Kwiaty doniczkowe - które są najbardziej wytrzymałe?
2020-02-27
Kwiaty doniczkowe - które są najbardziej wytrzymałe?
Rośliny nie tylko stanowią naturalną dekorację wnętrz, ale również wpływają pozytywnie na zdrowie i samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kwiatami doniczkowymi, jest wybór mało wymagających roślin, które przetrwają nawet w trudnych warunkach.
5 wytrzymałych kwiatów doniczkowych
Czasem słyszymy opinię, że ktoś “nie ma ręki do kwiatów”, albo nie ma czasu na ich pielęgnację. Okazuje się jednak, że istnieją kwiaty doniczkowe, które nie wymagają ani bardzo dobrych warunków przechowywania, ani wieloletniego doświadczenia w uprawie roślin. Nie trzeba przypominać, jak wiele korzyści płynie z posiadania roślin doniczkowych w domu, szkole czy pracy. Jednak to właściwa pielęgnacja wpłynie na ich intensywny wzrost i rozwój. Dla miłośników kwiatów idealnym rozwiązaniem jest hydrożel. Preparat warto stosować w momencie, gdy przesadzamy kwiaty do większej doniczki.
Wówczas mieszamy preparat z ziemią. Dzięki temu nie tylko poprawiamy jej strukturę, ale również zapewniamy stałą wilgotność podłoża. Absorbent o strukturze drobnych kryształków pochłania wodę i zapobiega zjawiskom przesuszenia.
Kaktus - roślina idealna dla początkujących
Dzięki możliwości magazynowania wody w łodygach kaktusy przystosowały się do życia w trudnych warunkach. Uwielbiają słońce, dlatego można stawiać je nawet w nasłonecznionych miejscach: latem na balkonie lub na tarasie, a podczas innych pór roku: na parapecie.
Kaktusy podlewasz wtedy, gdy podłoże doniczki jest delikatnie przeschnięte. Nie można dopuścić do tego, żeby całkowicie wyschło! Należy pamiętać, że zbyt obfite oraz częste podlewanie sprawi, że te rośliny doniczkowe zgniją. W tym przypadku nadgorliwość nie popłaca.
Aloes, czyli żelazna roślina w doniczce
Wytrzymałe kwiaty doniczkowe nazywane są często “żelaznymi roślinami”. Jednym z nich jest z pewnością aloes. Podobnie jak kaktusy - aloesy wykazują dużą odporność na suszę i lubią nasłonecznione miejsca. Są bardzo odporne na choroby i szkodniki. Podlewając tę roślinę doniczkową w okresie letnim, nie możesz dopuścić do tego, żeby podłoże było nieustannie wilgotne. W sezonie zimowym podlewanie powinno zostać mocno ograniczone. Latem aloes podlewamy umiarkowanie, a zimą - oszczędnie.
Aloes nie tylko pięknie się prezentuje, ale ma również wiele właściwości leczniczych. Miąższ znajdujący się w jego liściach zawiera mnóstwo witamin oraz mikroelementów.
Wdzięczna i popularna zielistka
Chyba każdy zna tę roślinę. Zielistka zyskała uznanie nie tylko dzięki małym wymaganiom pielęgnacyjnym, ale także minimalistycznej formie - charakteryzują je długie zielono-białe liście. Ta roślina doniczkowa najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej: na parapecie, komodzie i pod sufitem. Jest odporna na suszę, ale lubi być podlewana. Nawadnia się ją wówczas, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce jest mocno przesuszona. Brązowiejące końcówki oznaczają natomiast, że kwiat ma zbyt wilgotno.
Wytrzymały zamiokulkas zamiolistny
Idealny kwiat doniczkowy do pomieszczeń, w których brakuje słońca. Zamiokulkas zamiolistny może być uprawiany w suchych, ciepłych i nieoświetlonych pomieszczeniach. Bywa rzadko atakowany przez różnego rodzaju choroby czy szkodniki, dlatego zdobywa coraz większą popularność jako naturalna dekoracja w domach czy biurach. Co więcej, zapasy wody gromadzi w mięsistych liściach, dlatego należy go nawadniać bardzo oszczędnie. Należy przy tym unikać podlewania liści, ponieważ mogą pojawić się na nich nieestetyczne plamy. Okazuje się, że zamiokulkas zamiolistny może wytrzymać bez wody nawet dwa miesiące! Do jego prawidłowego wzrostu i rozwoju niezbędne jest dostarczenie zbilansowanych składników pokarmowych. Nawóz Zamiokulkas marki Ogród Start to nawóz płynny w formie koncentratu, który w pełni zaspokoi potrzeby pokarmowe uprawianych roślin.
Prosta w uprawie dracena obrzeżona
Dobrze znana roślina - dracena obrzeżona, to niewymagający szczególnej opieki kwiat, który w okresie letnim można podlewać raz w tygodniu, a zimą trochę rzadziej. Może ona stać w jasnym oraz ciemnym pomieszczeniu, jednak najważniejsze, żeby nie padały na nią promienie słoneczne. Od marca warto również zadbać o zbilansowane nawożenie. Nawóz do palm, juk i dracen, dzięki zawartości makro i mikroelementów, w pełni zaspokoi potrzeby pokarmowe uprawianych roślin.
Tego typu rośliny świetnie sprawdzają się jako pierwsze rośliny dla początkujących bądź kwiaty doniczkowe dla osób, które nie mają czasu na szczególną pielęgnację zielonych dekoracji. Warto pamiętać, że kwiatów nie powinno się podlewać wodą prosto z kranu (najlepiej, aby odstała 24 godziny). Z pewnością sprawdzą się w każdym mieszkaniu oraz biurze. Warto dać im szansę - one odwdzięczą się pięknym wyglądem, zdrowotnymi właściwościami oraz małymi wymaganiami co do pielęgnacji. Jeśli w naszym otoczeniu znajduje się wiele różnych roślin, kompleksowo zadbamy o nie stosując Nawóz uniwersalny w formie płynnej. 1 litr koncentratu bogatego w azot, fosfor i potas, wystarczy do przygotowania 200 litrów roztworu, którym będziemy mogli zasilić każdy roślinny okaz.
Pokaż więcej wpisów z
Luty 2020