Pielęgnacja roślin doniczkowych w sierpniu

2024-08-13
Pielęgnacja roślin doniczkowych w sierpniu

Pielęgnacja roślin doniczkowych w sierpniu – kwiaty domowe, balkonowe i tarasowe

Sierpień to lato na całego. Nasze balkony, tarasy, ogrody są pełne pięknych, kolorowych kwiatów. W tym czasie należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji roślin. Szczególnym miesiącem jest sierpień, który zwykle jest bardzo upalny, ze sporadycznymi opadami deszczu i silnym słońcem. Dlatego w tym okresie o kwiaty trzeba szczególnie mocno dbać i odpowiednio je pielęgnować. To także wyjątkowy czas dla domowych, które również są narażone na niekomfortowe warunki atmosferyczne. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat pielęgnacji roślin doniczkowych w sierpniu, zarówno tych na zewnątrz, jak i tych w domu, zachęcamy do lektury naszego najnowszego artykułu.

Kiedy podlewać rośliny doniczkowe na balkonach i tarasach?

To co najważniejsze dla roślin, szczególnie latem i szczególnie na zewnątrz, to podlewanie. Susza, silne słońce, wysokie temperatury nie sprzyjają kwiatom ozdabiającym nasze tarasy i balkony. W sierpniu rośliny potrzebują regularnego i obfitego podlewania, ponieważ warunki atmosferyczne sprawiają, że podłoże szybko wysycha, co może doprowadzić do przesuszenia korzeni. Aby zwiększyć zdolność do magazynowania wody, warto w trakcie sadzenia roślin do doniczek wymieszać podłoże z Hydrożelem. Jest to naturalny absorbent wody, który pozytywnie wpływa na strukturę gleby, tworzy bardzo dobre warunki do rozwoju strefy korzeniowej i pobierania składników pokarmowych.

Pamiętaj o złotej zasadzie - latem, kwiaty, które są na zewnątrz podlewamy rano lub wieczorem, kiedy nie ma słońca. Jeśli masz taką możliwość, najlepiej zrobić to wieczorem, ponieważ przez noc rośliny będą mogły czerpać wodę. Jeśli podlejesz je rano, słońce które wkrótce się pojawi szybciej wysuszy świeżo podlane podłoże. Jednak najważniejsze jest to, aby nie podlewać roślin w pełnym słońcu, aby zapobiec ich poparzeniom.

Pamiętaj, aby ilość wody dostosować do potrzeb konkretnego gatunku – niektóre rośliny preferują stale wilgotną glebę, inne zaś lepiej radzą sobie z lekkim przesuszeniem.

Jak często podlewać kwiaty doniczkowe na zewnątrz?

To z jaką częstotliwością i jaką ilością wody będziemy podlewać kwiaty na balkonie jest zależne przede wszystkim od ich gatunku. Surfinie i lobelie mają bardzo duże zapotrzebowanie na wodę, dlatego należy je podlewać bardzo obficie i często, w upalne dni nawet dwa razy, rano i wieczorem. Z kolei pelargonie są genetycznie doskonale przystosowane do wysokich temperatur, braku wody i silnego nasłonecznienia, dlatego w ich przypadku podlewać należy oszczędnie. Zdecydowanie korzystniejsze dla tych kwiatów jest zbyt suche podłoże niż zbyt mokre. Inne zapotrzebowanie na wodę mają kwiaty, takie jak fuksje i hortensje w donicach - podłoże powinno być cały czas wilgotne, ale nie przelane. W przypadku tych roślin należy podlewać bardzo oszczędnie, ale często. W wyjątkowo ciepłe i słoneczne dni warto je podlać nawet kilka razy w ciągu doby.

Strony świata, a podlewanie kwiatów

Jakie inne czynniki wpływają również na podlewanie roślin doniczkowych na balkonach i tarasach w sierpniu? Bardzo ważna jest lokalizacja balkonu - to czy balkon lub taras są skierowane na stronę północną, południową, wschodnią czy zachodnią ma ogromny wpływ na to jak często powinniśmy podlewać rośliny. Na stronie północnej słońca jest dużo mniej, co się wiąże z mniejszym zapotrzebowaniem na wodę, natomiast na balkonie południowym jest zupełnie odwrotnie. Na balkonach zachodnich woda szybko wysycha, więc regularne i obfite podlewanie jest konieczne, z kolei na tarasach skierowanych na wschód ekspozycja roślin na słońce jest mniejsza, tak więc podlewać należy nieco oszczędniej.

Jak podlewać rośliny doniczkowe wewnętrzne w sierpniu?

