Kompostowanie w październiku

2024-10-25
Kompostowanie w październiku

Kompostowanie w październiku

Jesień w ogrodzie to czas porządków. Kolorowe liście, które spadają z drzew na początku wyglądają pięknie i klimatycznie, ale wkrótce usychają i chcemy się ich pozbyć. Poza liśćmi, w naszych ogrodach pojawia się ogromna ilość zwiędłych kwiatów, traw i innych roślin. Co z nimi zrobić? Idealnym rozwiązaniem jest kompostowanie - szybko pozbędziesz się dużej ilości pozostałości po lecie w ogrodzie, a także poprawisz strukturę gleby! Najlpesze rozwiazanie na pażdziernikowe kompostowanie oraz odpowiedź na pytanie co kompostować jesienią znajdziesz w poniższym artykule.

Kompostowanie jesienią - dlaczego warto?

Jesienne liście, które spadły już z drzew często są traktowane jako śmieci, które trzeba zebrać i wyrzucić. Z reguły jest ich naprawdę dużo i zajmują ogrom miejsca w śmietnikach. Ale czy warto wyrzucać opadnięte liście? Oczywiście, że nie! Możesz z nich wyprodukować, doskonały, wielowartościowy i ekologiczny nawóz do swojego ogrodu. Liście posiadają mnóstwo niezbędnych składników mineralnych, dzięki ich wykorzystaniu przygotujesz glebę na przyszłoroczną wiosnę.

To nie jedyny atut kompostowania pozostałości roślin po lecie. Przygotowując ekologiczny nawóz z liści, minimalizujesz ilość odpadów organicznych, czyli dbasz o środowisko.

Jakie jeszcze korzyści przynosi kompostowanie w październiku? Powstały nawóz możesz wykorzystać wiosną - poprawi strukturę gleby, zwiększy jej zdolność do zatrzymywania wody i dostarczy niezbędnych składników odżywczych roślinom.

Co wrzucać do kompostownika jesienią?

Jakie jesienne odpady wybrać do kompostu? Nada się niemal wszystko, wybierz m.in. pozostałości po owocach i warzywach, gałązki, skoszoną trawę i oczywiście opadłe liście. Suche liście możesz połączyć z odpadami BIO z kuchni, co da równowagę między “brązowymi” a “zielonym”i odpadami?

Co to znaczy? “Brązowe” materiały do kompostu to wszelkie wyschnięte rośliny, liście, gałązki, słoma, które są bogate głównie w węgiel, natomiast “zielone” materiały zawierają przede wszystkim azot. Do “zielonych” materiałów zaliczamy do nich, np. resztki owoców, warzyw czy trawę.

Wiemy już co kompostować jesienią, ale czego unikać? Nie kompostuj tłuszczy, mięs produktów mięsnych, popsutych roślin. Przyciągną szkodniki, ale również opóźnią proces rozkładu, który jesienią i tak jest spowolniony.

Jak przyspieszyć kompostowanie jesienią?

Utrzymanie kompostu jesienią jest dużo trudniejsze niż latem i wymaga dużo większej uwagi, co jest związane ze spadkiem temperatury. W tym okresie kluczowe jest monitorowanie wilgotności kompostu, ponieważ zbyt suchy materiał dłużej się kompostuje, natomiast zbyt wilgotny może ulec gniciu. W okresie jesiennym większym problemem jest wilgoć - gdy zauważysz ten problem dodaj nieco suchych liści.

W październiku musimy koniecznie zwrócić uwagę na utrzymanie odpowiedniej temperatury kompostu. Gdy jest już chłodno warto co kilka tygodni obracać kompost, takie działanie dostarczy mu tlenu, ale również nieco go ogrzeje.

Aby wspomóc i przyspieszyć kompostowanie w październiku możesz wykorzystać różnego rodzaju dodatki, które Ci w tym pomogą. Jako dodatki wybierz rośliny bogate w azot, np. pokrzywa lub chwasty, wpływające na przyspieszenie kompostu jesienią.

Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie preparatów dostępnych na rynku. Polecamy KompostGarden przyspieszający kompostowanie granulowany lub KompostGarden przyspieszający kompostowanie płynny. To produkty przyspieszające rozkład materiału nawet o kilka miesięcy, dzięki czemu możesz przygotować tani i ekologiczny nawóz dla swojego ogrodu i przygotować odpowiednio podłoże na kolejny sezon. Innym produktem przyspieszającym rozkład kompostownika, który warto wybrać jest Mocznik Uniwersalny nawóz azotowy granulowany.

Kompostownik na zimę krok po kroku

Październik jest też miesiącem, w którym należy przygotować kompostownik na nadchodzącą zimę. Ochrona kompostu przed mrozem, śniegiem i deszczem jest bardzo ważna, dlatego pamiętaj, aby go odpowiednio zabezpieczyć, najlepiej przykrywając go folią lub słomą (ta dodatkowo dostarczy składników odżywczych).

Warto wcześniej jeszcze raz go przerzucić, dzięki czemu lepiej się napowietrzy i przyspieszy rozkład.

Poniżej przedstawiamy kroki, które należy wykonać przygotowując jesienny kompost:

  • Zbieranie liści
  • Rozdrabnianie liści - jeśli liście są duże warto je podzielić na mniejsze części, dzięki czemu rozłożą się szybciej.
  • Rozłożenie liści warstwowo w kompostowniku - na tym etapie możesz również dodać inne składniki, np. kora, kwiaty, kawa czy herbata.
  • Sprawdzenie poziomu wilgoci - liście powinny być wilgotne, ale nie mokre. Jeśli są zbyt mokre, dodaj suchy materiał.
  • Odwracanie kompostu - co jakiś czas odwracaj kompost, aby go dotlenić.
  • Rozkład kompostu - trwa kilka miesięcy, a czasami nawet kilka lat (zależne od warunków).
Pokaż więcej wpisów z Październik 2024
pixel