Kwiaty balkonowe - sekret udanej uprawy

2020-07-23
Kwiaty balkonowe - sekret udanej uprawy

Kwiaty balkonowe - sekret udanej uprawy

Uprawa kwiatów balkonowych i tarasowych w równym stopniu interesuje mieszkańców miast i wsi. Łączy ich silna potrzeba kontaktu z naturą. Obecność zieleni sprawia, że lepiej się czujemy, efektywniej wypoczywamy i tworzymy własne oazy relaksu. Mieszkańcy wsi mają zdecydowanie ułatwiony kontakt z naturą, a ukwiecone trasy są tylko jej przedłużeniem - elementem łączącym ogród z domem. W przypadku mieszkańców miast ukwiecone roślinne aranżacje na balkonach już dawno przestały się ograniczać do pelargonii i surfinii zawieszonych na balustradach. Coraz częściej zapraszamy na nasz balkon zioła, krzewy owocowe, uprawiamy paprykę i pomidory koktajlowe, pojawiają się zwisające truskawki, ale również wysiane w skrzyniach trawy ozdobne, byliny, które dotychczas gościły tylko w ogrodach. Coraz częściej pojawiają się pnącza, które tworzą piękne zielone ściany. Balkony stały się małymi ogrodami, a wszystko dlatego, że pełnią konkretną funkcję.Ukwiecone balkony w zabudowie miejskiej to strefa wypoczynkowa, natomiast roślinność balkonowa na wsi spełnia głównie funkcję dekoracyjną. Patrząc właśnie z tego punktu widzenia, łatwo wytłumaczyć bogactwo pomysłów, różnorodność nasadzeń, które dominują w miastach.
Balkonowe bogactwo roślin, to również bardzo duże wyzwanie w kwestii pielęgnacji. Jak sadzić, jak uprawiać, o czym pamiętać, aby móc cieszyć się zdrowymi roślinami na przestrzeni całego sezonu? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Wybierz odpowiednie miejsce dla roślin

Jeśli decydujemy się na ukwiecenie naszego balkonu, warto najpierw przeanalizować, jak wygląda stopień nasłonecznienia. Kiedy słońce się pojawia? Do której godziny oświetla balkon? Z uwagi na doświetlenie możemy wyróżnić wystawę południową, północną, wschodnią i zachodnią. To pierwszy element, który powinniśmy się kierować przy wyborze roślin. Miejsca mało nasłonecznione są trudne do uprawy roślin, natomiast wystawy ciepłe i mocno nasłonecznione mogą być obsadzone roślinami o dużych wymaganiach świetlnych.

Rośliny w miejsca zacienione

Jeśli na nasz balkon lub taras wpada mało światła z powodzeniem możemy uprawiać takie rośliny jak: barwinek pospolity, barwinek większy, begonia bulwiasta, bluszcz pospolity, chmiel japoński, klarkia wdzięczna, niecierpek nowogwinejski, niezapominajka, powój trójbarwny, wilec purpurowy, zielistka Strenberga.

Rośliny w miejsca nasłonecznione

Rośliny odporne na silne nasłonecznienia to m.in. aksamitka, begonia stale kwitnąca, cynia wytworna, fasola wielokwiatowa, fiołek ogrodowy, , groszek pachnący, kobea pnąca, koleus Blumego, lobelia, maciejka, nagietek, nasturcja, pelargonia bluszczolistna, pelargonia rabatowa, petunia, powój, winobluszcz, smagliczka, złocień maruna, żeniszek ogrodowy.

Podłoże do roślin

Kiedy już określimy jakie warunki pod względem nasłonecznienia panują na naszym balkonie, na tej podstawie dobieramy rośliny. Następnie przystępujemy do wyboru podłoża, w którym będziemy je sadzili. Bardzo ważne jest, aby ziemia była żyzna, najlepiej wzbogacona nawozem startowym z absorbentem wody. W takich warunkach rośliny zdecydowanie łatwiej będą się aklimatyzowały w nowym miejscu, system korzeniowy będzie miał bardzo dobre warunki do rozwoju i pobierania składników pokarmowych wraz z wodą.

Wybór donic do sadzenia roślin

Wybór donic zależy od tego, czy rośliny będą zimowały na balkonie, czy może będą chowane do pomieszczeń. W przypadku roślin, które będą w okresie jesienno-zimowym pozostawione na zewnątrz, konieczna jest donica ocieplana. Boki powinny być wyłożone styropianem i zabezpieczone folią. Należy pamiętać o wykonaniu nacięć w dnie, aby zapewnić odpływ wodzie. W przypadku roślin, które będą chowane na zimę wystarczą zwykłe plastikowe donice, w których należy wykonać otwory w dnie. Najczęściej w gotowych, plastikowych skrzynkach dostępnych w sklepach znajdują się specjalne wypustki, które należy przedziurkować. Jeśli sadzimy rośliny w doniczce szkółkarskiej, z gotowymi otworami, z powodzeniem możemy umieścić roślinę w osłonce, która będzie zbierała wodę wypływającą z dolnych otworów. Przy dużej różnorodności kwiatów dobrze jest postawić na donice proste i bez zbędnych ozdób.

Keramzyt - czyli odpowiedni drenaż

Rośliny wybrane, doniczki i podłoże również. Pozostaje drenaż. Stanowi on niezwykle ważny element, który zapewni właściwe warunki roślinom uprawianym w pojemnikach. W gotowych donicach lub skrzynkach umieszczamy najpierw keramzyt, a następnie ziemię ogrodniczą z nawozem startowym i Hydrożelem. W tak przygotowanym podłożu umieszczamy rośliny, które przysypujemy ziemią. Ziemi nie wsypujemy do samej góry. Najlepiej zostawić 2-3 cm od góry donicy, aby podczas podlewania woda nie wylewała się z pojemników. Sekretnym sposobem na utrzymanie wilgoci, a zarazem zapobieganiu zbrylania ziemi i pojawianiu się pleśni i grzybów jest zastosowanie keramzytu również n wierzchniej warstwie ziemi. Dzięki temu posadzone rośliny wyglądają nie tylko estetycznie, ale również są chronione przed nadmierną utratą wilgoci, zwłaszcza w upalne dni.

Pielęgnacja roślin balkonowych i tarasowych

Właściwie posadzone rośliny, umieszczone w odpowiednim miejscu - z uwzględnieniem upodobań świetlnych mają spełnione podstawowe warunki do prawidłowego rozwoju. Pamiętajmy jednak, że rośliny o delikatnych płatkach kwiatów, takie jak surfinie i petunie nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie deszczu. Najlepiej jeśli znajdują się pod zadaszeniem. Nadmiar wilgoci związanej z opadami deszczu może doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych, które mogą nie tylko osłabić roślinę, ale przyczynić się również do jej zamierania. Bardzo ważne jest również usuwanie przekwitłych kwiatostanów. W przypadku surfinii zasuszone kwiaty usuwamy ręcznie, w przypadku pelargonii wyłamujemy cały pęd, na którym znajduje się przekwitły kwiatostan.

Nawożenie roślin balkonowych

Nawożenie roślin balkonowych najlepiej przeprowadzać przy użyciu nawozów płynnych lub rozpuszczalnych. Z uwagi na fakt, że rośliny rozwijają się w ograniczonej ilości podłoża, należy pamiętać o systematycznym dostarczaniu składników odżywczych. Nawożenie najlepiej wykonywać raz w tygodniu.   
Po rozcieńczeniu nawozu płynnego lub rozrobieniu nawozu rozpuszczalnego podlewamy rośliny do ziemi, unikając moczenia liści. Minimalizujemy w ten sposób ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Nawozy, które wpływają na bardzo dobrą kondycję roślin, podwyższają ich odporność, wpływają na kwitnienie i wybarwienie to m.in. Nawóz do SurfiniiNawóz do Pelargonii, Nawóz do Roślin Kwitnących i Balkonowych, Nawóz Uniwersalny Ogrodniczy, Nawóz do Roślin Kwaśnolubnych.

Gdy pojawiają się problemy

Najczęstsze problemy związane z uprawą roślin to m.in. atak szkodników, takich jak mszyce czy przędziorki, a także rozwój chorób grzybowych, takich jak czarna plamistość, antraknoza, fytoftoroza, mączniak i wiele innych. Jeśli zlokalizujemy mszyce na początkowym etapie ich żerowania najlepiej usunąć je ręcznie lub za pomocą wody. Jeśli ten sposób zawodzi, a szkodnik atakuje coraz większą liczbę roślin należy zastosować środki ochrony roślin.

Jak zadbać o rośliny, kiedy wyjeżdżamy na urlop

Rośliny są wystawione na największą próbę w momencie, kiedy wyjeżdżamy na wakacje i pozostawiamy je bez naszej opieki. Jest jednak sposób, aby zachować je w dobrej formie przez okres tygodnia, a nawet dłużej. Przed wyjazdem nawozimy rośliny. Wokół posadzonych roślin wykonujemy zagłębienia, np. ołówkiem i w każdy z otworów wsypujemy szczyptę hydrożelu. Następnie otwory zasypujemy ziemią i całość podlewamy. W tej sposób zabezpieczamy strefę korzeniową przed utratą wilgoci. Tworzymy naturalny magazyn wody, który pozwoli roślinom przetrwać bez naszej opieki.

Sekret udanej uprawy w punktach

Jeśli chcemy cieszyć się ukwieconym balkonem przez cały rok, pamiętajmy, aby zadbać o:

  1. Dobór roślin dostosowanych do warunków świetlnych na naszym balkonie
  2. Dobór odpowiednich doniczek z odpływami
  3. Właściwe sadzenie z uwzględnieniem:
    • drenażu - keramzyt
    • ziemi z nawozem startowych - Kronen
    • absorbentu wody - Hydrożel
      4. Sadzenie roślin na takiej głębokości, na jakiej rosły w pierwotnych doniczkach
UWAGA! Wyjątkiem są pnącza, które sadzimy głębiej, pod kątem, kierując je w kierunku podpory

      5. Podlanie po posadzeniu
      6. Nawożenie raz w tygodniu nawozami płynnymi lub rozpuszczalnymi
      7. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów
      8. Usuwanie liście przesuszonych lub z oznakami zmian chorobowych
      9. Usuwanie ewentualnych szkodników przy użyciu środków ekologicznych  
      10. W upalne dni podlewanie rano i wieczorem bezpośrednio do ziemi, bez moczenia liści

Jeśli spełnimy powyższe wymogi nasz balkon i taras będą zachwycały cały sezon. Zdrowe rośliny łatwiej będzie można przezimować i na przełomie lutego i marca pozyskać nowe sadzonki, które będą dopełnieniem aranżacji w nadchodzącym sezonie.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel