Jesienne sadzenie drzew i krzewów owocowych - Które rośliny warto posadzić?

2020-02-28
Jesienne sadzenie drzew i krzewów owocowych - Które rośliny warto posadzić?

Jesienne sadzenie drzew i krzewów owocowych - które rośliny warto posadzić?

Wybór właściwego terminu na wykonanie nowych nasadzeń w ogrodzie jest kluczową kwestią. Przekłada się on bowiem na prawidłowy rozwój i odporność drzew i krzewów owocowych. Zdaniem wielu ekspertów optymalnym momentem na przeprowadzenie sadzenie tego typu roślin jest okres jesieni. Dlaczego? I co najważniejsze: jakie drzewa i krzewy owocowe warto sadzić o tej porze roku?

Jakie drzewa i krzewy owocowe warto posadzić jesienią?


W okresie jesieni oferta drzew i krzewów owocowych w rozmaitych punktach sprzedaży jest zdecydowanie największa. Dodatkowo, o tej porze dostępne są sadzonki roślin z odkrytym korzeniem, których zakup jest znacznie tańszy od roślin w doniczkach. Sadzenie drzew i krzewów owocowych jesienią niesie ze sobą jeszcze inną, ważniejszą zaletę. A mianowicie: rośliny mają odpowiednią ilość czasu, aby zregenerować swoje systemy korzeniowe. W rezultacie, w okresie wczesnej wiosny mogą one skutecznie i szybko pobierać wodę oraz wszelkie substancje odżywcze z gleby.

Oczywiście, nie każdy gatunek krzewów i drzew owocowych będzie nadawał się do posadzenia w okresie jesieni. Musisz mieć bowiem na uwadze, że powodzenie tego zabiegu zależy w dużym stopniu od warunków pogodowych, które o tej porze cechują się dużą zmiennością. W związku z tym: sadzenie roślin, które są wrażliwe na działanie niskich temperatur (np. morele, brzoskwinie, wiśnie czy czereśnie), warto przełożyć na wiosnę. Pozostałe sadzonki (z odkrytymi korzeniami) np. śliwy, jabłonie czy grusze itp., można bez większego ryzyka zastosować w okresie jesieni.

Termin sadzenia


Najbardziej optymalnym terminem sadzenia drzew i krzewów owocowych jesienią jest okres od początku października do momentu wystąpienia pierwszych przymrozków. Dzieje się tak, ponieważ rośliny powinny znajdować się w stanie bezlistnym (czyli być umieszczane do podłoża po opadnięciu liści).

Musisz jednak mieć na uwadze, że w przypadku silnych mrozów nadziemne części roślin mogą ulec przemarznięciu. Problematyczny jest także brak okrywy śnieżnej w okresie zimy, który może z kolei prowadzić do przemarznięcia korzeni. Z tego względu warto odpowiednio zabezpieczyć posadzone rośliny przed nastaniem pierwszych przymrozków. Możesz m.in. usypać wokół nich kopczyki z liści, słomy czy kory.

Jak przygotować podłoże pod sadzenie drzew i krzewów owocowych?


Krzewy i drzewa owocowe sadzone jesienią wymagają również odpowiedniego przygotowania podłoża. W pierwszym kroku musisz głęboko przekopać ziemię i pozbyć się z niej wszelkich chwastów, które mogą stanowić silną konkurencję dla młodych sadzonek. Dodatkowo, powinieneś zadbać o prawidłową strukturę i pH gleby, w czym pomocne okażą się rozmaite nawozy mineralne i organiczne (np. substrat torfowy, kompost). Wszystkie te zabiegi pielęgnacyjne, warto jednak przeprowadzić wcześniej, najlepiej w sierpniu.

Jesienne sadzenie drzew i krzewów - o czym należy pamiętać?


Przystępując do sadzenia drzew i krzewów owocowych należy pamiętać o jeszcze kilku kwestiach. Przede wszystkim, wykopany dołek musi być na tyle duży, aby korzenie w nim umieszczone mogły być swobodnie rozłożone. Na jego dnie powinieneś również uformować kopczyk z żyznej, wierzchniej warstwy gleby, a następnie umieścić na nim sadzonkę.

Wypełniając dołek ziemią, pamiętaj aby dokładnie ubijać warstwy ziemi - w przeciwnym wypadku, pod wpływem silnych, jesiennych wiatrów drzewko lub krzew się przewrócą. Bardzo ważne jest, aby przed całkowitym wypełnieniem dołka, obficie podlać sadzonkę (około 5 litrów) wodą. Dopiero, gdy ta wsiąknie, możesz wsypać resztę ziemi. Musisz jednak dokonywać tego bardzo ostrożnie, aby nie zakopać miejsca szczepienia.

Sadzenie drzew i krzewów owocowych w okresie jesiennym niesie ze sobą szereg korzyści. Po pierwsze rośliny mają możliwość zregenerowania swoich systemów korzeniowych, a tym samym prawidłowo rozwijać się wiosną. Po drugie, w tym okresie możesz kupić sadzonki z odkrytymi korzeniami, co okaże się ekonomicznym rozwiązaniem dla Twojego portfela.
Jeśli jednak nie chcesz ryzykować, to w ciągu całego roku dostępne są drzewa owocowe donicowane. W takiej formie możemy je sadzić wiosną, latem, jesienią. Jeśli jednak decydujemy się na tego typu prace w okresie letnim, pamiętajmy, aby zaprawić dół, w którym będziemy sadzić drzewo. Zaprawianie polega na wykorzystaniu przy sadzeniu żyznej ziemi wymieszanej z nawozem granulowanym. Doskonale nadaje się do tego Nawóz na drzewa i krzewy owocowe.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel