Ogród zimą - co warto wiedzieć?
Ogród zimą - co warto wiedzieć?
W ogrodzie zawsze jest coś do zrobienia. Nawet w grudniu, kiedy wydawałoby się, że cała przyroda śpi. Doświadczony ogrodnik wie, że zanim nadejdą silne mrozy, można jeszcze podziałać. Poniżej zebraliśmy kilka porad ogrodniczych, dedykowanych tej porze roku.
Siew ozimy - warzywa na wczesny zbiór
Grudzień to dobry czas na ozimy siew warzyw. Nasiona wysiane w ostatnim momencie przed nadejściem mrozów, przezimują w glebie i wykiełkują wiosną, przynosząc wczesne plony. Termin siewu powinien być uzależniony od warunków pogodowych. Nie można wysiać nasion zbyt szybko, kiedy temperatura utrzymuje się powyżej 0 stopni, ponieważ rośliny mogą wykiełkować jeszcze przed nadejściem mrozów i w konsekwencji nie przetrwają zimy. Dlatego siew ozimy należy przeprowadzać w listopadzie lub grudniu, zanim ziemię skuje mróz. Zaleca się, aby liczba wysiewanych nasion była większa niż w przypadku siewu wiosennego, jako że istnieje ryzyko, iż nie wszystkie nasiona przetrwają zimę.
Późnojesienny siew warzyw przyspiesza zbiory o ok. 2-3 tygodnie, a także sprawia, że rośliny są bardziej zahartowane. Do warzyw ozimych należą m.in. koper ogrodowy, marchew (odmiany Amsterdamska, Broker, Kalina), pasternak oraz pietruszka (odmiana Cukrowa).
Pielęgnacja iglaków zimą
Wbrew powszechnemu przekonaniu, że drzewa i krzewy iglaste nie wymagają opieki zimą, ich pielęgnacja jest bardzo ważna. Rośliny zimozielone wykazują odporność na mrozy, ale są szczególnie narażone na suszę fizjologiczną. Naturalnie tracą wodę wskutek transpiracji, dlatego nie posiadają źródła nawodnienia, kiedy gleba jest zamarznięta. W efekcie, drzewa i krzewy zimozielone mogą być przeschnięte, gubić igły i tracić kolor. Toteż, jeśli zima okazuje się sucha i w miarę ciepła, należy pamiętać o podlewaniu iglaków w ogrodzie (nie podlewać, kiedy na zewnątrz panuje mróz).
Ponadto rośliny zimozielone zimą są narażone na występowanie okiści - zaleganie śniegu, który może powodować łamanie bądź wykrzywienia pędów. Już późną jesienią warto mieć przygotowane odpowiednie osłony, aby w przypadku nagłej zmiany pogody, zabezpieczyć iglaki przed intensywnymi opadami. Materiałem, który znakomicie ochroni drzewa i krzewy przed przymrozkami czy mroźnym wiatrem jest agrowłóknina zimowa. Większe iglaki zaleca się przewiązać sznurkiem, tak by gałęzie do siebie przylegały i niemożliwe było wyginanie pędów na boki.
Często popełnianym błędem jest usuwanie śniegu, który zgromadził się pod roślinami zimozielonymi. Nie należy tego robić, gdyż w ten sposób zostają one pozbawione naturalnej bariery ochronnej.
Grudzień w Twoim ogrodzie
Kolejną kwestią, o której warto pomyśleć, jest karmnik dla ptaków na zimę. Zaopatrując skrzydlatych gości w pożywnie, nie tylko zwiększamy ich szanse na przeżycie zimy, ale także przyczyniamy się do przetrwania populacji. Przystań dla ptaków można albo kupić, albo wykonać samodzielnie. Powinna być umieszczona w miejscu niedostępnym dla drapieżników (m.in. kotów) i znajdować się w miarę blisko zarośli. W tym celu można wykorzystać specjalny wieszak do karmników lub wiszących donic. Innym rozwiązaniem będzie zawieszenie drewnianej budki na długiej lince lub umieszczenie jej na gładkim stojaku.
Ogrodnikom, którzy mają na uwadze bezpieczeństwo zwierząt i roślin w ogrodzie, polecamy w sezonie zimowym stosować specjalny środek antyoblodzeniowy. W naszej ofercie można znaleźć preparat Ice STOP, który w porównaniu z solą drogową, nie powoduje zniszczeń i przebarwień nawierzchni. To silnie higroskopijny środek, eliminujący oblodzenia nawet w warunkach dużego mrozu. Nie stanowi zagrożenia ani dla łap czworonogów, ani dla systemu korzeniowego roślin.