Nasz własny sad, czyli jak pielęgnować drzewa owocowe
2020-02-28

Nasz własny sad, czyli jak pielęgnować drzewa owocowe
Marzysz o założeniu swojego sadu i cieszenia się cudownym smakiem owoców? Drzewa owocowe wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak cięcie, nawożenie, czy podlewanie. Trzeba zapewnić im dobrą ochronę przed chorobami i szkodnikami. Warto także wiedzieć, że nie wszystkie nadają się do uprawy w naszym klimacie. Dowiedz się, jak dbać o drzewa owocowe i czerpać radość z pięknego sadu, pełnego zdrowych i bujnych roślin.
Jak zabezpieczyć drzewa owocowe przed okresem zimowym?
Drzewka owocowe posadzone w okresie jesieni wymagają dodatkowej ochrony. W tym przypadku koniecznie trzeba zabezpieczyć podstawę pnia poprzez kopczykowanie z użyciem kompostu. Co więcej, bardzo ważnym elementem jest zadbanie o dobrą ochronę dla miejsca okulizacji. Jest to istotne ze względu na rozmnażanie wegetatywne roślin. Gatunki wrażliwe na mróz, na przykład morele czy czereśnie, wymagają zabezpieczenia korony drzew.Warto pamiętać również o zabiegu chroniącym przed uszkodzeniami przez gryzonie. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu pni drzew przed obgryzaniem. Stosujemy wówczas osłonki plastikowe, czy perforowane ochraniacze sadownicze. Jeśli częstym gościem w ogrodzie są zające, to warto zastosować osłonkę w kolorze niebieskim, która odstrasza właśnie te konkretne gryzonie.
Bielenie drzew owocowym jako zabezpieczenie przed zimą
Wapno do bielenia drzew owocowych stosuje się już w grudniu. W lutym powtarza się określoną procedurę. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy dostrzeże się, że opady usunęły części preparatu. Działanie chroni przed mrozem. Środek odbija promienie słoneczne i ogranicza kumulację ciepła. W okresie przedwiośnia pień bardzo szybko się nagrzewa. Proces ten pobudza zlokalizowane pod korą tkanki. W nocy, gdy temperatura spada poniżej 0oC, dochodzi do obumierania tkanek. W rezultacie kora pęka. Zastosowanie wapna do bielenia drzew chroni przed tym zjawiskiem.Do ochrony warto wykorzystać wapno do bielenia drzew marki Ogród Start. Produkt bardzo dobrze zabezpiecza przed uszkodzeniami mrozowymi. Ponadto preparat wyróżnia się zwiększoną przyczepnością i skutecznie chroni przed powstawaniem ran zgorzelinowych.

Przycinanie drzew owocowych
Bardzo ważną czynnością, jeśli chodzi o pielęgnację drzew owocowych, jest przycinanie roślin. Wymienia się różne typy cięć, a mianowicie techniczne, pielęgnacyjne, formujące, korygujące, sanitarne, a ponadto prześwietlające. Zdecydowaną większość drzew owocowych przycina się na przełomie lutego i marca. Brzoskwinie należy przycinać później, w tak zwanej fazie różowego pąka bądź w czasie kwitnienia. Natomiast wiśnie czy czereśnie po zbiorze owoców. Zmniejsza się wówczas niebezpieczeństwo zakażenia ran chorobami drewna.Szczególne znaczenie ma cięcie sanitarne. Zabieg polega na usuwaniu pędów i gałęzi w koronach drzew. Ponadto, usuwa się także części martwe, połamane lub chore części korony. Cięcia prześwietlające mają natomiast za zadanie przerzedzenie zbyt gęstej korony. Usuwamy gałęzie krzyżujące się i te które rosną do środka korony.
Co warto wiedzieć na temat prześwietlania drzew owocowych?
Przycinanie prześwietlające można wykonywać od drugiej połowy lutego. Termin ma wpływ na owocowanie i wzrost roślin. W pierwszej kolejności zabieg wykonuje się w przypadku drzewek odpornych na mrozy. Nie przycina się więcej niż 20% gałęzi. Zabiegowi poddaje się wyłącznie cienkie gałązki roślin. Nie usuwa się grubych konarów, gdyż można przyczynić się do infekcji grzybowej.Podstawowe informacje dotyczące nawożenia drzewek owocowych
Bardzo ważnym elementem jest zapewnienie roślinom podstawowych składników odżywczych. Dzięki temu dobrze się rozwijają. Drzewa owocowe nawozi się na przełomie marca i kwietnia. Wówczas dzień powinien być ciepły i bez opadów. W przypadku, gdy zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego produktu, to warto wykorzystać wieloskładnikowy granulowany nawóz nieorganiczny marki Ogród Start. Preparat ma niską zawartość chlorków, a do tego zawiera azot, fosfor, potas i magnez. Zwiększa plonowanie, a także poprawia walory smakowe owoców. Jego regularne stosowanie doskonale wpływa na zdrowie roślin. Omawiany nawóz do drzew i krzewów owocowych nadaje się do wszystkich gatunków drzew. Ponadto sprawdza się w przypadku takich krzewów jak maliny, czy porzeczki. Warto podkreślić, że jest bardzo łatwy w aplikacji. Przeznaczony do stosowania od marca do czerwca. Ciekawą alternatywą jest również nawóz do drzew i krzewów owocowych z serii EKO START, który zawiera aż 55% materii organicznej, dzięki czemu jest bardzo dobrze przyswajalny. Stopniowe uwalnianie składników pokarmowych zmniejsza ryzyko przenawożenia.
Pokaż więcej wpisów z
Luty 2020