Ogród dekoracyjny jesienią

2024-10-03
Ogród dekoracyjny jesienią

Ogród dekoracyjny jesienią

Zmieniająca się aura, coraz chłodniejsze i krótsze dni to początek jesieni, która mieni się wieloma barwami. Krajobraz parkowy, górski czy leśny zachwyca mnogością barw, które pojawiają się na drzewach. Jak uzyskać taki efekt w naszych ogrodach? Jakie rośliny warto uwzględnić w nasadzeniach, aby zdefiniować w przestrzeni "Złotą polską jesień"? Przeczytasz o tym w naszym artykule.

Znaczenie jesieni w ogrodnictwie dekoracyjnym

Jesień to odcienie złote, czerwone, pomarańczowe czy brązowe. Rośliny ozdobne, które dominują jesienią, to klony (Acer) – szczególnie japoński, charakteryzujące się intensywną czerwienią. Dęby, buki i inne drzewa liściaste – równie spektakularnie zmieniają kolory. Do kompaktowych drzew, które idealnie sprawdzą się w ogrodach, zalicza się grujecznik japoński, potocznie nazywany drzewem ciasteczkowym z uwagi na specyficzną woń, którą wydzielają potarte liście.
Wśród krzewów warto wymienić berberysy, których drobne owoce dodają delikatnego uroku nasadzeniom. Spektakularnie wyglądają hortensje bukietowe, których duże kwiatostany będą stanowiły idealną kompozycję z trawami ozdobnymi, takimi jak miskanty o srebrzystych pióropuszach, trzcinniki czy rozplenice. Zarówno hortensje, jaj i miskanty tniemy dopiero w kolejnym sezonie, w związku z tym będą ozdobą ogrodu przez całą jesień i zimę. Z krzewów warto również wymienić derenie, które nawet po zgubieniu liści po pierwszych przymrozkach będą zachwycały kolorami pędów - znajdziemy odmiany o pędach żółtych, jak i intensywnie czerwonych.

Ozdobne byliny jesienią

Rozchodniki, astry, jeżówki to ostatnie kwitnące kwiaty sezonu. Wypełnione nasionami główki jeżówek stanowią pokarm dla ptaków, w związku z tym warto je zostawić nie tylko ze względów ozdobnych, ale również pożytecznych. Rozchodniki o kwiatostanach przypominających talerze, wyróżniają się kolorem - począwszy od pastelowego różu po intensywny odcień karminowy. Astry to z kolei prawdziwe szaleństwo kolorystyczne - jest to zasługą prawie tysiąca gatunków, które mamy do wyboru - białe, żółte, czerwone, różowe czy fioletowe - każdy z ogrodników znajdzie takie, które uzupełnią paletę jesiennych barw w ogrodzie.

Zimowe ozdoby i zimozielone rośliny – podstawa dla dekoracji zimowych

Rośliny, które ukazują pełnię swojego piękna w sezonie jesiennym często są wykorzystywane jako element kompozycji dekoracyjnych. Wykorzystuje się je do tworzenia wianków, świeczników, aranżuje w połączeniu z dyniami czy tykwami. Do roślin zimozielonych, o których warto wspomnieć, zaliczamy iglaki, bluszcz, laurowiśnie, które stanowią strukturalne elementy ogrodu. W kompozycjach jesiennych idealnie sprawdzą się również jarzębiny o pięknych pomarańczowych owocach, z których niejedno dziecko wykonywało korale, dzikie róże o czerwonych owocach czy przyciągające uwagę woskowatym odcieniem zieleni ostrokrzewy.

Dekoracje z opadłych liści i owoców

Wykorzystanie naturalnych materiałów do aranżacji to nie tylko domena uczniów na zajęciach techniki i plastyki. Liście, szyszki, owoce – naturalne bukiety, wieńce, dekoracje do ogrodu z pewnością sprawią, że ogród, mimo niskich temperatur, będzie otulał ciepłem wystroju. Jeśli liści mamy w nadmiarze, to warto wykorzystać je również do ściółkowania rabat. W ten sposób przyczynimy się do wzbogacania ziemi w cenną próchnicę, a jednocześnie pobudzimy życie biologicznie w glebie. Ściółkowanie liśćmi pełni również funkcję ochronną przed mrozem.

Jak widać, nie tylko wiosną i latem ogród może zachwycać. Nawet w pochmurne dni będzie prezentował całą paletę barw, którą możemy dodatkowo podkreślić odpowiednim oświetleniem ogrodowym. Lampiony, girlandy czy światła led - to właśnie one wprowadzą magię do Waszych ogrodów.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2024
pixel