Kwiaty balkonowe na wszystkie strony świata

2024-04-17
Kwiaty balkonowe na wszystkie strony świata

Kwiaty balkonowe na wszystkie strony świata

Wiosna już zawitała do naszego kraju. Po długiej i szarej zimie tęsknimy za kolorowymi i pachnącymi roślinami. Spędzamy czas na tarasach, balkonach, aby jak najdłużej korzystać z ciepła i słońca. Ozdabiamy je w piękne, kwitnące rośliny, jednak często pojawia się problem w uprawie. Dlaczego? Ponieważ nasze balkony są różne! Na balkonach od strony południowej słońca jest bardzo dużo, natomiast na tych ulokowanych po stronie północnej jest dużo chłodniej, a promieni słonecznych brakuje. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać rośliny odpowiednie do panujących warunków. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze kwiatów na balkon północny, południowy, wschodni i zachodni, serdecznie zachęcamy do lektury naszego artykułu, który odpowie Ci na wszystkie pytania.

Jak wybrać kwiaty na balkon?

Najważniejsze jest, aby kwiaty były dostosowane do tego, po jakiej stronie jest ulokowany Twój balkon. Czy jest słoneczny czy zacieniony? Na którą stronę świata jest skierowany. W zależności od tego, czy balkon jest skierowany na stronę południową, północną, zachodnią czy wschodnią, powinniśmy wybierać rośliny, które poradzą sobie w panujących warunkach.

Jaka jest najkorzystniejsza strona świata dla kwiatów?

Na balkonie od strony wschodniej rośliny będą się rozwijały najlepiej. To miejsce, w którym do południa jest słońce, natomiast później pojawia się cień. To doskonałe, naturalne warunki dla większości z nich, z wyjątkiem tych, które potrzebują ciągłego nasłonecznienia lub cienia.
Na balkonach południowych najlepiej będą się czuły rośliny lubiące ciągłą ekspozycję na słońce, natomiast na balkonach zachodnich i północnych trzeba być bardzo ostrożnym w doborze roślin - wybieramy głównie te, które lubią cień.

Czym się kierować w wyborze kwiatów balkonowych?

Głównie tym, kiedy planujemy posadzić rośliny. Czy chcesz je sadzić wczesną wiosną, latem czy jesienią - wybieraj gatunki odpowiednie do panujących warunków atmosferycznych. Szukając odpowiednich roślin na balkon, warto także zwrócić uwagę na czas ich kwitnienia i okres wegetacji. Niektóre gatunki kwitną bardzo krótko i możemy się nimi cieszyć tylko przez chwilę. Inne są bardziej wytrzymałe, dlatego warto zwrócić uwagę na tę kwestię, jeśli chcemy, aby było kolorowo przez dłuższy czas.
Kwiaty różnią się też poziomem trudności w uprawie. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem lub masz ograniczony czas, wybierz rośliny proste w uprawie, takie które nie potrzebują od Ciebie dużej uwagi.
Pamiętaj też, aby wybrać kwiaty balkonowe bezpieczne dla Twoich domowników. Wiele roślin jest trujących dla zwierząt domowych, dlatego jeśli masz psa lub kota koniecznie to sprawdź zanim dokonasz wyboru.
Możesz też wybierać między kwiatami balkonowymi jednorocznymi i kwiatami balkonowymi wieloletnimi albo kwiatami balkonowymi zwisającymi - wszystko zależy od Twoich upodobań.

Jakie kwiaty na balkon południowy?

Czym się charakteryzuje balkon od strony południowej?To strona najcieplejsza i najbardziej nasłoneczniona. Słońce dociera tam cały dzień, jednak szczególnie mocne jest w godzinach od 11 do 16. Dość dużo słońca jest nie tylko latem, ale również wiosną i jesienią.

Na balkon skierowany na Południe polecamy wybrać niewymagające kwiaty, które bardzo dobrze znoszą duże nasłonecznienie i są odporne na przesuszanie. Polecamy:

 • bratki
 • opuncja
 • pelargonie
 • szałwia
 • stokrotka afrykańska (osteospermum)
 • petunie
 • aksamitka
 • lawenda
 • wrzos

Jak dbać o kwiaty na słonecznym balkonie południowym?

Najważniejsze jest podlewanie. Na południowym balkonie rośliny są narażone na długie działanie promieni słonecznych, dlatego trzeba zadbać o ich dostateczne nawodnienie. Należy pamiętać, aby kwiaty podlewać wczesnym rankiem, gdy słońce jeszcze nie wzeszło lub późnym wieczorem, gdy słońce się już schowa. Regularnie sprawdzaj, czy ziemia w doniczce nie jest sucha - jeśli czujesz, że jest sucha na kilka centymetrów to znak, że roślina potrzebuje wody.

Zacieniony balkon północny - jakie kwiaty wybrać?

Na balkon północny wybieramy kwiaty lubiące cień. Ta strona charakteryzuje się małą ilością światła słonecznego, balkon jest bardziej wilgotny i chłodny. W dzień światło jest rozproszone, a temperatura dość niska. Większość roślin może mieć problem ze wzrostem na takim balkonie. Ale to nie jest powód, aby z nich w zupełności rezygnować! Jest kilka gatunków, które nie przepadają za słońcem i doskonale się sprawdzą na balkonie, na którym słońce nie dociera w dużych ilościach. Poza kwiatami cieniolubnymi możemy uprawiać rośliny balkonowe kwitnące, jednak musimy liczyć się z tym, że będą one kwitły krócej i mniej obficie niż na balkonach słonecznych.

Na balkony południowe szczególnie polecamy:

 • bratki
 • hortensje
 • bluszcz
 • fuksja
 • niezapominajka
 • komarzyca
 • paproć

Jak dbać o rośliny na balkonie północnym?

Jeśli na balkonie hodujemy rośliny dostosowane do warunków, jakie panują na północnym balkonie, nie musimy się martwić o pielęgnację, ponieważ nie jest wymagająca. Ziemia nie wysycha szybko, także obfite podlewanie nie jest koniecznie ( z wyjątkiem kwiatów, które lubią bardzo wilgotne podłoża, np. paproć czy bluszcz).
Aby uchronić rośliny od nadmiernego przesuszania, warto do podłoża dodać Hydrożel.

Rośliny na balkon wschodni?

Balkon od strony wschodniej ma najlepsze warunki do uprawy roślin. Poranne słońce jest delikatne, a w ciągu dnia temperatura jest bardzo komfortowa, dzięki czemu kwiaty się nie przesuszają. Temperatura rośnie stopniowo i stopniowo maleje, co jest naturalnym cyklem dnia, idealnym dla hodowli roślin. Na balkonie wschodnim możesz ulokować zarówno cieniolubne rośliny (jeśli zapewnisz im osłonę) oraz światłolubne. Spokojnie można uprawiać także kwiaty potrzebujące dużego nasłonecznienia, jednak należy liczyć się z tym, że ich kwitnienie będzie słabsze niż na balkonach np. południowych.

Jakie rośliny ozdobne najlepiej sprawdzą się na balkonach skierowanych na Wschód?
Są to, m.in.:

 • róże
 • pelargonie
 • hibiskus
 • petunie
 • berberysy
 • surfinie
 • nasturcje

Pielęgnacja rośli na balkonie wschodnim

Częstotliwość podlewania roślin na balkonie wschodnim jest zależne od tego jakie gatunki roślin wybierzesz. Jeśli kwiaty lubią słońce dobrze podlewać je mniej obficie, ponieważ podłoże wolniej schnie. Z kolei kwiaty lubiące wilgoć podlewaj większą ilością wody - nie dopuszczając do wyschnięcia gleby. Sposób pielęgnacji musisz dostosować do tego czy są to rośliny ciepłolubne, które powinny być bardziej eksponowane na słońce, czy cieniolubne, które potrzebują odpowiedniej osłony w dniach mocnego nasłonecznienia.

Jakie wybrać kwiaty na balkon zachodni?

Strona zachodnia jest niezwykle trudna dla upraw roślin. Poranki są chłodne i bez słońca, cieplej robi się dopiero popołudniami i tak jest do wieczora. W dni upalne, w tym czasie, może być naprawdę bardzo gorąco. Zdarza się, że na balkonach od strony zachodniej pojawia się się silny wiatr, dlatego zrezygnujmy z delikatnych roślin, które mogą ulec zniszczeniu.

Zatem jakie rośliny ozdobne będą najlepszym wyborem w tej lokalizacji? Polecamy:

 • groszek pachnący
 • goździki
 • oleandry
 • jaskry
 • aksamitki
 • pelargonie
 • petunie
 • surfinie

Jak pielęgnować kwiaty na balkonie zachodnim?

Podlewanie jest bardzo ważnie, nie można o nim zapominać. Najlepiej robić to wieczorem, gdyż poranne podlewanie może skutkować szybkim wyparowaniem wody. Rośliny mogą doznać szoku, gdy po południu zacznie je mocno parzyć słońce.

Kwiaty balkonowe - jak je pielęgnować?

Niezależnie od tego, jak usytuowany jest Twój balkon, warto pamiętać o nawożeniu roślin. To dostarczy im odpowiednich składników odżywczych, których potrzebują do wzrostu. Możesz użyć uniwersalnego Nawozu do kwiatów kwitnących i balkonowych lub wybrać spośród nawozów na konkretne gatunki roślin. Dzięki tym produktom rośliny będą szybciej wzrastać, ale także zyskają ochronę przed pasożytami i grzybami.

Kolejnym, bardzo ważnym aspektem, jest podlewanie. Najlepiej wykonywać je wieczorem, gdy słońce już zajdzie. Możemy to robić także wczesnym rankiem, ale wtedy należy pamiętać, że podczas upalnych i słonecznych dni woda będzie szybciej parować, a podłoże wysychać.

Istotny jest również dobór doniczek. Warto się zdecydować na specjalne doniczki z nawadnianiem. Dzięki nim ziemia będzie dłużej wilgotna i pozwoli dłużej czerpać wodę roślinom.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024
pixel