Pielęgnacja hortensji niebieskiej
Pielęgnacja hortensji niebieskiej
Odmiany hortensji - jak uzyskać niebieskie kwiaty
Hortensja cieszy się niesłabnącą popularnością wśród miłośników krzewów ozdobnych. Zawdzięcza to pięknym, wielobarwnym kwiatom, imponującym rozmiarom i łatwości uprawy. Mimo że pochodzi z Azji, to świetnie sprawdza się także w polskich warunkach. Hortensjami udekorujemy zarówno balkon w romantycznej aranżacji, jak i nowoczesny ogród. Roślina występuje w wielu odmianach, z których najpopularniejsze są: hortensja bukietowa, hortensja krzewiasta, hortensja ogrodowa i hortensja pnąca. Niemal codziennie widujemy je na działkach czy w parkach.
Kolor oraz kształt kwiatów różnią się w zależności od odmiany rośliny. Jednak w przypadku hortensji ogrodowej istnieje sposób na dostosowanie ich barwy do naszych potrzeb. Jak uzyskać niebieskie kwiaty u hortensji? Ten odcień jest niezwykle ceniony wśród hodowców i miłośników hortensji ogrodowej. Niestety, nawet jeśli zakupimy takową w sklepie, może się okazać, że po jakimś czasie utraci ona niebieską barwę. Dlatego należy zadbać o odpowiedni odczyn (pH) podłoża, to właśnie on ma wpływ na kolor kwiatów. W internetowym sklepie ogrodniczym gardenstart.pl znajdziesz nawozy do hortensji niebieskiej, które pozwolą uzyskać pożądany efekt. Trzeba jednak pamiętać, że tylko różowe i fioletowe kwiaty mają możliwość zmiany koloru.
Nawóz do hortensji niebieskiej
Kluczowym elementem pielęgnacji hortensji, a zwłaszcza hortensji niebieskiej, jest zadbanie o odpowiednią jakość podłoża. Te rośliny wieloletnie wymagają regularnego nawadniania, przyda im się również pomoc w przezimowaniu, szczególnie podczas najbardziej ekstremalnych temperatur. Regularne stosowanie nawozu do hortensji zwiększa jej zdrowotność i poprawia wygląd. Jaki nawóz do hortensji wybrać? Można skorzystać z kompleksowego rozwiązania, czyli nawozu do każdego rodzaju hortensji. Nawóz na Hortensje Granulowany jest wygodny w użyciu, wydajny, a do tego gwarantuje bujniejszy wzrost i obfite kwitnienie rośliny.
Jeżeli marzy nam się ogród z niebieskimi hortensjami, musimy stworzyć im warunki do osiągnięcia tego właśnie koloru. Hortensja należy do roślin wrażliwych na zmiany odczynu (pH) gleby. Odczyn może być zasadowy (pH <7) lub kwaśny (pH >7), im bardziej zasadowy tym kwiaty bardziej różowe, natomiast im kwaśniejszy, tym bardziej niebieskie. Najlepiej, żeby pH ziemi wynosiło od 4,5 do maksymalnie 5,5. Do zbadania odczynu potrzebny nam będzie kwasomierz. Zatem jaki nawóz do hortensji niebieskiej? Taki, który pozwoli na osiągnięcie kwaśnego odczynu. Doskonale sprawdzi się tutaj dedykowany Nawóz na Hortensję Niebieską Rozpuszczalny. Ten profesjonalny nawóz umożliwia zmianę barwy uprawianej rośliny, a ponadto dostarcza składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego wzrostu i bujności.
Nawóz do roślin kwaśnolubnych
Przy projektowaniu ogrodów czasem decydujemy się na posadzenie hortensji niebieskiej w otoczeniu innych roślin kwaśnolubnych. Również w domu lub na balkonie możemy hodować tego typu krzewy oraz kwiaty. W takiej sytuacji warto zainwestować w nawóz, który nada się na wszystkie rośliny lubiące kwaśne pH. Dobrym wyborem jest wieloskładnikowy Nawóz na Rośliny Kwaśnolubne, który przeznaczony jest do nawożenia m.in. borówek, azalii, różaneczników (rododendronów), hortensji, magnolii, wrzosów, wrzośców, pierisów, żurawiny oraz drzew i krzewów iglastych. Nawóz dostępny także w formie płynu: Nawóz do Roślin Kwaśnolubnych.
Nawóz na Rośliny Kwaśnolubne może być stosowany zarówno w amatorskich uprawach, jak i w profesjonalnym ogrodnictwie. Regularnie nawożone rośliny lepiej zimują i zyskują zwiększoną odporność na choroby grzybowe. Produkt ten sprawdzi się jako nawóz do hortensji niebieskiej, a także innych gatunków roślin ozdobnych. Wysoka zawartość magnezu w nawozie poprawia wybarwienie liści, zapobiegając ich zwijaniu, żółknięciu i opadaniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze byliny wieloletnie będą cieszyć oko przez cały okres kwitnienia, a krzewy rosnąć wysokie i bujne. Przy nawożeniu przed siewem zaleca się wymieszanie środka granulowanego z glebą.
Pielęgnacja hortensji niebieskiej
Przed nawożeniem hortensji należy zadbać o miejsce, w którym ją posadzimy, a także stosować zabiegi pielęgnacyjne właściwe dla roślin wieloletnich. Hortensje najlepiej hodować w miejscach osłoniętych od wiatru, na żyznym podłożu, w półcieniu lub na umiarkowanym słońcu. Wiele zależy również od specyfiki odmiany, ponieważ warunki powinny być dostosowane do wymagań danego krzewu ozdobnego. Niebieska hortensja ogrodowa dobrze czuje się w miejscach o wysokiej wilgotności powietrza i gleby, gdzie w spokoju może rozwijać swoje imponujące kwiaty. Jak wspomniano wyżej, dla uzyskania niebieskiego zabarwienia konieczne jest zakwaszenie gleby, a także uzupełnianie składników odżywczych w podłożu.
Hortensje to rośliny na balkon, taras i do ogrodu, które potrafią się porządnie rozrosnąć i wymagają cyklicznego przycinania. Pielęgnacja niebieskiej hortensji ogrodowej powinna obejmować przycinanie w okresie od końca marca do początku kwietnia (po najsilniejszych przymrozkach) i usuwanie uszkodzonych, zeszłorocznych pędów. Hortensje są bardzo wrażliwe na przesuszenie, dlatego wymagają regularnego podlewania. Jeżeli hodujemy hortensje w regionie narażonym na ostre mrozy, warto osłaniać je na zimę (np. przy pomocy folii lub agrowłókniny). Odpowiednio wypielęgnowana i przezimowana hortensja to doskonały sposób, by uzyskać piękny przydomowy ogród. Jej kwiatostany wyglądają ładnie nawet po uschnięciu, dlatego nie warto ich zrywać na zimę.
Dlaczego hortensja nie kwitnie
Największym skarbem hortensji są bez wątpienia jej kolorowe kwiaty. W zależności od odmiany i warunków mogą mieć kolor biały, różowy, fioletowy lub niebieski (w tym ich rozmaite odcienie). Wieloletnie rabaty i rośliny domowe potrafią pięknie się prezentować, gdy posadzi się wśród nich kwitnące krzewy wielobarwnych hortensji. Nic więc dziwnego, że tak bardzo martwi nas brak kwiatostanów. Dlaczego hortensja nie kwitnie? Powodów może być kilka, ale większość da się załatwić wzmożoną pielęgnacją i zastosowaniem wieloskładnikowego nawozu do hortensji.
Zdarza się, że cięcie hortensji wykonano w nieodpowiednim terminie lub na nieodpowiedniej długości. Dlatego tak ważne jest, żeby sposób pielęgnacji dostosować do rodzaju i odmiany rośliny. Inaczej należy ciąć hortensję ogrodową, a inaczej krzewiastą i bukietową. Czasem hortensja nie kwitnie, ponieważ brakuje jej składników odżywczych. Dlatego krzewy ozdobne powinny być regularnie nawożone. Na przykład z pomocą Nawozu na Hortensję Niebieską, Granulowanego nawozu na Hortensje lub Nawozu na Rośliny Kwaśnolubne. Winne może być również zbyt suche podłoże, przemarznięcie, choroba lub atak mszyc. W każdym z tych przypadków potrzebne jest kompleksowe podejście zaradcze i wspomagające krzewy hortensji. Należy jednak pamiętać, że zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.