W sierpniu rośliny doniczkowe w domu powinniśmy podlewać nieco częściej. W naszych domach, tak samo jak na zewnątrz, jest dużo cieplej. W takich warunkach rośliny są bardziej spragnione, a co za tym idzie, podłoże szybciej wysycha. Mimo popularnej teorii, iż lepiej, aby rośliny trochę bardziej przeschły niż je nadmiernie podlewać, latem nie do końca się to sprawdza. Szczególnie, gdy temperatury sięgają 30℃, należy pamiętać o tym, aby regularnie sprawdzać palcem stan ziemi w doniczkach i podlać kwiaty, gdy tylko podłoże jest wysuszone. Tak samo jak w przypadku kwiatów, które hodujemy na zewnątrz, zapotrzebowanie jest zależne od gatunku, dlatego najlepiej samemu ocenić stan podłoża i podlać, gdy tego wymaga.

Poza podlewaniem warto do pielęgnacji dodać zraszanie, w sierpniu jest niska wilgotność, dlatego możesz to robić nawet codziennie. Zdecydowanie takiej pielęgnacji wymagają palmy, które na zbyt suche powietrze reagują brązowymi przesuszeniami na liściach. Dobrym sposobem na poprawienie ich kondycji jest nie tylko zraszanie, ale również ustawianie w pobliżu roślin nawilżaczy powietrza.

Aby pomóc roślinom w okresie suszy, tym domowym, jak i zewnętrznym, warto też działać zapobiegawczo. Gdy sadzisz rośliny do nowego podłoża wykorzystaj Hydrożel ogrodniczy superabsorbent wody, który zapobiega przesuszaniu się roślin i eliminuje konieczność ciągłego podlewania.

Czym nawozić rośliny doniczkowe w sierpniu?

W sierpniu powinniśmy rozpocząć przygotowywanie roślin wieloletnich do zimy. W tym czasie rozpoczynamy nawożenie kwiatów nawozami na bazie potasu i fosforu. Jakie to korzyści przynosi? Przede wszystkim powodują drewnienie pędów, co zabezpiecza rośliny przed przemarznięciem zimą.

W jakim terminie zacząć nawozić wieloroczne rośliny na balkonach i tarasach? Zrób to po 15 sierpnia. Do tego polecamy wykorzystać Nawóz Uniwersalny jesienny granulowany OGRÓD START lub Nawóz na Rośliny Kwaśnolubne jesienny OGRÓD START, które możesz łatwo i szybko zakupić w internetowym sklepie ogrodniczym Gardenstart. Pamiętaj, aby po nawożeniu podlać roślinę! Wykonuj nawożenie w pochmurny dzień, a najlepiej wtedy, gdy mają wystąpić opady.

Sierpień to również doskonały czas na ostatnie nawożenie kwiatów domowych. Główne makroelementy, które należy im dostarczyć to azot, potas i fosfor, a mikroelementy to żelazo, mangan i cynk. Zapewniając roślinom te składniki możesz oczekiwać lepszego wzrostu roślin, a także tego, że kwiaty będą bardziej zielone i w lepszej kondycji. Do nawożenia doniczkowych kwiatów domowych polecamy Nawóz do Roślin Kwitnących i Balkonowych płynny lub Nawóz do Roślin Zielonych rozpuszczalny.

Cięcie przekwitłych kwiatostanów w sierpniu - balkony i tarasy

Kolejnym obowiązkiem sierpniowej pielęgnacji jest przycinanie przekwitłych kwiatostanów. To pozwoli przygotować się im do następnego sezonu i sprawi, że Twoje kwiaty będą pięknie kwitnąć oraz poprawi ich kondycję. Dzięki usunięciu starych, uszkodzonych i suchych pędów unikniemy chorób i szkodników, a silne rośliny będą mogły całą swoja energię wykorzytać na swój rozwój. Przycinanie roślin w sierpniu to czynność, za którą rośliny odpłacą Ci pięknym wyglądem.

Jakie kwiaty doniczkowe należy przycinać w sierpniu?

  • pelargonie- gdy przekwitnie w sierpniu zaczyna wyglądać nieestetycznie, dlatego konieczne jest usunięcie przekwitłych kwiatów. Wyłam je u nasady, najlepiej palcami.
  • lawenda- usuwamy przekwitłe kwiaty i nadajemy jej półokrągły kształt. Dzięki temu staną się gęstsze i będą dłużej kwitnąć.
  • róże- eliminujemy suche kwiaty oraz kawałek pędu.
  • hortensja - gdy tylko zobaczysz, że kwiatostany przekwitły, przytnij je. Pozbądź się też chorych, połamanych i uszkodzonych pędów.

Jakie rośliny domowe przycinać w sierpniu?

Również rośliny doniczkowe, które hodujemy w domu należy przycinać. Sierpień to doskonały moment na przycinanie kwiatów kwitnących, zaraz po zakończeniu ich kwitnienia. Mówimy tutaj m.in o storczykach czy hibiskusach. Usunięcie przekwitłych kwiatostanów stymuluje roślinę do zakładania nowych pąków.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2024
pixel