Nawozy do roślin ogrodowych

2024-08-08
Nawozy do roślin ogrodowych

Nawozy do roślin ogrodowych

Czym najlepiej nawozić rośliny w ogrodzie?

Nawożenie jest procesem niezbędnym w szczególności przy uprawach w ziemi o niewielkiej zawartości składników mineralnych. Wtedy należy zastosować odpowiednie nawozy do roślin kwitnących ogrodowych, a także specjalne środki przeznaczone do drzew i krzewów owocowych, żywopłotów czy bukszpanów oraz warzyw i ziół. Okazuje się, że na rynku tego typu preparatów jest naprawdę sporo, przez co konsumenci mają niemały problem z wyborem jednego artykułu. Przed zakupem, warto nieco bliżej zagłębić się w tę tematykę i poznać poszczególne rodzaje dostępnych produktów.

Pierwszy podział dotyczy pochodzenia. Wyróżniamy naturalne nawozy do ogrodu (organiczne), są to m.in. kompost i obornik, a także mineralne, które są w pełni bezpieczne i dostarczają roślinom kwitnącym w trybie niemal natychmiastowym niezbędnych do rozwoju makroelementów oraz mikroelementów. Kolejny podział związany jest z dostępną formą produktu. W sklepie można znaleźć nawóz do roślin ogrodowych w granulkach, a także odżywkę w płynie oraz w proszku i w postaci kryształków, z których przygotowuje się specjalny roztwór. W związku z tym nawozy możemy podzielić na płynne, rozpuszczalne i granulowane.

Płynne najlepiej sprawdzają się w nawożeniu roślin doniczkowych, domowych. Nawozy rozpuszczalne to idealne rozwiązanie do nawożenia roślin balkonowych i tarasowych. Natomiast nawozy granulowane, dzięki stopniowemu uwalnianiu składników pokarmowych, sprawdzą się do nawożenia roślin ogrodowych - na rabatach czy podwyższonych grządkach.

Na rynku dostępne są również nawozy do ogrodu:

  • jednoskładnikowe, zawierające jeden pierwiastek w przeważającej ilości m.in. azot, potas czy fosfor (ich celem jest wyrównanie niedoboru danego minerału),
  • wieloskładnikowe, w ich składzie znajduje się cały kompleks makro- i mikroelementów, niezbędnych do wzrostu i kwitnienia.

Jaki nawóz do roślin kwitnących w ogrodzie?

Wybór określonego preparatu jest zależny od rodzaju gleby i gatunku uprawianych roślin. Ogrodnik powinien dopasować nawóz do potrzeb i wymagań posiadanych w ogrodzie kwiatów, drzew i krzewów. Oczywiście najlepszą opcją jest nawożenie naturalne, jednak nie zawsze będzie wystarczające — wtedy warto wspomóc się produktami mineralnymi. Producenci proponują zarówno odżywki uniwersalne, jak i preparaty przeznaczone do nawożenia określonych nasadzeń czy rodzaju upraw rośliogrodowych, w tym m.in.:

  • nawozy na rabaty kwiatowe,
  • nawozy do żywopłotów,
  • nawozy do iglaków,
  • nawozy do pnączy i powojników,
  • nawozy do krzewów ozdobnych,
  • nawozy do drzew ozdobnych,
  • nawozy do jagodników,
  • nawozy do sadu,
  • nawozy do warzyw.

Dobre nawozy do roślin ogrodowych w swoim składzie powinny zawierać takie makro- i mikroelementy, jak m.in. azot (N), fosfor (P), potas (K), wapń (Ca), magnez (Mg), żelazo (Fe), a także inne pierwiastki (m.in. miedź, cynk, chlor, bor). Regularne nawożenie pozwala wyeliminować wszelkie niedobory i równocześnie uzyskać zdrową i bujną roślinność w ogrodzie.

Kiedy zacząć nawozić rośliny w ogrodzie?

Najlepszy okres dla nawożenia to wiosna i wczesne lato, gdy następuje intensywny wzrost i kwitnienie większości roślin. Wybrany nawóz do kwiatów ogrodowych, należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Odżywki wiosenne powinny być podawane wyłącznie na początku sezonu (zawierają dużą dawkę azotu, ich zadaniem jest regeneracja oraz pobudzenie do wzrostu), z kolei od sierpnia zalecane jest stosowanie preparatów jesiennych (w składzie przeważają takie pierwiastki jak fosfor i potas, które zabezpieczają roślinę przed niskimi temperaturami).

Pamiętaj, aby proces nawożenia ściśle dopasować do wymagań oraz okresu wegetacyjnego hodowanych roślin. Naturalne nawozy warto stosować nawet kilka razy w sezonie, natomiast preparaty mineralne powinno się podawać wyłącznie przy pogorszeniu żyzności gleby i niedoborach pierwiastków.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2024
pixel