wody, który magazynuje ją i dodatkowo poprawia strukturę gleby, która staje się lepiej przepuszczalna i mniej zbita.
Czy nawozić rośliny doniczkowe zimą?
Ogólna zasada mówi, że roślin nie nawozimy w okresie zimowym, ponieważ przeszły w stan spoczynku. Z praktyki wiemy jednak, że są gatunki, którym odżywienie i delikatne wzbogacenie o substancje odżywcze z pewnością posłuży. Zaliczamy tu rośliny kwitnące, takie jak: kalanchoe, storczyki, fiołki afrykańskie, cyklameny, a także rośliny tropikalne, jak np. monstera.
Bardzo ważne jest zachowanie ostrożności. Nawożenie w przypadku powyższych okazów można przeprowadzić raz na 4 tygodnie. Należy również o połowę zmniejszyć dawkę zalecaną przez producenta na opakowaniu.
W związku z tym polecamy:
- Nawóz do storczyków - sugerowana dawka to 5 ml na 2 l wody.
- Nawóz do palm, juk i dracen - połowę zalecanej dawki warto również stosować w przypadku innych egzotycznych okazów, jeśli zaobserwujemy np. przesuszenia na końcach liści, żółknięcie liści czy wiotkość pędów; warto wspomnieć tu o takich roślinach jak: - Filodendrony (Philodendron)
- Nawóz do roślin zielonych - 0,5 łyżeczki nawozu rozpuścić w 5 l wody.
- Nawóz uniwersalny Gardenstart - jego zmniejszoną dawkę może zastosować kompleksowo u wszystkich roślin, które znajdują się w domu.
- Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)
- Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)
- Kalatea (Calathea)
- Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)
- Sansewieria (Sansevieria)
- Aglaonema
- Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)
Podczas pielęgnacji roślin domowych w styczniu warto pamiętać o powyższych zaleceniach. Odpowiednia wilgotność podłoża, a także otoczenia, właściwa częstotliwość podlewania i zraszania, stosowne nawożenie w ramach potrzeby, monitorowanie stanu liści i kwiatów, aby w porę reagować, właściwy drenaż i odprowadzenie nadmiaru wody. To podstawowe informacje, które pozwolą utrzymać rośliny doniczkowe w dobrej kondycji do czasu rozpoczęcia przez nie okresu wegetacyjnego.