Nawożenie obornikiem
2020-02-28
Nawożenie obornikiem
Zajmujesz się uprawą roślin w sposób zawodowy i marzysz o obfitych, smacznych i zdrowych plonach? Hodowla warzyw, owoców i kwiatów ozdobnych stanowi jednak spore wyzwanie, gdyż rolnictwo to dziedzina, która nie ogranicza się wyłącznie do sadzenia nasion, podlewania kiełków i monitorowania poziomu ich wzrostu.
Skuteczna uprawa roślin wymaga od ogrodnika znajomości podstaw ich fizjologii, używanie np. obornika granulowanego, a także metod przygotowania podłoża pod ich wzrost. Ostatni z wymienionych elementów odgrywa kluczową rolę w procesie sadzenia - gleba o konkretnych dla danego gatunku właściwościach stwarza bowiem optymalne warunki do wzrostu i rozwoju rośliny, przyczyniając się tym samym do poprawy wydajności i jakości jej plonów.
Nawóz naturalny - ekologiczny sprzymierzeniec w walce o zdrowe owoce
Nie od dziś wiadomo, że najbardziej skuteczne rezultaty przynoszą rozwiązania bazujące na wykorzystaniu podstawowych i ogólnodostępnych bogactw przyrody. W myśl tej idei odchodzi się coraz częściej od stosowania produktów złożonych i zwraca w kierunku propozycji o krótkich, powszechnie znanych składach, najlepiej pochodzenia naturalnego jak obornik koński.Ta proekologiczna moda widoczna jest również na rynku produktów ogrodniczych, gdzie coraz częściej nawozy mineralne zastępowane zostają ich organicznymi odpowiednikami. Nawozy naturalne charakteryzują się jednak nie tylko niską szkodliwością dla środowiska, lecz przede wszystkim gwarantują ogrodnikom uzyskanie zdrowych plonów niezawierających w sobie substancji chemicznych, co w dzisiejszych czasach stanowi towar na wagę złota.
Określenie nawozu naturalnego dotyczy gnojówki, guana oraz jego najpopularniejszego typu, czyli obornika, który jest mieszanką odchodów i ściółki, a jego właściwości zależą od gatunku zwierzęcia, od którego pochodzi, a także stopnia przefermentowania. Takie połączenie wyróżnia się zawartością wszystkich potrzebnych do rozwoju rośliny składników pokarmowych, których pobieranie rozpoczyna się dopiero po wprowadzeniu obornika do gleby za pomocą pługa, gdzie następnie dochodzi do mineralizacji związków organicznych.
Łatwiejszą i wygodniejszą w użyciu metodą stosowania nawozu naturalnego, która nie wytwarza ponadto przykrego zapachu, jest obornik granulowany dostępny pod postacią suchych granulek o właściwościach jego świeżego odpowiednika. Taki typ nawozu wyróżnia się skoncentrowaną formułą i powinna Cię zainteresować łatwością aplikacji. Pozwala na używanie go nie tylko w profesjonalnych hodowlach warzyw i owoców, lecz również w przydomowych ogródkach, a także podczas pielęgnacji roślin doniczkowych. Obornik granulowany stosowany być może punktowo, posypowo, lub w formie roztworu niemal przez cały rok - od wczesnej wiosny, aż do końca sezonu wegetacyjnego.
Przegląd najczęściej stosowanych typów obornika granulowanego
Zastanawiasz się który rodzaj nawozu naturalnego wiedzie prym? To obornik koński określany mianem najbardziej uniwersalnego produktu o tym przeznaczeniu i przyjmuje formę skoncentrowanych granulek. Nawóz powstały na bazie końskich odchodów charakteryzuje się wysoką zawartością masy organicznej, a sposób produkcji gwarantuje brak obecności niepożądanych nasion i pestycydów w jego formule.Obornik koński to propozycja nadająca się szczególnie pod uprawę odmian szklarniowych, gdyż jego umiejętnie rozłożona warstwa wytwarza spore pokłady ciepła, czym stymuluje rozwój roślin. Do nawożenia warzyw, drzew i krzewów owocowych sprawdzi się najlepiej obornik bydlęcy granulowany, a okres jego wykorzystywania przypada na miesiące od marca do listopada. W przypadku tego rodzaju nawozu naturalnego pamiętać należy, że ma on odczyn zasadowy, dlatego nie poleca się go do uprawy roślin kwasolubnych.
Kolejną propozycją o wysokim pH jest obornik kurzy, którego aplikacja wymaga od rolnika wiedzy i szczególnej dokładności w jego dozowaniu. Kurzak zawiera bowiem dużo wapnia i azotu, a nadmierna zawartość tych składników w glebie doprowadzić może do zniszczenia uprawy. Obornik kurzy służy głównie podczas nawożenia jesiennego, lecz ważną rolę odgrywa także w procesie przyspieszania kompostowania oraz odkwaszania podłoża.
Pokaż więcej wpisów z
Luty 2020