Październik w ogrodzie. Jakie prace wykonujemy?
Październik w ogrodzie. Jakie prace wykonujemy?
Październik to miesiąc, w którym przyroda intensywnie przygotowuje się do zimowego snu. Pierwsze spadające liście są dla ogrodników bardzo ważnym sygnałem, że czas zabrać się do pracy i uporządkować ogród przed nadchodzącą zimą i wiosną. Z myślą o miłośnikach zieleni przygotowaliśmy kilka porad, dzięki którym nawet jesienią można mieć ogród jak z bajki.
Rośliny balkonowe w październiku
Kwiaty uprawiane na balkonach i tarasach cieszą oko w sezonie wiosenno-letnim, niestety są bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Dlatego zanim pojawią się pierwsze przymrozki, warto pomyśleć o miejscu, gdzie nasze rośliny wieloletnie przezimują - powinno być jasne i chłodne. Do okazów, które mają szansę ponownie zakwitnąć należą m.in. pelargonie, fuksje, heliotropy, lantany, scewole, kocanki włochate i włoskie, drzewka cytrusowe, wawrzyny, bugenwille, oleandry oraz datury (brugmansje).
Miłośnicy balkonowych aranżacji z końcem września często decydują się na posadzenie roślin takich jak wrzosiec krwisty, czy wrzos pospolity. O ich wyborze decyduje przede wszystkim odporność na mróz, jak również walory estetyczne, gdyż jesienią ich barwa staje się szczególnie intensywna. Wrzosy i wrzośce należą do roślin kwaśnolubnych, co oznacza, że do rozwoju potrzebują odpowiednio zakwaszonej gleby. Planując ich uprawę na pewno powinno się zadbać o ziemię utrzymującą właściwe pH.
Przy przesadzaniu roślin balkonowych oraz tarasowych warto pamiętać o dokładnym oczyszczeniu doniczek, tak aby i one zachowały do wiosny dobry stan. Po usunięciu podłoża należy umyć pojemniki, a następnie znaleźć im miejsce w suchym pomieszczeniu.
Jesienne nawożenie
W październiku należy także pomyśleć o pielęgnacji roślin domowych i ogrodowych. Nawożenie jesienią jest szczególnie ważne, ponieważ uzupełnia podłoże w niezbędne składniki odżywcze, uodparnia rośliny na różnego typu choroby oraz pomaga im przetrwać w niekorzystnych warunkach pogodowych. Osoby, które zastanawiają się, czym nawozić jesienią, powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na skład wybieranych preparatów. W tym okresie nie stosuje się już nawozów azotowych (przedłużających okres wegetacji), natomiast zaleca się nawozy jesienne - fosforowe i potasowe. Dzięki zawartym w ich składzie makro- i mikroelementom, drzewa, krzewy, czy trawnik pozostają w dobrej kondycji przez cały sezon zimowy.
W przypadku roślin ciepłolubnych, które są wyjątkowo wrażliwe na mróz, warto rozważyć kopczykowanie. Jest to forma zabezpieczenia korzeni i pędów przed działaniem niskich temperatur, polegająca na utworzeniu wokół rośliny kopczyka z ziemii, kory lub torfu. W ten sposób chroni się przed zimnem m.in. róże.
Byliny w Twoim ogrodzie
Pielęgnacja bylin to kolejna praca, którą należy wykonać w ogrodzie w październiku. Większość z nich będzie wymagała przycięcia, np. krzewy malin, czy jeżyn. Dlatego warto mieć dobry sekator. Trzeba być jednak przygotowanym na przesadzenie niektórych okazów, m.in. frezji, tygrysówki, czy ismeny, które na przezimowanie potrzebują cieplejszego gruntu. Najdalej na początku miesiąca powinno się wykopać także mieczyki, a kiedy tylko pojawią się pierwsze przymrozki - dalie, kanny i begonie bulwiaste. Jesienią można też rozsadzać byliny, które kwitną wiosną - październik to dobra pora na sadzenie konwalii. Do tego typu prac z pewnością przyda się szpadel prosty oraz rękawice ogrodnicze.
Jesienne zbiory warzyw i owoców
Jesienią z ogrodu wykopujemy marchew, seler, pietruszkę, pora, buraki oraz kapustę. Niektórzy ogrodnicy na pewno będą też mogli pochwalić się imponującymi zbiorami dyniami. To czas, kiedy z sadów znikają śliwki, gruszki, jabłka, owoce dzikiej róży, aronii, pigwy, czy głogu. Gospodynie domowe doskonale wiedzą, co z nimi zrobić, dzięki czemu nasze piwniczki wypełnione są zimą wspaniałymi przetworami owocowymi i nie tylko.
Przy okazji zbiorów w warzywniku i sadzie, warto od razu zrobić porządki. Przed nadejściem zimy zaleca się odchwaścić grządki i przekopać ziemię. Motyka i widły to zatem kolejne narzędzia, które powinien zawierać twój zestaw ogrodniczy. Gałęzie drzew oraz krzewów powinny zostać dokładnie oczyszczone z plonów. Należy usunąć także owoce zaschnięte (tzw. mumie) oraz zainfekowane, ponieważ stanowią one zagrożenie dla rośliny. Nie wolno ich jednak przeznaczać na kompost.
Ulubione narzędzia ogrodnicze
Jesienią każdemu ogrodnikowi polecamy zaopatrzyć się w porządne grabie oraz pojemny kosz ogrodowy. Przydatna na pewno okaże się także łopatka. To podstawowe narzędzia, które bardzo ułatwiają październikowe prace w ogrodzie. Taki zestaw ogrodniczy przydaje się każdego roku.