Listopadowe nawożenie ogrodu nawozami organicznymi
Listopadowe nawożenie ogrodu nawozami organicznymi
Jesień jest okresem, w którym mamy coraz mniej prac ogrodowych, jednak cały czas musimy o niego dbać. To przede wszystkim miesiąc, w którym przygotowujemy ogród do zbliżającej się zimy. W listopadzie jednym z najważniejszych zabiegów jest nawożenie nawozami organicznymi, dzięki któremu przygotujesz glebę na zimę, a wiosną rośliny będą z niej pobierać niezbędne składniki odżywcze. W tym czasie nie stosujemy już nawozów mineralnych. Jesienne nawożenie nawozami organicznymi najlepiej wykonywać do 30 listopada.
Dlaczego warto nawozić ogród w listopadzie?
Jesienne nawożenie jest bardzo korzystne dla roślin. W listopadzie, gdy ziemia jest już chłodna, ale jeszcze nie zamarzła, możesz wykonywać nawożenie organiczne. Ten stan gleby ogranicza utratę wody i pozwala składnikom odżywczym lepiej się wchłonąć. Listopadowe nawożenie to przede wszystkim przygotowanie ogrodu do zimy, ale także wsparcie korzeni roślin w naturalnym procesie regeneracji.
Wprowadzenie nawozów organicznych w listopadzie sprawia, że podłoże jest znacznie lepiej przygotowane na wiosnę - staje się bardziej przepuszczalne, a rośliny się szybciej regenerują i wzrastają.
W miesiącach chłodniejszych, którym zdecydowanie jest listopada, korzenie przechodzą w stan spoczynku, w odróżnieniu od gleby, która wciąż pracuje. Zawarte w nawozach organicznych bakterie i mikroorganizmy nadal funkcjonują, pozwalając na długotrwałe uwalnianie składników odżywczych.
Jakich nawozów organicznych możemy używać w listopadzie?
Możliwości jakie mamy w listopadzie są dość mocno ograniczone. Nie możemy już wykorzystywać nawozów mineralnych, pozostają nam wyłącznie nawozy organiczne. To jaki nawóz wybierzemy jest zależne od naszej gleby oraz roślin, które będziemy nawozić. Najczęściej w ogrodzie w listopadzie stosujemy kompost i obornik zwierzęcy.
Stosowanie kompostu w listopadzie
Kompost to jeden z najpopularniejszych i najlepszych nawozów organicznych. Zawiera ogromną ilość niezbędnych roślinom składników odżywczych, a także jest naturalnym źródłem materii organicznej. Zawiera m.in. azot, fosfor, potas oraz mikroelementy, które wspierają rozwój korzeni, stymulują wzrost roślin. Poprawiają również odporność na choroby.
Jak stosować kompost? Na podłożu rozsyp jego cienką warstwę, a potem delikatnie przekop ziemię, dzięki czemu nawóz wniknie w glebę. Kompostem możesz też zasilić rośliny wieloletnie, rozsypując je wokół nich.
Kompost możesz przygotować samodzielnie, np. z resztek warzyw i owoców, ściętej trawy, fusów po kawie i herbacie, liści czy chwastów. Aby przyspieszyć rozkład kompostu i przygotowanie nawozu organicznego możesz wykorzystać KompostGarden przyspieszający kompostowanie granulowany lub KompostGarden przyspieszający kompostowanie płynny.
Obornik zwierzęcy - nawóz organiczny idealny na listopad
Innym korzystnym dla Twojego ogrodu nawozem organicznym jest obornik. Jest doskonałym źródłem potasu, fosforu i azotu, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. Stosując go w listopadzie pozwalamy na przyswajanie się mikroelementom przez dłuższy czas, ponieważ obornik rozkłada się bardzo powoli.
Obornik pozwala także przygotować glebę do następnego sezonu, już wczesną wiosną rośliny będą mogły czerpać z podłoża składniki odżywcze, które łatwo się przyswajają.
W przypadku nawożenia obornikiem kwiatów rabatowych lub warzywnika, rozłóż go na powierzchni albo wkomponuj go w glebę. Pamiętaj, aby unikać sypania obornikiem bezpośrednio na rośliny cebulowe - może to doprowadzić do ich spalenia. Dobrze jest pokryć obornik warstwą ściółki lub ziemi, aby chronić składniki przed utratą azotu i przed zamarzaniem.
Jaki obornik zwierzęcy wybrać?
Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów oborników zwierzęcych:
- obornik bydlęcy - doskonały wybór do nawożenia trawników
- obornik koński - najlepszy do użycia w szklarniach
- obornik kurzy - idealny nawóz, który pomaga przygotować glebę w warzywniaku
W sklepie Gardenstart możesz zakupić Obornik Koński naturalny granulowany, Obornik Kurzy naturalny granulowany i Obornik Bydlęcy naturalny granulowany, które pomogą Ci w listopadowym nawożeniu i przygotowaniu gleby na zimę oraz nadchodzącą wiosnę.
Zalety nawożenia organicznego
Poza wspomnianymi już wcześniej zaletami, jakimi są dostarczenie składników odżywczych roślinom i przygotowanie gleby na nowy sezon, nawożenie organiczne posiada także inne walory. Z uwagi na to, że uwalniają składniki stopniowo, efekt ich działania jest długotrwały. Nawozy organiczne mają także wpływ na poprawę struktury podłoża, dzięki nim staje się bardziej przepuszczalne.
A co najważniejsze, nawożenie kompostem i obornikiem jest w pełni ekologiczne, bez chemikaliów, co oznacza brak zagrożenia dla środowiska i mniejsze ryzyko zanieczyszczenia wód gruntowych. Dzięki użyciu naturalnych nawozów Twoje uprawy będą zdrowsze i korzystnie wpłyną na Twój organizm, ponieważ nie będą zawierały sztucznych nawozów.
Błędy przy nawożeniu organicznym
Niestety, przy nawożeniu organicznym często są popełniane błędy. Do najczęstszych należy przenawożenie, poprzez użycie za dużej ilości nawozu. Nadmiar składników odżywczych może
„spalić” rośliny, zwłaszcza młode i delikatne gatunki. Zły wybór nawozu to kolejny czynnik, który może wywołać odwrotny od zamierzonego efekt. Niektóre nawozy organiczne są lepsze dla
roślin kwitnących, inne dla warzyw, dlatego warto zwrócić uwagę na potrzeby konkretnego gatunku.
Pamiętaj, aby nawozić do końca listopada - zbyt późne nawożenie nie będzie skuteczne.