Mocznik i KompostGarden - zrób idealny kompost

2020-11-20
Mocznik i KompostGarden - zrób idealny kompost

Mocznik i KompostGarden - zrób idealny kompost

KompostGarden przyspiesza kompostowanie

Środki przyspieszające kompostowanie, takie jak KompostGarden są niezbędne, jeśli chcemy w stosunkowo krótkim czasie uzyskać naturalny nawóz organiczny z dużą zawartością próchnicy. Wykorzystanie kompostu w ogrodzie ozdobnym, jak i warzywniaku ma bardzo wiele korzyści. Gleba, która jest eksploatowana co roku, wymaga odpowiedniej troski. Nawożenie roślin i ochrona przed szkodnikami to tylko część procesu. Równie ważne jest dbanie o strukturę podłoża, jego pH i zasobność w składniki pokarmowe. KompostGarden pozwala nam otrzymać nawóz organiczny już w przeciągu pół roku, jeśli stosujemy termokompostowniki. Mieszanie kompostu z glebą wzbogaca ją w próchnicę, polepsza nawilżenie i napowietrza ją. W ten sposób tworzymy optymalne warunki do rozwoju pożytecznych mikroorganizmów, a także zapewniamy optymalne warunki do rozwoju strefy korzeniowej umieszczonych w podłożu roślin. KompostGarden to jeden z elementów przyspieszających kompostowanie. Pamiętajmy, że bardzo ważne jest przerzucanie kompostu - najlepiej widłami, nawilżanie i uzupełnianie kompostownika odpowiednimi odpadami.

Co można kompostować?

Kompostownik należy uzupełniać takimi materiałami jak odpady kuchenne, czyli obierki z warzyw, woda po gotowaniu warzyw i jajek, skorupki od jajek, skórki od bananów, fusy z kawy i herbaty, resztki jedzenia - z wyjątkiem cytrusów i mięsa. Aby zadbać o różnorodność pamiętajmy o resztkach zielonych - chwasty, skoszona trawa, liście, usunięte z rabat rośliny jednoroczne, rozdrobnione gałęzie. Równie dobrze rozkładowi będą ulegały zużyte ręczniki papierowe, tektura, popiół z kominka. Jeśli przesadzamy kwiaty doniczkowe czy balkonowe, zużytą i wyeksploatowaną już ziemię umieszczamy także w kompoście. Taka różnorodność materiału sprawi, że kompost będzie się lepiej rozkładał, a jego wartość organiczna będzie znacznie wyższa. W takich warunkach zdecydowanie lepiej rozwijają się pożyteczne grzyby, mikroorganizmy, lepsze warunki do przerobu materii organicznej mają dżdżownice.

Jak przyspieszyć wytworzenie kompostu przy użyciu Mocznika?

Mocznik do kompostu idealnie sprawdzi się w zastępstwie produktu kompostującego KompostGardenMocznik to 46% azot całkowity w formie amonowej, który jest niezbędny do prawidłowego rozkładu resztek przez mikroorganizmy. Mocznikiem przesypujemy poszczególne warstwy. Stosujemy go w dawce 1,5-3,0 kg/m3 kompostowanej masy. Ważne jest również przerzucanie materiału co 2-3 tygodnie, aby napowietrzyć powstający kompost.

Oprysk drzew owocowych Mocznikiem

Stosowanie Mocznika jesienią polega na wykorzystaniu go do oprysku drzew owocowych. Robimy w to momencie, kiedy liście są na drzewie. Jeśli większość z nich opadła należy spryskać również te, które znalazły się na ziemi - będą stanowiły idealny materiał do kompostowania. Oprysk drobnokroplisty Mocznikiem o stężeniu 1-2% przygotowujemy z 10-20 g Mocznika i mieszamy go z jednym litrem wody. Przy użyciu opryskiwacza ciśnieniowego - pamiętając o osłonie ust i nosa - spryskujemy całe drzewo, a także podłoże wokół niego.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixel