Najlepsze kwiaty na balkon - pelargonie i surfinie w ciekawych zestawieniach

2020-02-28
Najlepsze kwiaty na balkon - pelargonie i surfinie w ciekawych zestawieniach

Najlepsze kwiaty na balkon - pelargonie i surfinie w ciekawych zestawieniach

Pelargonie i surfinie to kwiaty często goszczące na polskich balkonach i tarasach. Pierwsze są łatwe w uprawie. Występują w formie bylin lub półkrzewów. Natomiast surfinie mają długie, zwisające pędy, a cechą wyróżniającą jest bujne kwitnienie. Oba kwiaty dobrze prezentują się w swoim towarzystwie pomimo różnic. Jak zapewnić im odpowiednią pielęgnację?


Dlaczego warto wybrać pelargonie na balkon?

Pelargonie sprawdzają się w nasadzeniach pojedynczych, ale też kompozycjach z innymi roślinami. Najobficiej rosną na stanowiskach dobrze nasłonecznionych i wymagają równomiernej wilgoci. Pelargonie to podstawowe rośliny balkonowe, które mają wiele zalet, a mianowicie:
● na rynku dostępnych jest wiele ciekawych odmian, co ułatwia wybór właściwych kwiatów,
● długo, a także obficie kwitną,
● łączą się z innymi kwiatami,
● są łatwe w uprawie.

Dlaczego warto wybrać surfinie na balkon?

Surfinie to równie popularne kwiaty na taras. Najlepiej prezentują się w doniczkach podwieszanych pod zadaszeniem balkonu. Liście rośliny są jajowate, krótkoogonkowe lub siedzące. Powinny być zlokalizowane od strony południowej, południowo-wschodniej bądź południowo-zachodniej. Konieczne jest zadaszenie zapewniające ochronę przed deszczem i systematyczne nawadnianie. Wymienia się następujące zalety tych roślin:
● są to jedne z najbardziej dekoracyjnych kwiatów,
● mają wiele odmian, a każdego roku powstają nowe, co ułatwia wybór odpowiednich kompozycji,
● bardzo dobrze znoszą towarzystwo innych roślin,
● mają bardzo długi okres kwitnienia,
● są łatwe w uprawie.

Pelargonie i surfinie w jednej doniczce

Pelargonie to najlepsze kwiaty nadające się do tworzenia połączeń z innymi roślinami. Doskonale do tego zadania nadają się surfinie. Trzeba jednak odpowiednio dbać o te kompozycje. W tym przypadku stanowisko musi być dobrze nasłonecznione. Najlepszym rozwiązaniem będzie taras zachodni bądź południowy. Doniczka musi być odpowiednio duża - odległość między roślinami nie może być mniejsza niż 30 cm.

Należy zadbać również o drenaż i otwory na dnie pojemnika. Zasadnicze znaczenie ma zapewnienie przepuszczalnego podłoża. Nie można dopuścić do tego, żeby w doniczce stała woda, chociaż kwiaty podlewaj systematycznie. Jest to szczególnie ważne podczas letnich upałów. Rośliny pobierają składniki odżywcze z nawozów, gdy zostaną rozpuszczone w wodzie, dlatego nawożenie jest niezbędnym działaniem. Tylko wówczas otrzyma się kaskady roślin. Nawóz do kwiatów balkonowych powinien być stosowany przynajmniej raz w tygodniu. Pelargonie i surfinie poddawaj także zabiegom czyszczenia, dzięki temu ochroni się przed rozwojem chorób grzybowych.

Nawożenie pelargonii i surfinii

Pelargonie i surfinie to rośliny, które mają duże wymagania pokarmowe. Dlatego należy zadbać o regularne dostarczanie niezbędnych składników. Dzięki temu zapewni się kwiatom piękny rozwój. W przypadku, gdy zastanawiasz się nad wyborem dobrego produktu, to warto zainwestować w nawóz do pelargonii marki Ogród Start. Wyrób zawiera azot, fosfor, potas, a także mikroskładniki. Produkt należy stosować w okresie od kwietnia do października. Zapewnia obfite i długotrwałe kwitnienie. Dzięki temu zyskuje się intensywne wybarwienie kwiatów. Płynny nawóz do pelargonii zaleca się stosować z częstotliwością raz w tygodniu. Alternatywą jest krystaliczny nawóz do pelargonii rozpuszczalny, który w 100% zaspokoi potrzeby pokarmowe również innych kwiatów balkonowych, tarasowych i balkonowych.

W ofercie marki Ogród Start znaleźć można także płynny nawóz do surfinii. Jest bardzo wygodny w stosowaniu. Wystarczy rozcieńczyć 10 ml roztworu w 2 l wody, aby otrzymać eliksir bogaty w mikro i makroelementy. Produkt dostarcza maksimum składników odżywczych. Dzięki temu roślina zyskuje odporność na szkodniki, grzyby, a także zmienne warunki klimatyczne. Jeśli jednak ilość kwiatów balkonowych przewyższa standardy, warto skorzystać z nawozu rozpuszczalnego do surfinii, gdzie jedno opakowanie wystarczy do przygotowania 250 l roztworu.

Doskonale sprawdza się także hydrożel. Ma strukturę drobnych kryształków, które pochłaniają wodę. Stosowanie preparatu wpływa na ograniczenie częstotliwości podlewania, gdyż zapewnia stałą i równomierną wilgoć dla roślin. Hydrożel Ogród Start chroni przed więdnięciem, a także usychaniem roślin. Produkt poza wodą doskonale magazynuje również składniki pokarmowe i poprawia strukturę gleby.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel