Nawozimy ogród na jesień

2020-09-04
Nawozimy ogród na jesień

Nawozimy ogród na jesień

Nawozy jesienne do ogrodu są zdecydowanie na topie. Ich wielka ogrodowa premiera zaczyna się rok rocznie po 15 sierpnia. Niektórych może dziwić, czemu w okresie wakacyjnym, gdy delektujemy się latem, nagle na półkach sklepowych pojawiają się nawozy jesienne. Otóż jesienne nawożenie to rezygnacja z azotu na rzecz zasilania roślin potasem i fosforem. Taki skład pierwiastkowy sprawi, że nasadzenia w naszych ogrodach przygotują się do spoczynku zimowego. Brak azotu sprawia, że nie stymulujemy ich do wzrostu i kwitnienia. W ten sposób moglibyśmy doprowadzić do sytuacji, w której rośliny niestety przemarzną - tyczy się to nie tylko drzew owocowych czy ozdobnych, ale również bylin, hortensji czy krzewów róż.

Co zawierają nawozy jesienne?

Stosowanie nawozów jesiennych jest wskazane z uwagi na skład. Dobór składników pokarmowych sprawia, że rośliny są bardzo dobrze przygotowane do zimy. Zwiększamy ich mrozoodporność, zapewniamy zdecydowanie lepszy wiosenny start. Dodatkowo nasadzenia w ogrodzie w nowym sezonie obficie kwitną i owocują.
Dzieje się tak dlatego, że nawozy jesienne zawierają w swoim składzie dwa podstawowe makroelementy, czyli fosfor i potas.
Potas odpowiada za szybsze drewnienie pędów, co chroni drzewa i krzewy przed przemarzaniem.
Fosfor jest niezbędny w procesie wzrostu systemu korzeniowego, dzięki czemu dobrze ukorzenione rośliny są odporne na przymrozki.Kiedy stosować nawozy jesienne?

Nawozy jesienne to nawozy stosowane nie jesienią, ale przygotowujące rośliny na sezon jesienny. W związku z tym należy je aplikować już w sierpniu i wrześniu. Ostatni moment na dokarmianie roślin to październik. Termin stosowania nawozów jesiennych jest jak widać rozpięty w czasie. Dzięki temu możemy zaplanować poszczególne prace, a wśród nich nawożenie poszczególnych części ogrodu.
Nawożenie jesienne jest niezwykle ważne zwłaszcza w obecnych warunkach klimatycznych, kiedy brak pokrywy śnieżnej może doprowadzać do przemarzania roślin. Odpowiednio rozwinięty system korzeniowy zapewnia roślinom przetrwanie w tych trudnych warunkach. Jest to niezwykle istotne nie tylko dla drzew i krzewów, ale również dla roślin kwitnących i trawników. Właśnie dlatego w sklepie Gardenstart proponujemy nawozy jesienne dopasowane do każdego ogrodu. Zabezpieczymy nimi nie tylko trawniki, krzewy, iglaki, ale również drzewa i rośliny kwaśnolubne.

Jaki nawóz jesienny wybrać?

Nawozy jesienne do iglaków, nawozy jesienne do trawników, nawozy jesienne uniwersalne, nawozy jesienne do kwaśnolubnych - to główny podział grup nawozowych, według którego powinniśmy dobierać produkty dopasowane do naszego ogrodu.

Nawożenie jesienne roślin kwaśnolubnych

Jesienne nawożenie rododendronów, różaneczników, azalii, pierisów, magnolii, hortensji, wrzosów i wrzośców należy wykonać przy użyciu Jesiennego Nawozu do Roślin Kwaśnolubnych. Ponieważ produkt jest w formie granulatu, rozsypujemy go wokół rośliny w dawce ok. 30 g/m2. Następnie mieszamy go z wierzchnią warstwą gleby. Nawożenie jesienne jest szczególnie istotne, jeśli uprawiamy rododendrony. Fosfor wpływa na wzrost systemu korzeniowego, dzięki czemu roślina jest bardziej odporna na tzw. suszę fizjologiczną, która objawia się zwijaniem liści do środka. Aby zapobiec temu zjawisku, poza nawożeniem, należy pamiętać o podlewaniu krzewów przez całą jesień. Zjawisko suszy fizjologicznej może mieć miejsce również podczas uprawy iglaków. Wówczas dochodzi do brązowienia igieł.

Nawożenie jesienne iglaków

Jesienny Nawóz do Iglaków stosujemy pod wszystkie gatunki drzew i krzewów iglastych, takich jak: jodła, świerk, sosna, kosodrzewina, cis, żywotnik, jałowiec. Dodatkowa zawartość magnezu poprawia wybarwienie igieł, co zapobiega ich brązowieniu.

Nawożenie jesienne trawników

Jesienny Nawóz do Trawników należy zastosować po wcześniejszym skoszeniu całej darni. Po rozsypaniu nawozu najlepiej podlać całą powierzchnię, co sprawi, że składniki pokarmowe będą szybciej wnikały w głąb profilu glebowego. Dzięki temu darń zostanie zabezpieczona przed zimą. Spektakularny efekt dostrzeżemy jednak w momencie, gdy ruszy wiosenna wegetacja. Trawnik bogaty w składniki pokarmowe szybko się zazieleni i zagęści, nie znajdziemy również na nim oznak chorób grzybowych lub skutków przemarzania.

Jesienne nawożenie ogrodu

Kiedy trawnik, iglaki i rośliny kwaśnolubne zostały dokarmione, to zostają nam drzewa i krzewy owocowe, a także ozdobne. Dodatkowo róże, kwiaty cebulowe i inne rośliny kwitnące. Nawóz Uniwersalny Jesienny rozsypujemy wokół roślin i również mieszamy z wierzchnią warstwą gleby. Dzięki temu nasadzenia znacznie lepiej zimują, a pędy nie ulegają przemarzaniu.


Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixel